Штучний інтелект на уроках: практичні поради для вчителів

Штучний інтелект на уроках: практичні поради для вчителів
Дата: 14.12.2023

Навчальна презентація за п’ять хвилин, план-конспект відкритого уроку, анімація дитячих малюнків – усе це та багато іншого зробить для вас Штучний інтелект. Редакція “Говоримо pro освіту” розпитала педагогів та фахівців, як правильно використовувати ШІ при підготовці до уроків та зібрали для вас основні корисні поради.

Планування уроків

«Я викладаю біологію та хімію, а також основи здоров'я. Чат-бот ШІ поки не використовувала безпосередньо для навчання, але користуюсь ним для планування уроків, створення презентацій. Звісно, у бота є свої недоліки, але мені все ж подобається з ним працювати. Плани складає миттєво. Треба тільки доповнити та трохи виправити. Я йому пишу, щоб склав мені план уроку з певної теми. І він видає інформацію. Може скласти план роботи  чи для виступу на методоб'єднанні на задану тему. Потім вже за планом легше працювати.

З презентаціями складніше. ChatGPT складає презентації без малюнків (скоріше також план презентацій). Але є сервіси, які складають слайди з текстом, малюнки добирають до заданої теми,» – Світлана Таістра, вчителька біології.

План уроку, створений ChatGPT

Помічник у створенні презентацій

«Для створення презентацій, щоб це займало трохи менше часу, використовую як помічника сайти зі ШІ, які можуть самі генерувати презентації з потрібної мені теми. Вони роблять своєрідну чернетку, яку мені потрібно лише відредагувати й додати щось своє замість того, щоб з нуля все робити. Інакше потрібно багато часу, щоб добре розкрити тему не просто текстом, а й актуальними фото/відео.

Використовую Gamma, але це не безкоштовно. Звичайно, користуюсь Canva: багато готових зразків, плюс ще можна генерувати потрібні тематичні картинки. Також звертаюсь до ChatGPT, коли потрібні ідеї. Але не вся інформація, яку він видає, є правдивою,» – Анастасія Козярук, викладачка інформатики.

Gamma – платформа на базі ШІ, яка дозволяє швидко створити та оформити презентації за заданою темою. Вчитель може просто вказати тему уроку, прописати план слайдів або завантажити текстову інформацію для оформлення. ШІ генерує презентацію, дизайн та ілюстрації. Усі складові можна змінити, виправити, додати щось своє. Також ШІ може окремо згенерувати ілюстрацію за детальним описом.

«Штучне» мистецтво

ШІ точно допоможе у вивченні образотворчого мистецтва. Учнівство можеописати природу, красу вранішнього сонця чи теплий український вечір, щоб програма це візуалізувала

Валентина Сєрякова, вчителька історії, суспільствознавства та українознавства

«Штучний інтелект може показати й розказати, як у Шевченка «хрущі над вишнями гудуть». Можливо, для кращого запам'ятовування дітям у ранньому віці доречно створювати малюнки за творами. Хтось пробував?» – Валентина Сєрякова, вчителька історії.

Ілюстрації до вірша Т. Шевченка «Садок вишневий коло хати», згенеровані ШІ

Чат з Ейнштейном, Шекспіром чи Богданом Хмельницьким

Освітній портал «На Урок» створив чат на основі ChatGPT для спілкування з відомими історичними постатями України та світу: Ярославом Мудрим, Богданом Хмельницьким, Григорієм Сковородою, Василем Стусом, Альбертом Ейнштейном, Ернестом Гемінгвеєм та іншими.

«Така технологія дозволяє симулювати розмову з відомою особистістю, поставивши запитання світовим лідерам і видатним діячам науки та культури, а отримані відповіді використати для цікавого навчання,» – розробники проєкту.

Відповіді «GPT-співрозмовників» не рекомендують сприймати за історичну правду, вони можуть містити неточності та вигадки ШІ. Робота з чатом має сприяти розвитку культури спілкування, покращити навички формулювати запитання точно та лаконічно, критично ставитись до відповідей, аналізувати отриману інформацію. Також можливість поговорити з історичною особою у такому форматі «наближає» відомих людей, заохочує дізнатися про них більше.

Автоматична перевірка завдань

«У системі дистанційного навчання Moodle перевірка тестів відбувається без участі викладача. Також використовую Квізлет. Текстові завдання перевіряю на унікальність програмами, що є у вільному доступі на сайті бібліотеки університету. На те, чи студенти писали самостійно, чи за допомогою ChatGPT, поки не перевіряю. В університеті ще немає якісних програм для цього,» – Надія Бабарікіна, викладачка політології.

Навчити вчителів

Із надбань штучного інтелекту я користуюсь поки тільки ChatGPT, успіхів мало. Треба вміти правильно давати запит. Моя проблема саме у цьому – у постановці питання. То поки що я добираю цікаву інформацію до теми завдяки ChatGPT.Це тільки елемент уроку, ширше поки не виходить.

Ольга Заводяк, вчителька біології

«Я починала так: «Напиши урок для 9 класу з біології, тема «Клітинне дихання». Це ж неправильно, мабуть. Тому я побачила, що користування ШІ дійсно вимагає певних вмінь. Я б хотіла знати, як роблять інші,» – Ольга Заводяк, вчителька біології.

Як писати запити для ChatGPT?

1. Запит (промт) має бути чітким та конкретними. Якщо вам потрібні зразки завдань, аби перевірити, як учні засвоїли матеріал про граматичну основу речення, запит може бути таким: «склади 12 тестів з 4 варіантами  відповіді кожен: 3 з них – на визначення граматичної основи в реченнях, 3 - на пошук підмета, 3 – на пошук присудка, 3 – на редагування помилок через неправильне узгодження підмета та присудка». 

2. Використовуйте слова дії: зроби, напиши, склади план. Уникайте «можеш зробити?», «чи ти не допоможеш?» тощо.

3. Використовуйте ключові слова з теми, з якою має працювати ChatGPT. Наприклад, формуючи запит для підготовки уроку за темою «Клітинне дихання», доречно використати слова: обмін речовин, біохімічні процеси, анаболізм, катаболізм тощо.

4. Додавайте уточнення, деталі. Якщо вам треба згенерувати текст, вкажіть, для якого віку, якої довжини та стилю він має бути. Наприклад, «склади художній текст на 5 речень, у якому будуть порівняння, метафори та епітети. Для учнів 9 класу».

5. Якщо отриманий результат не задовольняє, робіть уточнювальні запити, просіть ChatGPT щось додати чи змінити.

Поліна Чевердак, журналістка платформи “ГОВОРИМО pro освіту

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: