Міністерство освіти і науки України ухвалило наказ 30-л «Про ліцензування освітньої діяльності», яким відкориговано ліцензійні обсяги на освітній рівень бакалавра 195 ЗВО державної, комунальної та приватної форми власності. Цей наказ жодним чином не впливає на доступність вищої освіти для вступників. Його мета — узгодити реальну та задекларовану спроможності закладів освіти.
За результатами аналізу фактичного набору студентів у попередні роки встановлено, що низка закладів освіти щороку використовує менше ніж 50% ліцензованого обсягу. Відповідно до законодавства, ліцензії видають безстроково. Водночас за останні роки реальна спроможність ЗВО забезпечувати якісну освіту суттєво змінилася.
Аналіз, проведений МОН щодо використання ліцензійних обсягів, виявив, що в низці закладів набір на окремі програми:
• або взагалі не здійснюється;
• або кількість студентів становить менше ніж половину від визначеного ліцензованого обсягу.
Йдеться насамперед про філії, що не здійснюють набір студентів, а також про приватні ЗВО та деякі переміщені університети, які протягом останніх років набирали відносно невелику кількість здобувачів, але продовжували зберігати «роздуті» ліцензії.
Наказ про звуження ліцензійного обсягу стосується ліцензій, виданих на провадження освітньої діяльності за освітніми рівнями бакалавра, магістра, доктора філософії, а також за регульованими спеціальностями на цих рівнях вищої освіти.
Оновлення ліцензій — це крок до забезпечення реалістичних, а не формальних ліцензійних обсягів; збереження контролю якості вищої освіти; уникнення недобросовісної реклами; зміцнення довіри до державної політики у сфері ліцензування.
«Ліцензування — це про базові вимоги до якості освіти. Держава має гарантувати чесність доступу до вищої освіти. Відповідно до ліцензійних вимог, заклади освіти зобов’язані повідомляти МОН у разі істотних змін у кадровому складі або інших фактів, на підставі яких їм було видано ліцензію. Саме це закладено в принцип безстрокового ліцензування. Але коли в закладу ліцензія на 2700 місць, а набір протягом кількох років не перевищує 400 вступників — це дискредитує всю систему, тож МОН зобов’язане звузити обсяг до реалістичного рівня», — зазначає Михайло Винницький, заступник міністра освіти і науки України.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про вищу освіту», підставами для ухвалення рішення про звуження ліцензії на провадження освітньої діяльності, зокрема, є: встановлення факту використання менше за 50% ліцензованого обсягу в кожному році прийому; переведення або поновлення здобувачів освіти за розрахунковий строк виконання освітньої програми за певним рівнем вищої освіти або за певною освітньою програмою, що передбачає присвоєння професійної кваліфікації з професій, для яких запроваджено додаткове регулювання.
Рішення про звуження ліцензій ухвалено за результатами вивчення використання ліцензійного обсягу закладами вищої освіти, тобто фактичного набору студентів, протягом останніх періодів:
• 4 роки — для бакалаврських програм;
• 6 років — для магістерських програм медичного, фармацевтичного, ветеринарного спрямування;
• 2 роки — для інших магістерських програм.
Для визначення оптимального ліцензійного обсягу було подвоєно найвищий показник фактичного набору у відповідному періоді.
МОН здійснюватиме аналіз використання ліцензійного обсягу у вищій та фаховій передвищій освіті щороку в січні — із використанням автоматизованого розрахунку на основі даних Єдиної державної бази з питань освіти (ЄДЕБО).
Важливо: зміни ліцензійного обсягу не впливають на кількість робочих місць викладачів, адже вони залежать від фактичної кількості студентів, а не від дозволеного ліцензією обсягу.
Ліцензування — це інструмент регулювання якості освіти. У кожного ЗВО залишається резерв ліцензійних місць, який дає змогу закладу забезпечити набір студентів і подальший розвиток. Якщо потрібно, заклад вищої освіти може звернутися до МОН із заявою про розширення ліцензійного обсягу (через механізм електронного ліцензування), із підтвердженням відповідної спроможності.
Довідково: Ліцензування освітньої діяльності у сфері вищої освіти здійснюється МОН «за рівнем» — для більшості спеціальностей, або «за освітньою програмою» — у разі, якщо навчання на такій програмі передбачає присвоєння професійної кваліфікації з професій, для яких запроваджено додаткове регулювання. Серед таких «регульованих професій» — право, медицина, воєнні науки тощо. Для інших освітніх програм встановлено для певного рівня ліцензійний обсяг всього закладу (наприклад, для програм освітнього рівня бакалавра чи освітнього рівня магістра) розподіляється на початку вступної кампанії.
Коментарі
Додати коментар