Першокласники мають пройти медичний огляд перед вступом до школи попри усі складнощі воєнного часу. Це стосується усіх дітей: і тих, що перебувають за кордоном та збираються навчатися дистанційно, і тих, чиї школи зруйновані чи в тимчасовій окупації. І навіть тих, хто на сімейній формі навчання. Щоб батькам жилося трішки легше, «Освіторія» склала чекліст обстежень та щеплень, які доведеться зробити першокласникам.
✔ Довідка потрібна не для допуску до школи. Чимало батьків міркують так: якщо фізично дитина не буде присутня у класі, то й вимагати довідку № 086-1/о у школі не мають права. Але це не так! У Міністерства охорони здоров’я та Міністерства освіти інша позиція: це дані про стан здоров’я дитини. І кожен заклад освіти відповідає за своїх учнів, тож має отримати інформацію стосовно їхнього фізичного стану.
✔ Якщо ситуація особлива. Звісно, для тих, хто перебуває за кордоном, ситуація складна. В українських школах приймають лише довідки державною мовою, тож обстеження у місцевого іноземного лікаря зарахувати не зможуть. Виручити може прийти телемедицина. Звісно, обстежити дистанційно фахівець не зможе, але український медик може скористатися інформацією колеги з країни перебування, який огляне дитину. А частину даних збере під час телеприйому.
✔ У школі мають бути оригінали довідок. Це стосується й переселенців, навіть із прифронтової зони чи ТОТ. Але у разі якщо у школи зруйноване приміщення або вона переміщена з ТОТ і ще не має приміщення, можна подавати електронні копії (скани чи фото).
✔ Записуємося заздалегідь. Звернутися найкраще до сімейного лікаря або педіатра, з якими підписана декларація про надання первинної медичної допомоги. Якщо ви не маєте до нього доступу, наприклад, він виїхав за кордон або ви внутрішньо переміщена особа, можна звернутися до найближчого державного медзакладу. Для отримання довідки не потрібно переукладати декларацію.
Діти з сіл, селищ (або ВПО, які там перебувають) проходять обстеження у районних медзакладах або під час виїздів мобільних медичних бригад.
✔ У приватній клініці можна, але дорого.
Для швидкості батьки часто розглядають такий варіант: приватна клініка, де є програми обстежень для вступу у школу. До слова, чимало з них мали окремі програми або знижки на обстеження першокласників. У столиці ціни на них коливаються від 2,5 до 8,3 тис. грн (щорічний огляд, не для 1 класу починається від 800 грн). Про прийом у лікаря домовляємося за телефоном або на сайтах відповідних медзакладів.
✔ Огляди проходять по-різному. Огляд проходить дитина, але хтось із батьків обов’язково має бути присутній. Від фахівця та його знання маленького пацієнта залежить, з яких елементів складатиметься обстеження. Можуть лише послухати серце, бронхи та легені або ж ще поміряти вагу та зріст, температуру.
✔ Філіппінський тест. Педіатр може провести так званий філіппінський тест, щоб перевірити фізичну готовність дитини до школи. Дитині пропонують підняти руку над головою і торкнутися до протилежного вуха. Якщо дитина не може дотягнутися до вуха через голову, це вказує, що ще недостатньо дозріла нервова система, розвинувся скелет та загалом організм ще не здатний адаптуватися до навчальних навантажень. Якщо ж дитина доторкнеться до верхнього краю вуха, а ще краще — до середини, майбутній учень фізично готовий. Як кажуть медики: відбувся напівростовий стрибок.
✔ Проби Руф’є-Діксона не обов’язкові. Дитину попросять п’ять хвилин спокійно посидіти. Порахують пульс за 15 секунд. Потім просять зробити 30 присідань. Часу на це — 45 секунд. Після фізичних вправ лікар підраховує пульс за перші 15 секунд, а потім через пів хвилини ще за 15 секунд. Далі за формулою він визначає індекс від «погано» до «відмінно», або може бути позначка «атлетичне серце» (таке трапляється у юних спортсменів). Тест потрібен для визначення групи на уроках фізкультури. Він показує, як організм адаптується до навантажень. Раніше цю пробу робили дуже часто, нині — ні, адже у школах зі змішаним навчанням фізкультуру часто роблять дистанційною (а на ділі просять зробити реферат). Якщо учні займаються онлайн, тим паче інформація не на часі. Важливо усвідомити: проби не показують ступінь готовності до школи.
✔ Робимо щеплення за потреби. Одна з довідок, яку видасть лікар: форма № 063/о «Карта профілактичних щеплень». Там міститься інформація про всі вакцинації, ревакцинації, а також туберкулінові проби, які робили дитині. Перевіряємо, чи зроблені всі обов’язкові профілактичні щеплення згідно з українським календарем щеплень. У 6-річному віці проводиться ревакцинація проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту. Якщо щось не зроблено, довідки не буде. Аби зайвий раз не відвідувати медичний заклад, краще одразу ж після огляду у той же день зробити щеплення.
✔ Отримуємо направлення до вузьких спеціалістів. Його надає педіатр чи сімейний лікар. Деякі фахівці надають довідку без їхніх оглядів, якщо добре знають стан здоров’я дитини. Є й ті, хто направляє до додаткових спеціалістів (найчастіше це невролог, гастроентеролог, отоларинголог). Основні спеціалісти, яких треба пройти: хірург, ортопед, окуліст і стоматолог. До них теж слід записатися в електронну чергу.
✔ Перевіряємо «больові точки». Що шукають ці фахівці? Дитячий офтальмолог виключає короткозорість чи далекозорість, перевіряє гостроту зору. Дитячий хірург дивиться, чи немає пупкової грижі, гемангіом. Стоматолог оцінює стан зубів, ротової порожнини, формування правильного прикусу. Дитячий ортопед-травматолог виключає сколіоз, оцінює стан розвитку кістково-м’язової системи.
✔ Робимо аналізи. Загальний аналіз крові передбачено зробити, щоб виключити ризик розвитку анемії. За показниками лікар також може направити на інші обстеження. Найчастіше це аналіз сечі, аналіз крові на глюкозу, кал на гельмінти, зішкріб на ентеробіоз. Інколи просять зробити ще й ЕКГ. Але все це для спокою лікаря, а не за переліком. Обов’язкові обстеження та аналізи визначає давній наказ МОЗ від 16.08.2010 «Про удосконалення медобслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів».
✔ Отримуємо основну довідку. Це форма № 086-1/о. Її назва: «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду». Якщо робили аналізи, лікар видасть остаточний документ, коли отримає їхні результати. Довідки завіряють печатками лікаря та медичного закладу. Окрім даних про дитину (прізвище, ім’я, по-батькові, дата народження, стать, місце проживання, телефон батьків), лікар зазначає, для якого закладу освіти вона призначена, пише висновок про стан здоров’я, рекомендації та групу для занять фізкультурою. Інформацію про хронічні захворювання не вписують туди автоматично: цей запис залежить від рішення одного з батьків, чи надавати такі дані школі.
✔ Якщо дитина вже не першокласник. Щорічні медогляди — значно простіша процедура, для якої потрібен лише висновок сімейного лікаря. Знову серйозний огляд призначено, коли дитина стає підлітком — у 11 років. Доведеться завітати до хірурга, ортопеда-травматолога, стоматолога та окуліста. Окрім загального аналізу крові, інші обстеження та аналізи — за показниками. В 14 років залишається стоматолог та хірург, а ще вперше рекомендовано пройти ендокринолога, дівчатам — гінеколога, психолога (за показаннями). До аналізів додається флюорографія. У 16-17 років потрібні виключно огляд стоматолога, для дівчат — гінеколога та флюорографія.
Коментарі
Не знайшла відповіді на питання : Що робити коли за І семестр батьки так і не пройшли медогляд з дитиною? Говорять,що проблеми зі здоров'ям у дитини є. Ми навчаємось очно.Як мені в цій ситуації діяти? З фізичної культури нормативи не маю права приймати.Без довідки - "зараховано" не поставлю... Як бути?
Моїй дитині педіатр відмовила у довідці (форма № 086) на тій підставі, що у мене (матері) немає декларації з сімейним лікарем. На дитину декларація з педіатром є. Чи ця відмова є законною?
Цікавить питання, чи повинен сімейний лікар перевірити дитину на педикульоз і коросту перед видачею довідки. Взагалі, яка це процедура з педикульозом. У мене випадок, дитина на перший дзвоник принесла меддовідку, а в голові кучу вош. Коли її відправили до сімейного лікаря, то їй відповіли, треба було спочатку записатися , що є воші, а тепер вони не можуть дати довідку про те, що педикульозу нема.
Додати коментар