Автор: Надія Майбогіна, к. е. н., учитель, data officer Poole High School, Велика Британія
Моя авторська методика. Ділюсь безкоштовно.
Ось такий змістовний звіт про рівень булінгу і віктімізації , комфорту та дискомфорту можна отримати по класах і по школі вцілому, якщо використати анонімний опитувальник в гугл-формі, якою ділюсь (посилання нижче, можете його пройти).
Ідея в тому, що булінг і віктімізація (як дзеркальні процеси) можна фіксувати за допомогою збору фактичних даних про ті події, що вже відбулись (про це буде наступний допис), а можна попереджати за допомогою оцінки того, як учні та працівники (обов’язково їх теж включіть) відчувають себе в школі.
Перевага такого підходу в його простоті, анонімності, легкості збору даних (це займає 10 хвилин для опитуваного) та легкості аналізу даних (на відміну від інтерв’ю), бо вони одразу потрапляють до ексель таблиці. В опитуванні 21 питання. Більшість з питань є «дзеркальними», наприклад, «Я дражню, глузую, провокую інших, щоб розізлити їх» та «Мене дражнять, глузують, провокують інші, щоб розізлити мене». Питання так побудовані, що більша кількість балів свідчить про вищий рівень негативних явищ.
Кілька моїх порад щодо впровадження такого підходу:
1. проводити таке оцінювання систематично, мінімум два рази в рік (десь у жовтні та квітні), концентруватись на динаміці, яка відбувається в класах.
2. Проводити для учнів не молодше 14 років (не моя порада, а психологів).
3. Ніколи не кидати опитування в якісь групи (батьків або учнів), все робити по класах, коли всі учні класу разом.
4. Пояснити учням мету такого опитування, підкреслити анонімність (можна навіть продемонструвати їм, як в екселі збираються дані на основі опитування) і необхідність бути чесними і відвертими. Там немає збору персональних даних.
5. Зробити коротку інструкцію, підкреслити, що всі мають згадати, як вони себе почувають в останні 2 тижні (не треба діставати всіх скелетів з шафи).
6. Створити QR код під це опитування і показати учням і вчителям на екрані, щоб всі зайшли телефонами і одночасно пройшли опитування. Для контролю можна перевірити екран телефонів з «Надіслано». Слід пам’ятати, що похибка не повинна бути значною, тому слід забезпечити максимальну «явку».
7. Підготувати на основі зібраних даних аналітичний дашборд і розробити різні заходи на ту чи іншу тему (вербального, фізичного тощо булінгу і віктімізації).
Ось лінк на анкету: https://forms.gle/V4MPUqXNT5F3jbJWA
Розробила цей метод ще до війни на основі книги Measuring Bullying Victimization, Perpetration, and Bystander Experiences. Thomas R. Frieden. У книзі досить глибокі методики представлені для психологів, я значно спростила, але за потреби можна заглибитись задля більш глибокого аналізу. Книга є у вільному доступі, але англійською.
Можливо цей підхід не є ідеальним, але варто з чогось почати і далі розвивати, враховуючи особливості вашої школи.
Коментарі
Додати коментар