Нетипові освітні програми - що варто знати закладам загальної середньої освіти

Нетипові освітні програми - що варто знати закладам загальної середньої освіти
Дата: 05.04.2024

Освітня програма — один із чинників, що визначає якість освітньої діяльності. 

Чинне законодавство України декларує автономію закладів освіти не лише у виборі, а й у створенні освітніх програм. Це передбачено статтею 33 Закону України «Про освіту»  і стаття 11 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Кожен заклад освіти може розробити освітню програму не на основі типових освітніх програм і затвердити її в установленому порядку.

Вимоги до освітніх програм, розроблених не на основі типових освітніх програм (далі — нетипові освітні програми), процедуру проведення їх експертизи та затвердження визначає Порядок проведення експертизи та затвердження освітніх програм повної загальної середньої освіти, розроблених не на основі типових освітніх програм, затверджений наказом Міністерства освіти і науки України  від 03.06.2022 № 520. 

Такі освітні програми дають змогу закладам освіти:

✔ поширювати напрацьований досвід і новації;

✔ враховувати стратегію розвитку закладу, специфіку, педагогічний і ресурсний потенціал;

✔ наближати зміст освітньої програми до запитів учнів, вимог і потреб суспільства;

✔  формувати компетентності учнів з окремих або всіх освітніх галузей на рівні, вищому за передбачений державним стандартом для відповідного рівня повної загальної середньої освіти;

✔  реалізовувати академічну свободу;

✔ оновлювати зміст освіти шляхом впровадження інноваційних педагогічних технологій.

Характерні риси нетипових освітніх програм:

✔ унікальність;

✔ наявність навчальних програм з грифом «Схвалено для використання в освітньому процесі»;

✔ авторська галузева та міжгалузева інтеграція;

✔ авторський розподіл навчальних годин у межах, визначених державним стандартам для відповідного рівня повної загальної середньої освіти.

У 2023/2024 навчальному році за зверненням замовників Державною службою якості освіти України проводиться експертиза  нетипових освітніх програм. Зокрема, у Харківській області здійснюється експертиза освітньої програми за педагогічною технологією «Росток», початкова освіта, перший цикл (1-2 класи) та другий цикл (3-4 класи). 

Процедура передбачає проведення комплексу заходів внутрішнього оцінювання, яке проводиться закладом освіти, та зовнішнього оцінювання, яке здійснюватиметься управлінням Державної служби якості освіти у Харківській  області, з метою отримання необхідної інформації щодо якості освітньої програми із зазначенням строків їх проведення. 

Для проведення внутрішнього та зовнішнього оцінювання здійснюватимуться такі заходи: 

✔ опитування вчителів – може бути письмовим (анкетування) або усним (інтерв’ю), 

✔ контроль навчальних досягнень учнів (самостійні, контрольні роботи, програмована перевірка (тестові завдання). 

Державна служба якості освіти України аналізує та узагальнює результати внутрішнього та зовнішнього оцінювання якості нетипової освітньої програми та подає їх на розгляд комісії, склад якої формує Служба. Комісія розглядає результати, формує висновок за результатами експертизи та ухвалює одне з рішень: «освітня програма рекомендована до затвердження» або «освітня програма не рекомендована до затвердження».

Успішне завершення експертизи нетипових програм є свідченням їх якості, відповідності вимогам законодавства та українського суспільства.

Докладно:

🔹  Порядок проведення експертизи та затвердження освітніх програм повної загальної середньої освіти, розроблених не на основі типових освітніх програм, затверджений наказом Міністерства освіти і науки України  від 03.06.2022 № 520  👉 http://surl.li/eilfd 

🔹  Як створити освітню програму, розроблену не на основі типових освітніх програм 👉  http://surl.li/sehxc

🔹 Освітні програми 👉 https://sqe.gov.ua/diyalnist/osvitni-programi/

🔹 Освітні програми 2023 року 👉 https://sqe.gov.ua/osvitni-programi-2023-roku/

Вподобайкі:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: