Новий Закон «Про дошкільну освіту»: зарахування дітей до ЗДО

Новий Закон «Про дошкільну освіту»: зарахування дітей до ЗДО
Дата: 31.03.2025

Новий Закон «Про дошкільну освіту» містить низку нововведень, що потребують детального аналізу та ґрунтовного опрацювання. Для підтримки освітян у цьому процесі наша команда продовжує серію публікацій, спрямованих на детальний розгляд положень Закону та майбутніх підзаконних нормативних актів. У цьому матеріалі ми зупинимося на деяких аспектах, що стосуються зарахування дітей до закладів дошкільної освіти.

Право дітей на здобуття дошкільної освіти

Кожній дитині, незалежно від підстав його перебування в Україні,  гарантується безоплатне здобуття дошкільної освіти у державних та комунальних закладах освіти. Діти, у тому числі діти з ООП, можуть здобувати дошкільну освіту за вибором їхніх батьків:

•  у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування та форми власності;

•  у дошкільних підрозділах юридичних осіб, у тому числі закладів освіти;

•  у сім’ї;

•  за допомогою фізичних осіб - підприємців, які провадять освітню діяльність у сфері дошкільної освіти.

Базовими етапами дошкільної освіти, які визначаються на основі вікової періодизації розвитку дитини, є:

• ранній вік (з віку немовляти до трьох років);

• дошкільний вік (від трьох до шести (семи) років (до восьми років – для дітей з ООП)).

Заклад дошкільної освіти може організувати свою освітню діяльність за одним або декількома типами організації освітньої діяльності та запроваджувати такі форми здобуття освіти:

• очна (денна);

• мережеву;

• дистанційну;

• педагогічний патронаж.

Право дитини на здобуття дошкільної освіти у комунальному закладі освіти, за яким закріплена територія обслуговування, не обмежує право батьків дитини обирати інший заклад дошкільної освіти. 

Діти, яким на початок навчального року виповнилось 6 років (дітям із ООП – 7 років) і які не зараховані до 1-го класу, мають право продовжити здобувати дошкільну освіту до їх зарахування до початкової школи відповідно до законів України «Про освіту» і «Про повну загальну середню освіту».

Зарахування дітей до ЗДО

Кожному вихованцю гарантується безоплатне здобуття дошкільної освіти у державному, комунальному ЗДО з можливістю перебування в ньому до 11 годин на день. На підставі звернення одного з батьків за рішенням засновника створюються умови для перебування вихованця понад гарантований обсяг часу, але не більше 12 годин на день (крім цілодобового перебування за наявності підстав).

До комунальних закладів дошкільної освіти діти зараховуються у такій черговості:

1) діти, які проживають на території обслуговування відповідного закладу дошкільної освіти, у такій черговості:

• діти-сироти; діти, позбавлені батьківського піклування; діти загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України; діти, які перебувають у складних життєвих обставинах та на обліку в службах у справах дітей, діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів; діти з ООП;

• діти старшого дошкільного віку;

• діти військовослужбовців, діти з числа ВПО, діти осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

• діти, які є рідними братами або сестрами дітей, які здобувають дошкільну освіту у відповідному закладі дошкільної освіти (якщо вони проживають на території обслуговування такого ЗДО);

• інші діти, які проживають на території обслуговування відповідного закладу дошкільної освіти.

2) діти працівників відповідного закладу дошкільної освіти (якщо вони не проживають на території обслуговування ЗДО);

3) діти, які є рідними братами або сестрами дітей, які здобувають дошкільну освіту у відповідному закладі дошкільної освіти (якщо вони не проживають на території обслуговування ЗДО);

4) інші діти, які не проживають на території обслуговування ЗДО, але яким було відмовлено у зарахуванні до закладу дошкільної освіти, на території обслуговування якого вони проживають;

5) інші діти, які не проживають на території обслуговування відповідного закладу дошкільної освіти.

У межах кожної із зазначених категорій діти зараховуються до закладу дошкільної освіти у порядку надходження заяв про зарахування.

Якщо дитина не отримала місце у комунальному закладі дошкільної освіти, на території обслуговування якого вона проживає, відповідний орган управління у сфері освіти за зверненням батьків дитини зобов’язаний надати їм інформацію про:

• перелік суб’єктів освітньої діяльності, що забезпечують здобуття дошкільної освіти;

• перелік комунальних закладів дошкільної освіти, які мають вільні місця;

• перелік інших суб’єктів освітньої діяльності, освітні послуги яких можуть бути придбані батьками дитини або за рахунок коштів місцевого бюджету відповідно до порядку, затвердженого відповідним органом місцевого самоврядування;

• можливість отримання компенсації за здобуття дитиною дошкільної освіти в іншого суб’єкта освітньої діяльності за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.

Зарахування дітей з ООП

На підставі висновку ІРЦ про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини та заяви батьків дитини з ООП вона зараховується до:

• інклюзивної групи закладу дошкільної освіти, яка утворена або обов’язково створюється керівником закладу дошкільної освіти;

• спеціальної групи закладу дошкільної освіти;

• спеціального дитячого садка, що створюється (створений) як окрема юридична особа або дошкільний підрозділ спеціального закладу загальної середньої освіти чи іншої юридичної особи, або як інший суб’єкт освітньої діяльності, передбачений Законом.

Наповнюваність груп вихованців

Наповнюваність груп визначається виходячи із співвідношення кількості вихованців до кількості вихователів, які одночасно працюють з ними. Кількість вихованців у групі на одного вихователя становить:

1) у групі вихованців одного віку:

• не більше 5 вихованців віком до одного року;

• не більше 10 вихованців віком від одного до двох років;

• не більше 15 вихованців віком від двох до трьох років;

• не більше 20 вихованців віком від трьох років.

2) у групі вихованців різного віку:

• не більше 15 вихованців віком від трьох років;

• не більше 10 вихованців за наявності у групі хоча б однієї дитини віком від одного до трьох років.

3) у групі вихованців з короткотривалим перебуванням або у групі вихованців з цілодобовим перебуванням – не більше 10 вихованців;

4) в інклюзивній групі – не більше трьох дітей з ООП;

5) у спеціальній групі закладу дошкільної освіти або групах спеціального дитячого садка кількість вихованців визначається відповідним порядком, затвердженим КМУ.

У групах державних і комунальних ЗДО кількість вихованців не може становити менше п’яти дітей (трьох дітей до одного року). У разі необхідності норми співвідношення кількості вихованців до кількості вихователів може бути перевищено не більше ніж на 20 відсотків від максимальної кількості дітей у групі та виключно у групах вихованців дошкільного віку.

Джерело:

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: