Криза шкільного читання: рівень падає у всьому світі

Криза шкільного читання: рівень падає у всьому світі
Дата: 23.02.2025

Результати Національного оцінювання прогресу в освіті (NAEP), опубліковані Міністерством освіти США, показали, що наразі розуміння прочитаного серед американських учнів четвертого та восьмого класів знаходиться на найнижчому рівні за всю історію тестувань, а розрив між учнями з високими та низькими досягненнями тільки збільшився:

"Сьогоднішні результати NAEP розкривають жахливу реальність для американських учнів і підтверджують наші найгірші побоювання: не тільки більшість студентів не оговталися від втрати навчання, пов’язаної з пандемією, але й ті учні, які найбільше відставали й потребували найбільшої підтримки, відстали ще більше, — зазначає Міністерство освіти США".

Наочно ситуацію демонструють наведені у звіті цифри. Зокрема, середній результат читання для учнів четвертого та восьмого класів у 2024 році був на два бали нижчим, ніж у 2022 році, і на п’ять балів нижчим, ніж у 2019 році.

Зниження успішності здобувачів знань датується приблизно десятиліттям, але різке погіршення наступило протягом останніх кількох років, зокрема через пандемію COVID. Проте американські посадовці зазначають, що такий стан читання серед учнів неможливо повністю пов’язати з пандемією:

"NAEP постійно повідомляє про зниження рівня читання з 2019 року, і постійне зниження після пандемії говорить про те, що ми стикаємося зі складними проблемами, які неможливо повністю пояснити впливом COVID-19", — зазначив Деніел Макграт, помічник комісара Національного центру статистики освіти у своєму пресрелізі.

У дослідженні також зазначається, що четвертокласники показали незначне покращення в математиці порівняно з 2022 роком, проте восьмикласники не продемонстрували значного покращення, і жоден із класів не перевищив середній бал 2019 року.

З усіх американських штатів лише Луїзіана має показник читання у четвертому класі, вищий за рівень до пандемії, і лише Алабама продемонструвала те саме з математики. На рівні восьмого класу бали або нижчі, або практично не відрізняються по всій країні.

Читання в Україні: сучасний стан і виклики

Схоже дослідження під назвою PISA 2022 проводили й в Україні. Його результати оприлюднили 5 грудня 2023 року. Дослідники оцінювали рівень знань учнів з математики, читання та природничих наук. Дослідження проводили на території 17 українських областей, у рамках якого опитали 9000 школярів віком 15 років.

За стандартами PISA є шість рівнів володіння вміннями та навичками, з яких базовим вважається другий рівень. Результати показали, що 59% українських учнів досягли рівня читацької грамотності від базового і вище, 58% показали такий рівень знань з математики, а 66% — з природничих наук. Тобто, у середньому приблизно 40% українських учнів не мають навіть базового рівня знань із цих дисциплін.

Середній бал 15-річних українських школярів з математики — 441, з читання — 428, а з природничо-наукових дисциплін — 450. Якщо ж порівняти з країнами ОЕСР, то там середній бал з математики становить 472, з читання — 485, з природничо-наукових дисциплін — 476.

Загалом дослідники відзначили, що показники й в країнах ОЕСР, і в Україні знизилися у порівнянні з 2018 роком. Причиною цьому називають пандемію, до якої в нас додається ще й повномасштабна війна. Так, порівняно з 2018 роком, знання українських школярів скоротилися: з математики на 12 балів, з природничих наук на 19 балів, а з читання — на 38 балів.

Інфографіка PISA

За стандартами PISA 2022 навчальний рік дорівнює 20 балам. Тобто втрати українських школярів у читанні вимірюються еквівалентом у 2 роки. Проте важливо зазначити, що ця цифра не означає, що одні учні мають знання на рівні 10 класу, а інші — 8 класу. Ця цифра лише означає, що дитині потрібна певна кількість років навчання, щоб досягти того ж рівня.

У дослідженні також відзначають, що рівень знань між школярами із сільської та міської місцевості дуже відрізняється. Наприклад, учні з великих міст мають середній бал з математики — 506, а школярі із сільської місцевості — 414 балів. З читання розрив становить 98 балів, тобто приблизно 5 навчальних років.

Найкращі показники серед країн ОЕСР має Естонія, яка посідає перше місце серед лідерів дослідження за всіма галузями. В самій Естонії пов’язують такий успіх з професійними навичками вчителів, а також з їх підготовкою та мотивацією.

Наприклад, там вчителям на початковому етапі роботи, протягом трьох років, виплачують фінансову підтримку в розмірі приблизно 12 тисяч євро, що еквівалентно 526 тисячам гривень, тобто приблизно по 14 600 на місяць.

Школи та вчителі в Естонії мають широку автономію. Освітні заклади можуть розробляти власні навчальні програми зі своїми цілями та фокусом. Педагоги самостійно обирають підручники та методи навчання.

Інфографіка PISA

Ситуація з читанням у світі

Згідно з результатами PIRLS, схожим на PISA дослідженням, яке більше орієнтоване на усвідомлене читання учнів початкової школи, Сінгапур — єдина країна за останні 20 років, яка демонструє стійке покращення. У Великій Британії рівень підвищується, але менш послідовно. У двох третинах з досліджених країн, тих, хто читає впевнено, за останні 5 років поменшало. Це пояснюють впливом пандемії COVID-19 на навчання: дистанційно навчитися читати складно.

Найвищі результати дослідження показали Сінгапур, Ірландія та Гонконг. А одна з найгірших ситуацій у Бразилії — там 63% четвертокласників не можуть читати з розумінням, та Південній Африці, в якій читати не вміють 81% школярів.

Як покращити ситуацію?

Перелік порад, як привчити дітей до читання, підготувала освіта.ua разом з учителькою початкових класів Тетяною Бабіченко:

✔ Рекомендація читати дитині цікаві історії, поки вона не навчиться робити це сама.

✔ Підтримувати цікавість дитини до читання.

✔ Подавати власний приклад, читаючи.

✔ Обговорювати з дитиною прочитане.

✔ Допомагати дитині самостійно знаходити відповіді на питання.

✔ Спонукати дитину до читання, пропонуючи переглянути фільм за прочитаною книгою.

Пам'ятаймо, ніщо так не розвиває уяву і знання, та не приносить творчого натхнення, як добра та цікава книжка.

Кімната без книг — це як тіло без душі, — Марк Тулій Цицерон.

Джерело:

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: