Освітню субвенцію, що довели на 2023 рік, не вистачає близько на 2 міс заробітної плати. За рахунок місцевого бюджету перекрити не має змоги. Якщо в нас перебої зі світлом і в школах проводять скорочені уроки, чи можемо ми обмежити якійсь виплати вчителям?
📝Відповідно до статті 51 Кодексу законів про працю України, для вчителів встановлюється скорочена тривалість робочого часу - це означає, що час, протягом якого працівник повинен виконувати трудові обов’язки, скорочується, однак працівник має право на оплату праці в розмірі повної тарифної ставки, повного окладу. Основу робочого часу педагогічних працівників становить педагогічне навантаження.
📝 Згідно зі статтею 24 Закону України «Про повну загальну середню освіту» , педагогічне навантаження** вчителя закладу освіти — це час, призначений для здійснення навчально-виховного процесу. Педагогічне навантаження вчителя включає 18 навчальних годин протягом навчального тижня, які складають тарифну ставку, а також інші види педагогічної діяльності у співвідношенні до тарифної ставки (класне керівництво; перевірка зошитів; завідування навчальними кабінетами). Педагогічне навантаження є нормованою частиною робочого часу **педагогічного працівника, виконання якої регулюється розкладом уроків.
📎 Але посадові обов’язки педагогічних працівників не обмежуються тільки виконанням педагогічної роботи, а включає й іншу педагогічну діяльність, передбачену посадовими обов’язками, а саме: підготовчу, виховну, методичну, організаційно-педагогічну та іншу роботу. І така робота також потребує витрат робочого часу. Деякі з них оплачуються (наприклад, класне керівництво, перевірка зошитів), але без урахування часу, витраченого на їх виконання. Також короткі перерви, передбачені між уроками, є робочим часом педагогічного працівника.
📎 Тривалість уроків і перерв встановлюється відповідно до положення про навчальний заклад. Скорочення тривалості уроку не є підставою для зменшення норми часу, що передбачається на вивчення предмету і не є підставою для зменшення норми часу для оплати.
📝 Як зазначено в пункті 21 Типових правил №455, для працівників навчальних закладів установлюється п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними. При цьому тривалість щоденної роботи визначається правилами внутрішнього розпорядку або графіками змінності, які в обов’язковому порядку затверджуються керівником закладу освіти та погоджуються з профспілковим комітетом.
📎 Враховуючи рекомендації, викладені у листі МОН від 25 квітня 2022 р. № 1/4444-22, керівники закладів освіти мають право зменшувати розміри лише тих доплат і надбавок, які встановлені нормативними актами у граничних розмірах або мають необов’язковий характер (за складність, напруженість, за виконання особливо важливої роботи, за престижність праці тощо) і розмір яких залежить від наявного фонду заробітної плати, затвердженого у кошторисі.
📎 Також цим листом МОН просило керівників закладів освіти переглянути свої рішення про зменшення розмірів надбавок і доплат педагогічним працівникам закладів освіти у квітні місяці, зокрема тих, що встановлюються за додаткову роботу (класне керівництво, перевірку навчальних робіт тощо).
📎 Доплати та надбавки педагогічним працівникам визначаються Інструкцією №102 про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти та іншими нормативними документами.
📎Які ж надбавки та доплати мають необов’язковий характер? Це можуть бути:
• за високі досягнення у праці;
• за виконання особливо важливої роботи (на строк їх виконання).
📎 Керівникам закладів освіти надано право в межах фонду заробітної плати (фонду оплати праці) встановлювати такі надбавки. Максимальний розмір цих надбавок для одного працівника не має перевищувати 50% посадового окладу (ставки заробітної плати, тарифної сітки). Керівник закладу освіти може зменшити або повністю скасувати ці надбавки, якщо якість роботи педагогічного працівника погіршується, він виконує завдання несвоєчасно та порушує трудову дисципліну (підпункт 2 пункт 4 наказу МОН від 26.09.2005 № 557).
📎 Також є ще одна надбавка за престижність праці, і вона не може бути меншою за 5%, Її розмір встановлює керівник закладу в межах фонду оплати праці (пункт 1 ПКМУ «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам» від 23 березня 2011 р. N 373).
📎 Інші надбавки мають граничний розмір (наприклад 20%) який зменшити не можна, зокрема надбавки: за апробацію НУШ, в закладах освіти з навчанням мовами національних меншин, за вислугу років, за спортивні звання, за звання та використання іноземної мови.
📎 Щодо доплат, то вони виплачуються за збільшення обсягу роботи, часу її виконання, зокрема доплати:
• за роботу в нічний час;
• за окремі види педагогічної діяльності (класне керівництво, перевірку навчальних робіт учнів (зошитів, письмових робіт),
• за керівництво предметними (цикловими) і методичними комісіями,
• за роботу в інклюзивних класах (групах),
• обслуговування комп’ютерної техніки,
• проведення позакласної роботи з учнями,
• завідування навчальними (навчально-методичними) кабінетами, ресурсними кімнатами, лабораторіями, спортивними залами чи майданчиками, навчально-дослідними ділянками, кімнатами зберігання зброї, стрілецькими тирами, паспортизованими музеями, кабінетами інформатики та майстернями, бібліотекою (медіатекою) або за бібліотечну роботу чи роботу з бібліотечним фондом підручників);
• за інші види педагогічної (навчальної, виховної, методичної, організаційної) діяльності;
📎 Отже, щоб зняти такі доплати, то слід і зняти з педагогічних працівників і відповідні функціональні обов’язки і лише в тому випадку, якщо такі обов’язки можуть не здійснюватися — наприклад визначити, що завідування навчальним кабінетом знімаються на період дистанційного навчання чи скорочених уроків.
📎 Під час визначення обсягів видатків бюджету та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня (закладів освіти) головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності здійснення видатків на охорону праці, погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому бюджетному періоді.
📎 Під час затвердження відповідних місцевих бюджетів, міські, селищні сільські ради враховують у першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати; на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами.
🔶 Таким чином, скорочення тривалості уроку не є підставою для зменшення оплати праці вчителів; можна зменшити розміри надбавок, які встановлені нормативними актами у граничних розмірах або мають необов’язковий характер; розмір доплат можна зняти у разі зняття і відповідних функціональних обов’язків.
Також звертаємо увагу на важливості формування спроможної освітньої мережі, оскільки освітня субвенція розраховується на кількість учнів, бо саме їм надається освітня послуга, тому важливо засновнику розглянути шляхи до оптимізації мережі закладів загальної середньої освіти з метою більш ефективного використання коштів субвенції. Можливим шляхом економії є контроль навантаження на педагогічних працівників, усунення необґрунтованих суміщень та інші заходи з оптимізації забезпечення персоналом.
Якщо ж коштів освітньої субвенції недостатньо, то на ці потреби спрямовуються загальнодержавні податки та збори, які надходять до місцевого бюджету.
Коментарі
Чи мають платити вчителю ГПД якщо не занімається уроками .За що вчителі ГПД музика фізкультура гуляють і получають заробітну плату ще в кінці року получили премію.І посміхаються за що нам платять заробітну плату особливо в сільській місцевості де немає ніякого контролю вчителі гуляють ,а а діте хай самі батьки вчать.
Чи мають право зняти виплату за вислугу років?
І навіть якщо немає світла, вчителі проводять уроки, використовуючи власні ресурси: працюють дистанційно з того місця, де є живлення; використовують мобільний інтернет. Не забувайте, що є школи, які працюють очно, світло тут ні до чого.
Якийсь цинізм. Вчитель перевіряє роботу кожного учня безкоштовно, готується до уроку, постійно проходить курси, підтримує зв'язок з батьками у зручний для батьків час.Коли немає світла та інтернету роздає свій інтернет і сам це оплачує.
Я зрозуміла, що за НУШ не мали права знімати кошти. Тоді можна іти до суду..
А чому всі постійно відслідковувати працю вчителів,ніби більше немає ніяких професій?! Вчителі працюють 24/7 за ті копійки. Чому не піднімають питання про вихователів і працівників дитячих садочків,котрі взагалі ходять двічі на тиждень по 6 год на чергування,не вчать дітей,не проходить онлайн-заняття,а отримають заробітну плату? Це чесно?
Пані Катю,а у Вас до цих пір є ГПД?У нашому місті ГПД призупинили ще в березні 2022 р,а до кінця н.р.вихователі отримували 50% ( приблизно по 3 тис грн).З нового навчального року всім вихователям ГПД дали години за фахом( до кінця військового стану).В інших школах ( інші ОТГ)вихователів відправили на біржу..
В нас, наприклад, ГПД є. Мало того, навіть дистанційно є. Тобто, після закінчення уроків треба виходити в Зум і пояснювати домашні завдання. І виконувати синхронно з дітьми. І перевіряти як виконали, чи все зрозуміли. А ще проводити виховні бесіди.
Вихователі садочків теж відпрацьовують свої години. Працюють дистанційно з вихованцями
Більшість вчителів використовують свої гаджети для ведення уроків, хоча не повинні. Чи в нас це норма? Ви мені відшкодуєте використання власного ноутбука, планшета, айфона на викладання предметів? Хто ще так використовує власні ресурси, крім вчителів?
Та коли ж ви - влада нажеретися!? Коли вам вистачить - грошей!!! Це нам, вчителям, така подяка, за свій інтернет, за свої кошти, за час і курси проплачені нами ж, за кошти сім'ї, це нам подяка за перевірку зошитів та за гризоту вічну.... За зломані й перезавантаженні ноутбуки та телефони, за недоспані ночі.... Та за все! Спершу поговоримо про мобінг, а потім ну їх тих вчителів, вріжемо зарплату !!! Війна нікого не міняє особливо - ,,начальство,, зверху!!!! А депутатам дамо премії 👏👏👏👏👏👏
Так уже поврізали все, що можна було.....Класне керівництво не оплачують, перевірку зошитів не оплачують, годин залишили мінімально (поч.класи: музику, малювання, фіз.вих., дизайн - забрано) 15!!!! Ось таке навантаження! Тепер ще два місяці взагалі не оплатити залишилося і все! Вчителі - з протянутою рукою в один стрій із безхатьками! Ось як ми бачимо майбутнє країни! Чому ніхто не може зрозуміти, що саме Вчитель вчив КОЖНОГО, ким би він не став зараз! Вчитель - першооснова! Ніхто не народився освідченим!
Нехай ще раз проведуть оптимізацію:з одного відділу освіти зробили 3,а тепер ще раз нехай оптимізують і зроблять 9.Школи позакривали(все для блага дітей),кількість годин з предметів покорочували,а "сидорам"вистачає на все?!
Маємо змішане навчання-онлайн,офлайн.Діти що на онлайн-навчанні не завжди співпадають із ввімкненням енергопостачання з учителем.. Записуємо онлайн - уроки коли є світло (це може бути і 1і 2 ночі). Сьогодні було три спроби запису уроку для учнів 7класу. І що? Не записала! Двічі вимкнули енергопостачання(у нас воно 2 год є, а 4 немає), третій раз-не ввімкнула запис, поспілкувалась сама з собою...От вам і робота, витрачений час (очно спокійно провела б як мінімум 4 уроки по 45 хвилин). І це ще хтось має совість говорити, що вчитель десь,щось не допрацьовує...Ганьба!!! У нашому МОНі працюють ті, хто дууууже далекий від школи і сьогоденних реалій.
