Про оновлену типову освітню програму для 5–9 класів

Про оновлену типову освітню програму для 5–9 класів
Дата: 20.08.2024

Автор: Олеся Калинич, начальник управління освіти, релігій та у справах національностей, м. Хуст Закарпатської обл.

Ще 9 серпня зʼявився наказ МОН №1120 «Про внесення змін до типової освітньої програми для 5–9 класів закладів загальної середньої освіти»

Що це за документ?

Документ передбачає традиційні для нього аспекти, а от серед нового – більше годин для перерозподілу: визначена мінімальна і максимальна кількість годин за галузями (і предметами теж) – власне, майже як і раніше. Чому «майже»? Бо в попередньому варіанті типової освітньої програми було вказано й середнє навантаження.

У чому ж тоді конкретні зміни?

Їх можемо простежити в Додатку 3 на прикладі мовно-літературної галузі: якщо раніше мінімальна кількість годин у 5–9 класах на українську літературу була по 2 години на тиждень, зарубіжної літератури – 1,5 год на тиждень, то зараз це 1,5 години української літератури та 1 година зарубіжної в 5–7 класах і 1 година української літератури та 1 година зарубіжної – у 8–9 класах.

Заклад освіти на власний розсуд перерозподіляє «зекономлені години» і схвалює педагогічною радою.

Такий підхід торкнувся частково й інших навчальних предметів.

Як і все в цьому світі, типова освітня програма для 5–9 класів зі змінами має кілька векторів.

1. Більше свободи для закладу освіти – і це чудово.

Перерозподіл годин має відбуватися в інтересах учнів та учениць. В ідеалі. Але насправді часто перерозподіл відбувається залежно від наявності кадрового потенціалу. Наприклад, учні потребують більше годин на вивчення математики, але в школі без навантаження залишилися, скажімо, філологи. Або фахівець звільнився, а знайти висококваліфікованого іншого непросто. Як можна здійснити перерозподіл години?

2. Мистецтво читати (тут, звичайно, кожен учитель скаже про свій предмет).

Гранично допустима мінімальна кількість годин на літературу (подібний шлях уже раніше  проходила зарубіжна література ...) скорочена. 5 грудня минулого року ми дуже гаряче обурювалися результатами читацької компетентності (оприлюднено звіт PISA-2022); звісно, в усьому були винні вчителі, бо 41% учнів не розуміють прочитаного.

Але, звісно, з іншого боку, є учні й учениці, які читають: 59% 15-річних українців усе-таки поріг подолало. Тому, напевно, для них достатньо по 1 годині літератури?.. Та й читати треба під час вивчення всіх дисциплін... (Додаток 3).

3. Можливість «закрити» вакансії через брак фахівців (перегукується з п. 2). 

Не секрет, що педпрацівники продовжують звільнятися. У багатьох школах брак фахівців (так – саме фахівців, а не просто людей з дипломом) математики, інформатики, фізики (цей перелік покриває насправді всі навчальні предмети). Більша кількість годин на перерозподіл дозволить зменшити кількість годин на предмет, який нема кому читати.

4. Курси, факультативи.

З'являється ширша можливість для їх уведення в освітній процес для врахування інтересів дитини. 

Але в  2024 році обсяг освітньої субвенції для всіх місцевих бюджетів визначається БЕЗ урахування додаткових годин навчального плану для учнів групи I на окремі предмети, факультативні курси, індивідуальні заняття тощо (коефіцієнти приведення кількості годин навчального плану на 2024 рік змінюються відповідно). Тобто ці додаткові години можливі, але за рахунок місцевого бюджету – таку розкіш, як уже бачимо, можуть дозволити собі не всі громади.

Джерело:

Вподобайки:

0
1
0
27

Коментарі

Діана

Дякую пані Олесі за висловлені думки. Це підлі зміни, які черговий раз підсунуло МОН у час, коли педагоги у відпустці. Це чергове знищення предметів - знову гуманітарного профілю, тепер української літератури. МОНУ можна відривати певну кількість годин, коли ніхто не бачить - нічого за це не буде. Боронити освіту скоро буде нікому.

Марта

І до цих нововведень керівники закладів освіти виглуплювались так, як їм хотілося, принижуючи тих, кому місця під ''парасолькою'' не було.Не є секретом і те, що найважливішими навчальними предметами стають дисципліни, які саме вони викладають та їхні ''однодумці''. Учитель повністю стає рабом примх та вподобань очільників закладів освіти. І де тут демократія? Де доцільність? Де турбота про всебічний розвиток дитини?

Людмила

Тільки в країні заговорили про престижність рідної мови - і почали її знищення шляхом зменшення годин української літератури

Наталія

Дуже прикро,що державі не потрібні інтелектуально розвинуті люди.

Оксана

"Дякуємо" МОН , НУШ(ЗНУШ), всій владі за останні роки, яка вперто і цілеспрямовано нищить освіту, не вживає заходів щодо популяризації української мови, професії Вчителя, гідної зарплатні, мотивації і робить стадо баранів з наступних поколінь!!

Ілля

Про що ми кажемо. В українських школах на жаль, даже не можуть організувати навчання ні в класі ні дистанційно. А всі ці реформи це щоб відволікти увагу від головного, що вони повинні організувати, це насамперед стабільна та якісна освіта.

Ольга

Поліпшення тільки на папері. А департамент освіти сказав розподіляти години по мінімуму, а години для перерозподілу практично не дозволяє використовувати. Більшість учителів втратила своє навантаження.

Ірина

Дякую за пояснення. Перепрошую, а де знайти інформацію, що години для перерозподілу фінансуються із місцевого бюджету?

Федір

Ого,яке досягнення,більше 50 відсотків подолали поріг читання. Люди добрі, до чого котимось? За логікою автора,якщо в школі,з якоїсь причини ,нема математика то і ці години можна перерозподілити. За що нам,учителям, така кара,що вже давно не маємо очільника міністерства, одні експериментатори.У школі БІДА!!!

Олена

З приводу знищення або погіршення нашої освіти згідна повністю, бо пов'язано воно водночас з багатьма речами, зокрема - проста несумісність освіти інших держав з нашим менталітетом, можливостями, географічним положенням......продовжувати можна. Наказ від 09.08.2024 необхідно декілька разів перечитати - зрозуміємо, що впринципі нічого не змінилось, порівняйте таблиці минулого року з новими. Сама витратила на це не одну годину(((( все заплутано, але по суті змінилось мало....

Ені

Це лише початок. "-" години з української літератури, "-" історію України. Здати тепер заплив через Тиск не модно. На хвилі новий тренд - 0,75-1 ставка і маєш бронь, необхідно пам'ятати що є папір що ти можеш вчити без запису у дипломі вчитель чи викладач. Хочеться згадати слова Діда Панаса із славнозвісного випуску "Вечірньої казки " , на жаль.

Олена

Ви на місцях обстоюйте свою думку. У нас, наприклад, за рахунок перерозподілу 2 год літератури

Ніна

Більшість з тих, хто пише коментарі, уявлення не маютб, що за зміни, чи вони дійсно такі страшні тощо. Але вхопились за один коментар, і давай займатися критикантством: все не так і всі не так.... Що ж ми за люди: замість того, щоб розібратися по суті, ознайомитися із документами, зразу гвалт і зрада!

Таня

Ви зарплату людям дайте достойну, бо скоро самі будете викладати в школах разом із своїми змінами

Роман

Я не буду нічого критикувати, працюю 30 років,вища категорія,зараз навантаження 18 годин і на руки - 9000 грв.Коментарі не доцільні.......

Додати коментар

Новини:

Поділитися: