56% українських школярів у Польщі не навчаються у місцевих школах. Про це йдеться у дослідженні фонду «Центр громадянської освіти», повідомляє польське видання Rzeczpospolita.
При цьому, відтік учнів із польських шкіл триває. За останні пів року кількість українських дітей у школах зменшилась на 10 тисяч. Найбільше проблема відчувається у середній школі. Лише 22% дітей, а це кожен п'ятий український школяр, відвідує польський освітній заклад. За пів року статистика відвідувань зменшилась на 8%. Причин фахівці називають кілька:
✔ родини повертаються в Україну;
✔ діти мають проблеми з адаптацією;
✔ українські школярі не готові до отримання польського атестата зрілості.
"Деякі діти навчаються у двох системах — польській стаціонарній та українській онлайн. Цим дітям дуже тяжко. Ось чому дехто йде з польської школи. Вони вірять, що війна незабаром закінчиться і вони повернуться в Україну. Їм не потрібна заборгованість. Але потім вони втрачають контакт із однолітками", — каже Наталія Кравець, голова фонду «Український освітній центр».
Водночас форми підтримки українських дітей зменшуються. Згідно з даними звіту фонду «Центр громадянської освіти», кількість учнів у підготовчих класах скорочується. Їх відвідують лише 11% дітей-біженців із України. При цьому, учні середньої школи, які навчаються на додаткових заняттях, рідко кидають навчання.
У більшості країн, куди після початку повномасштабного вторгнення росії виїхали українські родини з дітьми, навчання для них і корінних жителів є обов’язковим. Проте є й винятки. Зокрема, у Польщі чинна Постанова про організацію навчання, виховання та догляду за дітьми та молоддю, які є громадянами України (від 21 березня 2023 року), яка дозволяє не навчатись у польських школах, за умови, що дитина здобуває дистанційно освіту в Україні.
Діти та учні — громадяни України, які навчаються у школі чи дитячому садку, що функціонують у системі освіти України з використанням методів і прийомів дистанційного навчання (дистанційне навчання), не підлягатимуть обов’язковій річній дошкільній підготовці, обов’язковому шкільному навчанню та обов’язковій освіті в розумінні польського законодавства, тобто Закону від 14 грудня 2016 року — Закону про освіту.
Проте нещодавно міністр освіти Польщі Пшемислав Чарнек заявив, що уряд не впевнений у тому, що всі українські діти навчаються у тій чи іншій системі освіти. Посадовець наголосив, що минулого року в Польщі перебувало близько 700 тисяч українських дітей. 200 тисяч із них почали навчання у польських закладах, решта — продовжили здобувати освіту дистанційно в Україні. Але міністр не впевнений, наскільки точні ці цифри, адже навіть Україна не в змозі порахувати кількість тих, хто виїхав за межі держави, проте продовжує навчатись онлайн. За його словами, близько 200-300 тисяч українських дітей не навчаються взагалі. Пшемислав Чарнек стверджує, що ця ситуація є неприпустимою.
"Ми не можемо дозволити, щоб кілька сотень тисяч дітей із України були поза системою освіти на рік, два чи три", — наголосив польський міністр освіти.
Згідно зі статтею 4 Закону про неповнолітніх, систематичні прогули занять у школі або професійно-технічному закладі свідчать про загрозу “деморалізації”, і така ситуація надає право владі на втручання й використання виховних заходів для підтримки дитини.
У Польщі існує поняття обов’язкових вимог щодо освіти перед учнями та батьками, а їх невиконання – це невідвідування без поважних причин протягом одного місяця не менше ніж 50% занять. Через це учень може бути не атестованим з одного або кількох предметів.
Також через невідвідування закладу освіти можуть розпочати виконавче провадження в адміністративному порядку і накласти штраф.
Розмір штрафу визначають залежно від обставин. Він може становити від 10 000 злотих (орієнтовно 86 100 грн) і до 50 000 злотих (430 500 грн).
Також у разі тривалої відсутності учня в школі або незарахування його до закладу справа може бути передана до сімейного суду, який зобов’язаний змусити батьків або законних представників відправити дитину до школи.
Коментарі
Додати коментар