Автор: Людмила Кондратова, доцент кафедри відкритих освітніх систем та ІКТ ДЗВО УМО НАПН України, кандидат педагогічних наук, освітня експертка UNESCO
Цікаво, як швидко можна на уроці навчити дитину мислити нешаблонно, генерувати нові ідеї, висловлювати власні думки, припущення, знаходити нестандартні рішення, бачити зв'язки між різними явищами? Яким чином можна розвивати творчі здібності дітей? Що потрібно знати вчителю?
Творчі здібності учнів – це сукупність їхніх індивідуальних якостей, які дають змогу їм створювати щось нове, оригінальне, нестандартно підходити до вирішення освітніх завдань та проблем. До основних компонентів творчих здібностей ми відносимо: фантазію, оригінальність, здатність генерувати ідеї та їх оцінювати, прагнення до самовираження, досягнення нових результатів.
Саме розвиток творчих здібностей учнів – одне з найважливіших завдань сучасного педагога. Вчителю необхідно створювати на уроці мистецтва атмосферу довіри та підтримки, заохочувати дітей до експериментів, використовувати різноманітні методи й прийоми в навчанні.
Досвід педагогів доводить, що найбільш ефективними для розвитку дитячої творчості є різні види мистецької діяльності, серед яких: вокальні й пластичні імпровізації, малювання, створення художніх сюжетів під музику, “озвучування” малюнків, ритмічні та мелодійні імпровізації, чудові театральні імпровізації у вигляді інсценувань, розігрування театральних сценок, створення коміксів, скульптур з природних матеріалів, заняття арттерапією, розфарбовування мандал тощо.
Які педагогічні прийоми в розвитку творчих здібностей учнів раціонально використовувати під час навчання?👇Занотуйте, щоб не загубити!
Колекція педагогічних прийомів для розвитку творчих здібностей на уроках мистецтва:
✅Робота в парах та групах, ротаційні трійки, карусель: дає можливість прийняти спільне рішення під час виконання творчих завдань і стимулює обмін ідеями та пошук нестандартних рішень, створює динаміку під час виконання завдань в групі та заохочує до активного спілкування, обміну ідеями. Наприклад, завдання: об'єднатись у пари, групи і заграти на онлайн-бандурі, намагаючись створити власну елегію. Для цього перейдіть за покликанням https://bandura.ukrzen.in.ua/ або завантажте на свій смартфон застосунок https://bandura.app/ (Мистецтво 6 клас. Кондратова Л. урок № 1).
✅ Імпровізації. Вокальні й пластичні імпровізації, малювання, ритмічні та мелодійні імпровізації, чудові театральні імпровізації у вигляді інсценувань, сценок. Наприклад, ритмічні варіації. Запропонуйте друзям створити ритмічні варіації до пісні «Стефанія» на шумових інструментах. Домовтеся, хто з вас буде грати остинато — повторюваний ритмічний малюнок. Всі інші на фоні остинато виконують власні ритмічні імпровізації в заданому темпі таким чином, щоб вийшли варіації основного ритму. (Мистецтво 6 клас. Кондратова Л. урок № 11).
✅Дебати, дискусії, обговорення, мозковий штурм, дослідницькі експедиції розвивають вміння аргументувати свій погляд та слухати інших, проводити власні дослідження, дозволяють генерувати велику кількість ідей за короткий час, не оцінюючи їх спочатку. Наприклад, розгляньте картини М. Пимоненка й обговоріть, яку з них буде аналізувати кожна група. Охарактеризуйте сюжет і тематику обраної картини. Яка це композиція: однофігурна чи багатофігурна? Що зображено на передньому, середньому та задньому планах? Які кольори переважають на картині? Який настрій вона створює?(Мистецтво 6 клас. Кондратова Л. урок № 22).
✅Проєктна діяльність стимулює до розвитку творчості, учні самостійно обирають тему, планують роботу, обирають проєктні ролі, шукають інформацію та презентують результати, що дозволяє розвивати самостійність, відповідальність та вміння працювати в команді. Наприклад, музичний проєкт «Хорова енциклопедія». Об’єднайтеся з друзями у три групи: Перша група «Хорознавці» — шукають інформацію в підручнику або додаткових джерелах про відомі хорові колективи країни, виокремлюють видатні імена керівників, твори композиторів, історію розвитку колективів. Друга група «Кінорежисери» — група може збирати кліпи та відеовиступи хорових колективів та створювати плейлисти на YouTube. Третя група «Дизайнери» — добирають фото, продумують дизайн та оформлюють презентацію (Мистецтво 6 клас. Кондратова Л. урок № 14).
✅ Ігрові завдання та імітація допомагає розвивати уяву, фантазію та здатність до імпровізації, дають поштовх до прояву власного творчого потенціалу. Наприклад, гра «Малюємо музику». Послухайте ще раз «Болеро» М. Равеля. Візьміть пензлик і фарби та спробуйте зобразити динаміку і темп твору за допомогою кольору. Характер танцю передайте лініями та штрихами (Мистецтво 6 клас. Кондратова Л. урок № 57).
✅ Завдання на творче розв'язання проблем сприяє розвитку критичного мислення та пошуку нестандартних рішень. Дізнайся з додаткових джерел, як зробити вдалий фотопортрет. Наприклад, скористайся порадами майстрині та намалюй портрет друга/ подруги акварельними або гуашевими фарбами. Сфотографуй друга/подругу в різних ракурсах за допомогою свого ґаджета, а тоді попроси його/її сфотографувати тебе. (Мистецтво 6 клас. Кондратова Л. урок № 16).
Пам'ятайте: кожен учень унікальний, тому важливо підбирати завдання, які відповідають їхнім інтересам та здібностям. Головне – створити атмосферу творчості, довіри та підтримки, де учні не бояться експериментувати та проявляти свою індивідуальність.
Окремо виділяємо колекцію педагогічних мистецьких прийомів для розвитку творчих здібностей на уроках мистецтва👇
💌 Малювання та графіка. Вільне малювання: без конкретного завдання вчитель дає дитині аркуш паперу та кольорові олівці, фарби та дозволяє їй малювати все, що завгодно. Колаж: створення композицій з різних матеріалів (вирізок з журналів, природних матеріалів, тканин тощо). Незакінчені малюнки: домальовування початку малюнка, створення історії до нього. Абстрактне малювання: експерименти з кольором, формою, лініями без конкретного зображення; мандала. Створення мандали: малювання сакрального геометричного малюнка, що допомагає зосередитися та розслабитися.
💌 Скульптура та ліплення. Ліплення з пластиліну: створення фігурок, скульптур, рельєфів. Робота з глиною: ліплення посуду, прикрас, фігурок. Конструювання з природних матеріалів: створення композицій з камінців, шишок, гілочок. Створення фігурок, скульптур, рельєфів. Робота з глиною: ліплення посуду, прикрас, фігурок. Конструювання з природних матеріалів: створення композицій з камінців, шишок, гілочок.
💌 Музика. Створення музичних імпровізацій: гра на музичних інструментах без нот, створення власних мелодій. Співи: співання пісень, створення власних текстів. Слухання музики: аналіз та інтерпретація музичних творів, створення власних асоціацій.
💌 Театр. Рольові ігри: розігрування різних ролей, створення власних діалогів. Інсценізації: розігрування казок, історій. Тіньовий театр: створення тіньових вистав.
💌Література. Створення історій: вигадування казок, оповідань, віршів. Ведення щоденника: запис своїх думок, спостережень, мрій. Літературні колажі: створення колажів з уривків текстів, фотографій.
💌Комбіновані мистецькі прийоми. Музично-пластичні етюди: поєднання рухів, музики та малювання. Театралізовані інсталяції: створення простору для гри, де об'єднуються різні види мистецтва. Поєднання рухів, музики та малювання. Театралізовані інсталяції: створення простору для гри, де об'єднуються різні види мистецтва.
Колекція цифрових інструментів для впровадження педагогічних мистецьких прийомів для розвитку творчих здібностей на уроках👇:
✔ Графічні редактори: Canva, Adobe Photoshop GIMP Procreat.
✔ Інструменти для створення презентацій: Google Slides, Prezi.
✔ Інструменти для створення відео: WeVideo, iMovie, Adobe Premiere Pro.
✔ Інструменти для створення музики: GarageBand, BandLab, Audacity.
✔ Інструменти для 3D-моделювання: Tinkercad, Blender.
✔ Інструмент для створення ментальних карт: MindMeister.
✔ Віртуальна дошка для спільного створення контенту: Padlet.
☝️ПАМ'ЯТАЙТЕ:
Педагогічні прийоми підвищують інтерес учнів до навчання, роблять уроки цікавішими, допомагають розвивати в учнів такі компетентності, як критичне мислення, креативність, комунікативність, співпраця, дають можливість врахувати індивідуальні особливості кожного учня, акцентувати на різних пізнавальних процесах (пам'ять, уява, мислення) тощо.
Коментарі
Додати коментар