Днями за ініціативи профспілкової сторони відбулася тристороння нарада представників Уряду, роботодавців та профспілок щодо розміру мінімальної заробітної плати та тарифної ставки 1-го розряду ЄТС у 2026 році.
Представник Мінфіну доповів, що враховуючи можливості Державного бюджету, планується встановити на 2026 рік – мінімальну заробітну плату у розмірі 8 688 гривень; посадовий оклад (тарифну ставку) працівника І тарифного розряду ЄТС у розмірі 3 470 гривень.
Тобто підвищення вищезазначених показників відбудеться з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін на 2026 рік (108,6%).
Проте, як наголосили представники профспілок, зокрема Сергій Романюк, заступник Голови Профспілки працівників освіти і науки України, таке підвищення не відповідає реальним економічним умовам воєнного часу й не забезпечує достатнього рівня життя працівників.
Профспілкова сторона запропонувала:
✅ встановити мінімальну заробітну плату з 1 січня 2026 року не нижче 50% від прогнозної середньомісячної заробітної плати працівників на кінець 2024 року (за попередніми розрахунками 12 195 грн) та не нижче фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін.
Така позиція, зокрема, враховує прискорений рух України в ЄС та норми Директиви (ЄС) 2022/2041 про адекватну мінімальну заробітну плату в Європейському Союзі; домовленості п. 2.6 Генеральної угоди; підтримку купівельної спроможності працівника, стимулювання повернення людей на український ринок праці, зростання надходжень до бюджетів та Пенсійного фонду України;
✅ враховуючи низький рівень оплати праці працівників бюджетної сфери встановити розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника І тарифного розряду ЄТС на рівні мінімальної заробітної плати, але не нижче фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін.
Нарада засвідчила розбіжності в підходах, а також формальний характер діалогу з боку влади.
Водночас позитивом стало те, що урядова сторона не планує «замороження» соціальних гарантій, а також не виключає їхнього перегляду у разі економічного зростання.
Коментарі
Додати коментар