Працюю в ЗДО. Скоротили з 11 груп 5...відправляють у відпустки примусово...освітньо-виховна робота у зведених групах проводиться абияк. То є час війни і всі цим маніпулюють.
Для вирішення даного питання на мою думку потрібно ввести плату за те що вчитель прийшов на роботу. Чим дальше проживає від школи тим більша плата. А то вчителі взагалі гребуть гроші з бюджету. Зарплата вчителя початківця менша прибиральниці і вони ще обурюються. В сільській школи працюють, живучи в місті і ви все мало. Ходять гуляють як пише Катерина, мабуть вона пише про себе. Також пропоную МОН перейменувати у міністерство рекокомендацій, а відділи освіти у відділи деребану. Бо в більшості наказів МОН рекомендує!!! Посилаючись на автономію закладу. Навчальні заклади автономні в більшості лише на папері. Скажите чому? Кошторис закладу складає відділ освіти і затверджує. Фінансами розпоряджається відділ освіти. Забезпечує відділ, і там на сільські школи за звичай грошей немає. Чим дальше школа від відділу тим гірші справи. Підвезення учнів до сільських шкіл завжди було проблемним, а в цей рік взагалі. Да війна, да не вистачає автобусів, це зрозуміло, але про яку оптимізацію можна говорити коли в школу учні потрапляють на годину раніше чим починаються уроки. Одна газелька перевозе 50 чоловік до школи і в зворотньому напрямку. Діти встають ранком о 5,30 щоб потрапити до школи чи дитячого садка. В сільських школах не має від 30 до 50 відсотків працівників які положенні за штатним розписом, або посади поскорочувані до самих меж що сам відмовишся. Медики тікають, молоді спеціалісти вчителі при першій нагоді залишають заклад. Умов праці не має, умов для проживання теж. За можливості вчителі їдуть за кордон. Вже зараз в багатьох європейських країнах шукають педагогів з України. Скільки з тих учнів, вчителів хто виїхав як біженець до європейської країни повернеться на зад? Скажите багато? Не більше 20 відсотків і то в кращому випадку. Один мій знайомий колись сказав:" Я пережив не одне скорочення держапарату, але не бачив щоб стільці з кабінетів виносили тільки доставляють. Був районний відділ освіти, тепер від 3 до 10. Міністр освіти останній раз був у школі коли отримував атестат і проблему школи знає виключно по середньому. Те саме стосується і заробітної плати цікаво скільки отримує техпрацівник у МОН, я впевнений що більше чим вчитель у сільській школі.
Шкода мені вчителів,які я бачу по своїй внучці(вона зараз навчається та проживає з нами). Як вони прикладають всі зусилля для того щоб вони були гідними учнями ,я часто спостерігаю їхні уроки .Молодці вчителі,не покинули роботи,за такі мізерні кошти,а віддають сили, здоров'я- їм хвала та шана!
Доброго дня. Настав такий час ,що до вчителя немає поваги ,ні зі сторони держави, а також дітей та батьків. Скажу за себе, працюю у коледжі. Усі надбавки зняли за завідування кабінету, престижність 5% залишили, за все де можливо все знімається , скоро зарплата буде на рівні прибиральниці. Постає питання, а чому наші в МОН та департаменти отримують таку зарплату , що нам і не снилося , отримують премії до кожного свята ? А викладачі працюють в таких умовах ,що то світла то інтернету немає, і на своїх гаджетах, і самі їх поповнюють. Зарплата прибиральниці мінімальна, так вона прийшла на годину ,дві по прибирала і вільна. Викладач при цьому працює 24/7 , а якщо є куратором , то це просто неможливо описати!!! І хто там зараз розказує ,що в період дистанційного навчання викладачі не працюють хочеться сказати , прийдіть на моє місце і попрацюйте, але охочих не має. В МОН мабуть працюють такі спеціалісти, які не працювали самі в навчальних закладах, і далекі від реального!!!
Після всіх довоєнних підвищень заробітної плати вчителям посадові оклади вчителів спеціалістів та вчителів другої категорії менші за мінімальну зарплату, а вчителів першої та вищої категорії не набагато від неї вищі. Це чисті посадові оклади, без доплати за стаж, престиж, класне керівництво, кабінет, зошити і т. п. Звичайно, що в молодих вчителів без доплати не буде й мінімалки, а вчителі вищої категорії матимуть зарплату, як техперсонал.
Куди вже зменшувати, 2/3 , плюс залишилася гола ставка . У людей мінімальної зарплати навіть не буде.
Я згодна з думкою, що в МОН люди далекі від реалій сьогодення. Зверніть увагу, як вони поназивали тижні з безпеки життєдіяльності на друге півріччя. Ще питання таке: якщо зняли оплату за класне керівництво, то чому мусимо виконувати увесь той ,,брєд сивої кобили" ?
Замордувало адміністрування певних органів, тільки що й шлють циркуляри та вказівки, ще й міська та обласна влада не відстає. Часу вчити дітей як слід не вистачає. Настав час змін: пропоную розігнати районні, міські, обласні відділи освіти і решту бюджетних непотрібних закладів, бо там ціла купа нахлібників. Така практика існує в ряді держав (Фінляндія, тощо). Зекономлених кошт вистачить на багато корисних речей - зарплатня, підвищення кваліфікації, матеріальне забезпечення тощо.
З вчителiв вже познiмали всi доплати, навiть, за перевiрку зошитiв i класне керiвництво! Як хочеш, так i живи, до цiни, на вiдмiну вiд з/п, заросли.
Просто жах😡 Розумники, спробуйте 24/7 не в іграшки за комп'ютером пограти, а перевірити фото учнівських робіт. Особливо коли виникають проблеми зі світлом, інтернетом. А потім, особливо в початковій школі, описати всі помилки, щоб дитина і батьки зрозуміли що треба виправити і це не з одного предмету. Потім підготуватися до уроків, зробити презентації щоб дітям було зручно зніматися і так далі. Наприклад в нашій школі працюють в зумі всі вчителі, без виключення. Мистецтво, фізична культура - проводиться ВСЕ і в усіх класах!!! А в когось ще повертається язик, казати що вчителі працюють на половину? Я вже мовчу про всі події, які зараз відбуваються і заважають процесу навчання. Але вчителі використовують всі можливе і неможливе для пояснення матеріалу дітям. КОЛИ ВЖЕ ВИ НАЇСТЕСЯ????? І будете поважати не тільки свою працю, а й працю інших???????
А чому мами за дарма працюють зі своїми дітьми, після роботи займаються класною і домашньою роботою? Коли після роботи потрібно готувати, прибирати, прати ... А ще й мама повинна всі предмети знати від 1 до 11 класу. Що це за уроки то світла не має, то тривога, то на самостійне опрацювання. Нам присилає вчитель чужі відео уроки з Інтернету. Це ж плагіат. Де його робота?
Працю вчителя розуміє тільки вчитель. І Нікого не цікавить, що вчитель дома працює ще одну ставку. А нікого не цікавить, що у вчителя є діти, сім"я. І що вчитель теж людина і хоче хоть іноді відпочити і приділити увагу своїй рідні. Так давайте ще й заберемо оті копійки що отримує, і з них дамо премію якомусь депутату ( щоб не схуд). А на ваше Людмило зауваження скажу так; "А коли прати, прибирати, готувати вчителеві? Ви прийшли з роботи і ви вільні, а вчитель притягнув додому купу зошитів потім конспект уроку приготує, потім щось підібрати на класну годину, а батьківські збори, а виховні заходи?А яка відповідальність за дітей- упав- учитель винен, побилися - теж вчитель. Треба ще перечислювати? Так це тільки робота. А скільки нервів ? І якщо ми використовуємо щось із інтернета то це все вистраждані вчительськ роботи, якими ми ділимося. І протиправного нічого немає. А тепер панно Людмило подумайте чи працювали б ви за таку платню при такій нагрузці. В своєму оці бревна не видно, а в чужом пилинку побачу. Це про вас. Треба цінити не тільки свою працю, а вчитель треба писати з великої букви. Зичу всім миру та добра.
В новостворених громадах їх керівники затвердили собі заробітні плати на рівні зарплати ЗСУ,які кожен день захищають нас.Сто і більше тисяч в місяць а для нещасних вчителів,в яких робота подвоїлась заклали зарплату на десять місяців,це потрібно розуміти ,що відпустка буде безкоштовна.Вчитель,який навчає п'ять сім дітей в класі отримує також зарплату як і той в класі я
Заздрю тим школам де є ГПД і вона працює... У нас вихователь працює одну годину, бо далі веде дітей на автобус... такий графік( Але і під час тієї години практично не озивається до дітей, сидить в телефоні((. Я ще не вийду з кабінету від ранку, а вихователь ГПД вже вдома... Виправдання завжди має - мала зарплата. Скажіть, люди яких професій ще отримують за півтора години робити таку ставку?? Взагалі думала, що раз склалась така ситуація, що діти їдуть раніше додому, то може варто підготуватись до наступного дня... Так що ситуація про вчителів фізкультури, мистецтва, трудового, вихователів ГПД, асистентів у сільській школі це ПРАВДА!!!
А скільки викладачу, крім уроків, треба приймати участь у курсах, стажуванні, друку в педагогічній пресі, цифровому навчанні, підготовці до конкурсiв!!! Ці листи йдуть по декілька на тиждень. Тут просто зривається мозок !!! Працювати стає неможливо! Я планую розрахуватись, хоч маю вищу категорію та звання викладач- методист. Точно роботи 24/7! Сім'ї не бачиш! І вдячності ніякої!!! Просто крик душі!!!
А з приводу відео, ви пробувати його зняти? Скільки потрібно часу для монтажу, вміння працювати в цій програмі, підготовці у свій вільний час, при тому, що в мене кожний день в навчальному закладі по 8- 9 уроків? Це ніхто не подумав, як можна розширити день?Викладач жива людина, а не робот!
Ось читаю та гадаю собі: у мене вища категорія, стаж, звання, все, що може бути у гарного вчителя зі стажем більшим за 35 років. А зарплата менша ніж та, що оприлюднена у допису та офіційних документах... Як таке моде бути? Просто нашему керівництву у освіті пора повернутися на Землю, а не маніпулювати цифрами та громадськими думками ...
Для чого тримати місцеві управління освіти, якщо приходи лист з області, а через декілька хвилин його дублює управління. Роздули штат до незрозумілих розмірів. Що вони там роблять, також незрозуміло. Розігнати всіх, залишити керівника і кадровика. Бухгалтерія, яка складає 10 осіб, розігнати, змусити начальника прийняти рішення про фінансову автономію ззсо. А то всі сидять, прикипіли до стільців і отримають свою зарплату, а дурних учителів всі бачать.
В умовах війни і постійного відключення електрики вчителі ще більш халатно відносяться до навчального процесу,як під час пандемії і тим паче в мирний час.Всі обов'язки по навчанню скинуті на батьків,на онлайн уроки не виходять,контролю за цим ніякого немає.За такі труди винагорода ще й завелика.
Якщо я напишу про те що насправді робиться - мене арештують 😏
Чи мають право знімати доплату за класне керівництво???
Працюю в коледжі. Насправді, страждають найнезахищеніші. «Прикоритні», наближені до «тіла», як отримували гарну зарплатню, так і отримуватимуть. Ще й хабарі беруть чималі.
Доброго дня. Підскажіть будьласка, вчителям платять доплату за ділянки протягом 9 місяців. Як дізнатися яких саме?
Додати коментар