Про утворення ліцею у громаді у контексті реформування системи загальної середньої освіти в Україні

Про утворення ліцею у громаді у контексті реформування системи загальної середньої освіти в Україні
Дата: 06.05.2025

У контексті реформування системи загальної середньої освіти в Україні згідно з концепцією “Нова українськння і забезпечення функціонування ліцеїв стало ключовим завданням для органів місцевого самоврядування, що прагнуть забезпечити учням старших класів доступ до якісної профільної освіти. Відповідно до чинного законодавства, з 2027 року здобуття профільної середньої освіти академічного спрямування має здійснюватися в ліцеях. А тому, перед громадами постає стратегічне рішення:  перепрофілювати (змінити тип) / реорганізувати існуючий заклад загальної середньої освіти чи утворити ліцей як нову юридичну особу. Кожен з варіантів має свої правові та організаційні особливості, які необхідно ретельно проаналізувати перед прийняттям остаточного рішення. З огляду на це, пропонуємо покроковий алгоритм дій для кожного з варіантів:

ВАРІАНТ 1.

ПЕРЕПРОФІЛЮВАННЯ (ЗМІНА ТИПУ) ІСНУЮЧОГО ЗЗСО

ВАЖЛИВО

Перепрофілювання здійснюватиметься шляхом “підвищення” рівня освіти, який раніше надавався в ЗЗСО. Наприклад, гімназія забезпечувала здобуття базової середньої освіти, а після  перепрофілювання – ліцей забезпечуватиме здобуття профільної середньої освіти.

1. Здійснення підготовчих дій (попередній аналіз інформації)

За дорученням (розпорядженням) сільського/селищного/міського голови виконавчий орган місцевої ради або посадова особа, на який(-у) покладені повноваження у сфері освіти у територіальній громаді, здійснює аналіз відповідної статистичної інформації та документів, з метою обгрунтування необхідності перепрофілювання (зміни типу) ЗЗСО.

Результати аналізу разом з відповідною аргументацією про необхідність здійснення перепрофілювання (зміну типу) ЗЗСО надаються сільському/селищному/міському голові у вигляді пропозиції.

Детальніше у інфографіці “Що слід врахувати при формуванні мережі закладів освіти у громаді в контексті реформи профільної середньої освіти?”

2. Підготовка проєкту рішення місцевої ради

За дорученням (розпорядженням) сільського/селищного/міського голови здійснюється підготовка проєкту рішення ради про перепрофілювання (зміну типу) ЗЗСО, згідно з яким:

2.2. Затверджується Статут ліцею

Зміни у статутних документах , що підлягають обов’язковій реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Відповідно до підпункту 11 частини першої статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» здійснюється виключно шляхом викладення статуту в новій редакції.

2.3. Змінюється найменування ЗЗСО

Назва закладу освіти має відповідати нормам ст. 34 Закону України “Про повну загальну середню освіту”, ст. 16 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”, наказу Міністерства освіти і науки України від 05.03.2012  № 368/5 “Про затвердження Вимог до написання найменування юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, у тому числі утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, крім організації профспілки”.

2.4. Визначається необхідність отримання (переоформлення) ліцензії (у разі потреби)*

Відповідно до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності, затверджених постановою КМУ № 1187 від 30.12.2015. Переоформлення ліцензії є обов’язковим у разі зміни типу ЗЗСО, що супроводжується зміною назви та/або зміною адреси закладу.

2.5. Визначається потреба у скороченні штату та/або чисельності працівників ЗЗСО*

Скорочення чисельності – це зменшення загальної кількості працівників не обов’язково пов’язане зі зміною штатного розпису.

Скорочення штату – це завжди зміна штатного розпису, коли відбувається скорочення посад або зменшення кількості штатних одиниць по певним існуючим посадам. Скорочення штату не обов’язково призводить до зменшення загальної кількості працівників в організації — вона може залишитися сталою або навіть збільшитися, якщо, наприклад, один підрозділ ліквідовано, а інший — створено.

Процедури зміни істотних умов праці, скорочення чисельності та/або штату здійснюються з обов’язковим дотриманням вимог Кодексу законів про працю України.

2.6. Визначається потреба розробити маршрути підвезення*

Організація перевезень дітей шкільними автобусами здійснюється у відповідності з нормативно-правовими актами із забезпечення безпеки дорожнього руху, перевезень пасажирів автобусами, Закон України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII;

Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III;

Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджені постановою КМУ від 18.02.1997 № 176 (у редакції постанови КМУ від 04.12.2019 № 1089).

ВАЖЛИВО

– якщо перепрофілювання ЗЗСО здійснюється на базі ЗЗСО зі статусом гімназії, то в такому рішенні доречно окремим пунктом доручити керівнику ЗЗСО отримати ліцензію, що дозволяє здійснювати освітню діяльність на рівні профільної середньої освіти;

– ліцензії підлягають переоформленню у разі зміни найменувань закладів освіти та/або їх реорганізації шляхом злиття чи приєднання;

– якщо перепрофілювання ЗЗСО здійснюється на базі ЗЗСО зі статусом гімназії і в ліцеї не буде здійснюватися освітня діяльність на рівні базової середньої освіти, то:

– може виникнути необхідність приймати рішення про скорочення штату та/або чисельності працівників ЗЗСО чи застосування процедури зміни істотних умов праці;

– у рішенні також доцільно доручити, зокрема, відділу освіти розробити маршрути підвезення учнів до інших гімназій (з урахуванням вимог Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 25.09.2020 № 2205 та п. 4 ст. 13 ЗУ “Про освіту”).

3. Попередній розгляд проєкту рішення місцевої ради*

Розгляд проєктів рішень місцевої ради на засіданнях виконавчого комітету місцевої ради (не обов’язково) та постійних депутатських комісій.

ВАЖЛИВО

Регламентом місцевої ради, регламентом виконавчого комітету місцевої ради, положенням про постійні депутатські комісії може передбачатися особлива процедура підготовки проєктів рішень місцевої ради, наприклад, обов’язкове отримання висновку відповідної постійної депутатської комісії, а також рішення виконавчого комітету про схвалення проєкту рішення місцевої ради, в т.ч. щодо перепрофілювання ЗЗСО. Невиконання передбачених процедур може мати суттєві правові наслідки. Зокрема, це може стати підставою для оскарження таких рішень у судовому порядку. У практиці місцевого самоврядування вже фіксувалися випадки, коли суд визнавав рішення ради незаконними саме через недотримання регламентної процедури.

4. Проведення громадського обговорення (лише для сільської місцевості)*

4.1. Видання розпорядження сільського/селищного голови про проведення громадського обговорення щодо перепрофілювання (зміни типу) ЗЗСО, яким:

– анонсується проведення громадського обговорення;

– визначається дата початку, період, форми громадського обговорення, виконавчий орган місцевої ради та/або посадова особа, відповідальні за організацію проведення обговорення.

4.2. Оприлюднення на сайті місцевої ради (інших джерелах) оголошення про проведення громадського обговорення з проєктом рішення місцевої ради щодо перепрофілювання (зміну типу) ЗЗСО, не пізніше ніж за рік до дати його прийняття (абз. 2 ч. 2 ст. 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»).

ВАЖЛИВО

– Законодавством не визначений обов’язок здійснювати громадське обговорення у міській місцевості. В той же час, щоб уникнути непорозумінь із громадськістю, органи місцевого самоврядування міської територіальної громади за власним рішенням можуть проводити таке обговорення за участю батьків, громадських організацій. Це дозволить налагодити довіру між місцевою владою та громадськістю, а також уникнути судових спорів в майбутньому.

– За вже усталеною практикою громадські обговорення проводяться відповідно до постанови КМУ від 3 листопада 2010 р. № 996 “Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики”, якою затверджено Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики і яка рекомендована до застосування органами місцевого самоврядування.

5. Прийняття рішення місцевої ради про:

5.1. Перепрофілювання (зміну типу) ЗЗСО

Відповідно до статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту», засновникам належить право  прийняття рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти. При цьому, зміна типу закладів загальної середньої освіти є підставою для внесення змін до установчих документів, пов’язаних зі зміною найменування.

5.2. Перейменування ЗЗСО

Назва закладу освіти має відповідати нормам ст. 34 Закону України “Про повну загальну середню освіту”, ст. 16 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”, наказу Міністерства освіти і науки України від 05.03.2012  № 368/5 “Про затвердження Вимог до написання найменування юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, у тому числі утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, крім організації профспілки”.

5.3. Затвердження Статуту ліцею

З урахуванням норм передбачених п .5-1 розділу  X перехідних положень ЗУ “Про повну загальну середню освіту”.

6. Оприлюднення рішення місцевої ради

Оприлюднення на офіційному веб-сайті місцевої ради рішення про перепрофілювання (зміну типу) ЗЗСО (ч. 2 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації»; ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

7. Державна реєстрація змін, пов’язаних з перепрофілюванням ЗЗСО

7.1. Підготовка та подання документів державному реєстратору з метою внесення змін, пов’язаних з перепрофілюванням ЗЗСО.

7.2. Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи.

7.3. Отримання виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

8. Отримання ліцензії на провадження освітньої діяльності

Підготовка та подання документів до обласної військової адміністрації (Київської та Севастопольської міської військової адміністрації) згідно зі статтями 31, 32, 45 Закону України «Про повну загальну середню освіту», постановою КМУ від 30 грудня 2015 р. №1187 “Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності”.

9. Розроблення штатного розпису ліцею, який:

9.1. затверджується директором ліцею (відповідно до наказу МОН від 06.12.2010 №1205 “Про затвердження Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти” );

9.2. погоджується засновником/уповноваженим засновником органом.

ВАЖЛИВО

Для деяких працівників може бути застосована процедура зміни істотних умов праці, припинення трудового договору з ініціативи роботодавця, у цій ситуації, можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗПП)

10. Формування тарифікаційного списку педагогічних працівників відповідно до нового штатного розпису.

11. Фінансове забезпечення діяльності ліцею

У разі потреби – внесення змін до рішення про місцевий бюджет:

– або шляхом зміни бюджетних призначень на відповідну програму;

– або (у разі фінансової автономії ЗЗСО) – внесення змін до кошторису закладу освіти з урахуванням нових функцій, кадрового складу та потреб.

Варіант 2.

РЕОРГАНІЗАЦІЯ ЗЗСО

ВАЖЛИВО

Реорганізація, як правило, буде здійснюватися шляхом поділу ЗЗСО. Наприклад, це був ЗЗСО, який забезпечував здобуття повної загальної середньої освіти, тобто надавав освітні послуги на рівнях початкової, базової середньої та профільної середньої освіти. З метою дотримання вимог Закону України “Про повну загальну середню освіту” може виникнути необхідність виокремити початкову школу та/або гімназію як “самостійні” юридичні особи, які, наприклад, були філіями ЗЗСО

1. Здійснення підготовчих дій (попередній аналіз інформації)

За дорученням (розпорядженням) сільського/селищного/міського голови виконавчий орган місцевої ради або посадова особа, на який(-у) покладені повноваження у сфері освіти здійснює аналіз відповідної статистичної інформації та документів, з метою обгрунтування необхідності реорганізації ЗЗСО шляхом поділу. Результати аналізу разом з відповідною аргументацією про необхідність здійснення реорганізації ЗЗСО шляхом поділу надаються сільському/селищному/міському голові у вигляді пропозиції.

Детальніше у інфографіці “Що слід врахувати при формуванні мережі закладів освіти у громаді в контексті реформи профільної середньої освіти?”

2. Підготовка проєкту рішення місцевої ради

Розроблення за дорученням (розпорядженням) сільського/селищного/міського голови проєкту рішення місцевої ради про реорганізацію шляхом поділу ЗЗСО, яким:

2.1. Здійснюється реорганізація шляхом поділу ЗЗСО та утворюються ліцей, початкова школа та/або гімназія як окремі юридичні особи*

Відповідно до статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту», засновникам належить право  прийняття рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти. Згідно зі статтею 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. В результаті поділу припиняється одна юридична особа та утворюються інші юридичні особи, які є правонаступниками юридичної особи, що припиняється.

Засновник, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов’язаний протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

2.2. Закріплюється на праві оперативного управління майно за ліцеєм, початковою школою та/або гімназією

Правом оперативного управління є речове право, що полягає у володінні, користуванні і розпорядженні  майном, закріпленим за юридичною особою власником майна/засновником юридичної особи (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності у межах встановлених власником майна/засновником юридичної особи (уповноваженим ним органом).

2.3. Утворюється комісія з реорганізації

Відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України засновник, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, згідно з нормами Кодексу призначає комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації), голову комісії.

Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації) з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

2.4. Встановлюється строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється

Відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України засновник, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, встановлює порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Такий строк не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

2.5. Затверджуються статути утворених в результаті поділу юридичних осіб (ліцею, початкової школи та/або гімназії)

Відповідно до статті 33 Закону України “Про повну загальну середню освіту” установчими документами закладу загальної середньої освіти є рішення засновника про його утворення та статут.

Статут закладу загальної середньої освіти затверджується засновником  або уповноваженим ним органом.

2.6. Надається доручення виконавчому органу ради та/або посадовій особі забезпечити відповідно до законодавства державну реєстрацію припинення ЗЗСО, який було реорганізовано шляхом поділу, та державну реєстрацію ліцею, початкової школи та/або гімназії, утворених після поділу

Відповідно до частини сьомої статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань” у разі поділу юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутворених юридичних осіб та державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу. Поділ вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу.

2.7. Забезпечується отримання ліцензії

Відповідно до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності, затверджених постановою КМУ № 1187 від 30.12.2015. Переоформлення ліцензії є обов’язковим у разі зміни типу ЗЗСО, що супроводжується зміною назви та/або зміною адреси закладу.

2.8. Визначається потреба скорочення штату та/або чисельності працівників ЗЗСО.

Скорочення чисельності – це зменшення загальної кількості працівників не обов’язково пов’язане зі зміною штатного розпису.

Скорочення штату – це завжди зміна штатного розпису, коли відбувається скорочення посад або зменшення кількості штатних одиниць по певним існуючим посадам. Скорочення штату не обов’язково призводить до зменшення загальної кількості працівників в організації — вона може залишитися сталою або навіть збільшитися, якщо, наприклад, один підрозділ ліквідовано, а інший — створено.

Процедури зміни істотних умов праці, скорочення чисельності та/або штату здійснюються з обов’язковим дотриманням Кодексу законів про працю України.

ВАЖЛИВО

*Можлива варіативність: якщо утворюється ліцей, який буде забезпечувати здобуття базової середньої освіти, тоді поділ відбувається на дві юридичні особи (ліцей та початкову школу).

3. Попередній розгляд проєкту рішення місцевої ради

Розгляд проєкту рішення місцевої ради на засіданнях виконавчого комітету (не обов’язково) та постійних депутатських комісіях.

ВАЖЛИВО

Регламентом місцевої ради, регламентом виконавчого комітету місцевої ради, положенням про постійні депутатські комісії може передбачатися особлива процедура підготовки проєктів рішень місцевої ради, наприклад, обов’язкове отримання висновку відповідної постійної депутатської комісії, а також рішення виконавчого комітету про схвалення проєкту рішення місцевої ради, в т.ч. щодо реорганізації ЗЗСО. Невиконання передбачених процедур може мати суттєві правові наслідки. Зокрема, це може стати підставою для оскарження таких рішень у судовому порядку. У практиці місцевого самоврядування вже фіксувалися випадки, коли суд визнавав рішення ради незаконними саме через недотримання регламентної процедури.

4. Проведення громадського обговорення (лише для сільської місцевості)*

4.1. Видання розпорядження сільського/селищного/міського голови про початок процедури проведення громадського обговорення реорганізації ЗЗСО, яким:

– анонсується проведення громадського обговорення;

– визначається дата початку, період, форми громадського обговорення, виконавчий орган місцевої ради та/або посадова особа, відповідальні за організацію проведення обговорення

4.2. Оприлюднення на сайті місцевої ради (інших джерелах) оголошення про проведення громадського обговорення з проєктом рішення місцевої ради щодо реорганізації ЗЗСО, не пізніше ніж за рік до дати його прийняття, відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту».

5. Прийняття рішення місцевої ради про:

5.1. Реорганізацію ЗЗСО шляхом поділу та утворення ліцею, початкової школи та/або гімназії

Відповідно до статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту», засновникам належить право  прийняття рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти. Згідно зі статтею 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. В результаті поділу припиняється одна юридична особа та утворюються інші юридичні особи, які є правонаступниками юридичної особи, що припиняється.

Засновник, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов’язаний протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

5.2. Затвердження статутів ліцею,  початкової школи та/або гімназії

Відповідно до статті 33 Закону України “Про повну загальну середню освіту” установчими документами закладу загальної середньої освіти є рішення засновника про його утворення та статут.

Статут закладу загальної середньої освіти затверджується засновником  або уповноваженим ним органом.

5.3. Закріплення майна на праві оперативного управління за ліцеєм, початковою школою та/або гімназією

Правом оперативного управління є речове право, що полягає у володінні, користуванні і розпорядженні  майном, закріпленим за юридичною особою власником майна/засновником юридичної особи (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності у межах встановлених власником майна/ засновником юридичної особи (уповноваженим ним органом).

5.4. Утворення комісії з реорганізації

Відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України засновник, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, згідно з нормами Кодексу призначає комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації), голову комісії.

Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації) з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

5.5. Встановлення строку заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється

Відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України засновник, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, встановлює порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Такий строк не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

5.6. Надається доручення виконавчому органу ради та/або посадовій особі відповідно до законодавства забезпечити державну реєстрацію припинення ЗЗСО, утворення ліцею, початкової школи та/або ліцею

Відповідно до частини сьомої статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань” у разі поділу юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутворених юридичних осіб та державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу. Поділ вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу.

6. Оприлюднення рішення місцевої ради

Оприлюднення на офіційному веб-сайті місцевої ради рішення про реорганізацію шляхом поділу ЗЗСО (ч. 2 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації»; ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

7. Призначення керівників ліцею, початкової школи та/або гімназії

Проведення конкурсного відбору на посаду керівника закладу освіти відповідно до законодавства або призначення керівника розпорядженням голови ради (засновника) без конкурсу (ч. 5 ст. 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”)

ВАЖЛИВО

Відповідно до ч. 6 ст. 36 Кодексу законів про працю України у разі зміни роботодавця, а також у разі їх реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Для деяких працівників може бути застосована процедура зміни істотних умов праці. Припинення трудового договору з ініціативи роботодавця, у цій ситуації, можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗПП).

8. Отримання ліцензії на провадження освітньої діяльності

Підготовка та подання документів до обласної військової адміністрації (Київської та Севастопольської міської військової адміністрації) згідно зі статтями 31, 32, 45 Закону України «Про повну загальну середню освіту», постановою КМУ від 30 грудня 2015 р. №1187 “Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності”.

9. Організація початку діяльності ліцею, початкової школи та/або гімназії

9.1. Затвердження керівниками ліцею, початкової школи та/або гімназії штатних розписів відповідних закладів освіти, а також тарифікаційних списків педагогічних працівників;

9.2. Здійснення керівником ліцею, початкової школи та/або гімназії прийому працівників до відповідних закладів освіти, оформлення трудових відносин відповідно до законодавства, з урахуванням особливостей, передбачених Розділом X Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про повну загальну середню освіту”, для відбору педагогічних працівників;

9.3. Затвердження кошторисів ліцею, початкової школи та/або гімназії, відкриття відповідних рахунків для фінансування їх діяльності в органах Державного казначейства України.

Варіант 3.

УТВОРЕННЯ ЛІЦЕЮ ЯК НОВОЇ ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ

1. Здійснення підготовчих дій (попередній аналіз інформації)

Аналіз виконавчим органом місцевої ради та/або посадовою особою, на який/у покладені повноваження у сфері освіти у територіальній громаді, відповідної статистичної інформації та документів, що можуть обгрунтовувати необхідність створення ліцею, та готує сільському/селищному/міському голові пропозицію про створення комунального закладу – ліцею із зазначенням результатів аналізу, відповідної аргументації, меж території населених пунктів, джерел утримання, обсягів майна, необхідного для його створення та функціонування.

Детальніше у інфографіці “Що слід врахувати при формуванні мережі закладів освіти у громаді в контексті реформи профільної середньої освіти?”

2. Визначення потреб ліцею

Розрахунок виконавчим органом місцевої ради та/або посадовою особою, на який(-у) покладені повноваження у сфері освіти у територіальній громаді, з урахуванням результатів аналізу, потреб щодо кількості педагогічних працівників, їх кваліфікації, переліку обладнання та техніки, необхідних для забезпечення діяльності ліцею тощо (відповідно до вимог Закону України “Про повну загальну середню освіту”); підготовка пропозицій щодо місцезнаходження ліцею та примірну територію*, на яку буде поширюватися його діяльність (в т.ч. і сусідні територіальні громади).

ВАЖЛИВО

Ліцей не має закріпленої території обслуговування відповідно до законодавства, тому тут йде мова саме про примірну територію – умовно визначену зону, яка використовується для прогнозування контингенту учнів.

3. Здійснення розрахунку витрат

Розрахунок витрат, необхідних для створення та утримання ліцею, зокрема щодо: розробки проектно-кошторисної документації для будівництва / реконструкції / капітального або поточного ремонтів існуючих будівель або приміщень або для уточнення існуючої проектно-кошторисної документації для розміщення ліцею (за потреби).

4. Підготовка проєктів рішень місцевої ради

4.1. Розроблення проєкту рішення місцевої ради, яким:

4.1.1. утворюється академічний ліцей як заклад загальної середньої освіти;

4.1.2. затверджується Статут ліцею у новій редакції (відповідно до вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту»);

4.1.3. передається в оперативне управління майно, необхідне для функціонування ліцею (приміщення, земельна ділянка, обладнання, тощо);

4.1.4. призначається уповноважена особа або комісія з питань державної реєстрації юридичної особи та організації первинних організаційно-правових процедур.

4.2. Розроблення проєкту рішення місцевої ради про внесення змін до бюджету територіальної громади, яким:

4.2.1. передбачаються бюджетні призначення на створення та організацію початку діяльності ліцею, включаючи видатки на:

– оплату праці адміністративного та педагогічного персоналу;

– проведення ліцензійних процедур (у разі створення нової юрособи);

– поточні або капітальні ремонти (за потреби);

– закупівлю обладнання, меблів, програмного забезпечення;

– витрати на підвезення учнів і педагогів;

– оплату праці непедагогічного персоналу;

4.2.2. уточнюються або перерозподіляються наявні кошти між бюджетними програмами у сфері освіти з урахуванням оптимізації мережі (у разі перерозподілу коштів необхідно здійснити зміни до паспортів відповідних бюджетних програм згідно з вимогами наказу Мінфіну України №836 від 26.08.2014 року.);

4.2.3. визначається обсяг співфінансування (у випадку міжмуніципального співробітництва. На підставі вказаного рішення готується кошторис ліцею згідно з Порядком складання та затвердження кошторисів бюджетних установ, затвердженим постановою КМУ №228 від 28 лютого 2002 року).

5. Попередній розгляд проєктів рішень місцевої ради

Розгляд проєктів рішень місцевої ради на засіданнях виконавчого комітету місцевої ради (не обов’язково) та постійних депутатських комісіях.

ВАЖЛИВО

Регламентом місцевої ради, регламентом виконавчого комітету місцевої ради, положенням про постійні депутатські комісії може передбачатися особлива процедура підготовки проєктів рішень місцевої ради, наприклад, обов’язкове отримання висновку відповідної постійної депутатської комісії, а також рішення виконавчого комітету про схвалення проєкту рішення місцевої ради, в т.ч. щодо реорганізації ЗЗСО. Невиконання передбачених процедур може мати суттєві правові наслідки. Зокрема, це може стати підставою для оскарження таких рішень у судовому порядку. У практиці місцевого самоврядування вже фіксувалися випадки, коли суд визнавав рішення ради незаконними саме через недотримання регламентної процедури.

6. Прийняття місцевою радою рішення про:

6.1. створення закладу загальної середньої освіти – ліцею;

6.2. внесення змін до бюджету сільської/селищної/міської територіальної громади (у разі потреби).

7. Оприлюднення рішень місцевої ради

Оприлюднення на офіційному веб-сайті місцевої ради рішень, зазначених у пункті 6 цього алгоритму, не пізніше 5 робочих днів з дня їх прийняття (ч. 2 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації»; ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

8. Реєстрація ліцею як юридичної особи

8.1. Подання посадовою особою, зазначеною в рішенні місцевої ради про утворення ліцею, державному реєстратору (через ЦНАП або нотаріуса) заяви та відповідних документів щодо державної реєстрації ліцею як юридичної особи (форма 2, затверджена наказом Мін’юсту від 18.11.2016 р. № 3268/5 «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань»).

8.2. Отримання виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

9. Призначення керівника ліцею

Проведення конкурсного відбору на посаду керівника закладу освіти відповідно до законодавства або призначення керівника розпорядженням голови ради (засновника) без конкурсу (ч. 5 ст. 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”).

10. Отримання ліцензії на провадження освітньої діяльності

Підготовка та подання документів до обласної військової адміністрації (Київської та Севастопольської міської військової адміністрації) згідно зі статтями 31, 32, 45 Закону України «Про повну загальну середню освіту», постановою КМУ від 30 грудня 2015 р. №1187 “Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності”.

11. Організація початку діяльності ліцею

11.1. Затвердження керівником ліцею штатного розпису ліцею та тарифікаційних списків педагогічних працівників

Керівник органу управління освітою затверджує штатний розпис і проставляє відповідний гриф затвердження, який засвідчується печаткою. Гриф затвердження має містити інформацію про загальну кількість штатних одиниць та місячний фонд заробітної плати.

Галузевою особливістю для обліку у бюджетних установах є здійснення тарифікації педагогічних працівників. Її проводить тарифікаційна комісія, створена наказом керівника закладу освіти.

Відповідно до частини п’ятої статті 24 Закону України «Про повну загальну середню освіту» розподіл педагогічного навантаження у закладі освіти затверджує його керівник відповідно до вимог законодавства.

11.2. Здійснення керівником ліцею прийому працівників ліцею та оформлення трудових відносин відповідно до законодавства

Рекомендуємо враховувати особливості, передбачені Розділом X Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про повну загальну середню освіту”, для відбору педагогічних працівників.

11.3. Затвердження кошторису ліцею та відкриття відповідних рахунків в органах Державного казначейства України для фінансування його діяльності

Міністерство фінансів України наказом від 18 січня 2024 року №23 «Про внесення змін до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України» (Порядок №23) внесло зміни до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України,  затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22 червня 2012 року №758 (Порядок №758), виклавши його у новій редакції. Під час складання, затвердження, виконання кошторисів та внесення до них змін слід керуватися Порядком №228.

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: