Станом на 2025 рік 82,28% українських шкіл забезпечені практичними психологами та соціальними педагогами на повну ставку.
Про це Міністерство освіти і науки України повідомило у відповідь на запит медіа “Нова українська школа”.
“За узагальненими даними від обласних навчально-методичних центрів/кабінетів/лабораторій психологічної служби у системі освіти, було надано 24 722 976 психологічних та соціально-педагогічних послуг”, – повідомили у МОН.
Разом із тим дані про точну кількість закладів, що не мають практичних психологів у штаті, наразі у МОН відсутні.
Також ми запитали, чи планується оновлення Положення № 509, яке наразі є основним документом, що регулює роботу психологічної служби у системі освіти України.
У відповідь на це у МОН заявили:
“Хоча формальних змін до нього (Положення – ред.) наразі не затверджено, розробка нових програм, інтеграція сучасних підходів ВООЗ і системна робота фахівців служби фактично свідчать про адаптацію положень до нових умов”.
Зауважимо, що і психологи, і громадські діячі, які працюють в освітньому секторі, переконані, що нормативно-правова база – застаріла і не відповідає викликам, з якими в умовах повномасштабної війни стикаються учні, батьки, педагоги і самі представники психологічної служби у школах.
У МОН також розповіли, які кроки було зроблено задля покращення ситуації. Зокрема, у межах Національної програми психічного здоров’я українців Державна наукова установа “Інститут модернізації змісту освіти” розробила та втілила низку освітніх програм для фахівців психологічної служби, педагогів, керівників шкіл та інших учасників освітнього процесу.
Серед них:
✔ курс “Перша психологічна допомога учасникам освітнього процесу під час та після завершення воєнних дій” (понад 23 000 слухачів);
✔ програма “Зміцнення потенціалу практичних психологів закладів освіти” (понад 100 підготовлених тренерів, 20 000 слухачів);
✔ інші курси: “Ментальне здоров’я та психосоціальна підтримка дітей з травмою війни”, “Важливі навички у періоди стресу”, “Психологічна підтримка соматично ослаблених дітей методами арттерапії” тощо.
У МОН також повідомили, що затвердили оновлені типові програми підвищення кваліфікації:
✔ наказ №560 від 15.05.2023 – робота з психологічною травмою;
✔ наказ №461 від 21.04.2023 – підтримка в умовах надзвичайної ситуації;
✔ наказ №889 від 25.07.2023 – програма “Плекання резилієнтності”;
✔ наказ №1091 від 06.09.2023 – створення безпечного освітнього середовища.
Крім того, ми запитали, скільки фахівців пройшли навчання або супервізії у 2023–2024 роках. Відтак, за цей час, за даними МОН, було проведено 21 963 супервізійних, інтервізійних та просвітницьких занять для підтримки учасників освітнього процесу, серед яких:
✔ “Консультативна допомога учасникам освітнього процесу” – 3 274 заняття;
✔ “Супровід та підтримка ВПО” – 2 732 заняття;
✔ “Просвітницька та профілактична робота” – 2 624 заняття;
✔ “Психологічна підтримка в умовах війни” – 2 809 занять.
Коментарі
Додати коментар