То Україні не потрібні педагоги? - коментар до проєкту нового переліку спеціальностей для здобувачів вищої освіти

То Україні не потрібні педагоги? - коментар до проєкту нового переліку спеціальностей для здобувачів вищої освіти
Дата: 11.06.2024

Джерело: Позашкільна освіта 

‼️Це питання цілком закономірно виникло, коли знайомишся з проектом постанови «Про внесення змін до Переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти», яке Міністерство освіти і науки України (далі МОН) направило на погодження https://www.drs.gov.ua/wp-content/uploads/2024/05/715-3.pdf 

‼️Дискусії навколо цього проекту тривають вже майже рік.

Але МОН, то спеціальність авіаційна та ракетнокосмічна техніка прибирає (https://prm.ua/ukraina-bez-kosmosu-aviatsii-ta-flotu...), то правоохоронну діяльність перейменує в охорону правопорядку.

‼️Педагоги також не залишилися поза увагою МОН

Їх, невідомо з якого переляку, автори проекту також вирішили «прибрати»

‼️Хоча всі усвідомлюємо, що в умовах війни, а особливо у повоєнний час саме на освіті ключова роль у  освіченості нації, підготовці підростаючого покоління

‼️Тепер по порядку. Розглянемо більш детально цей проєкт постанови, який МОН всіляко намагається «пропихнути»

➡️1. Проєктом передбачається внести зміни до чинного Переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 р. № 266 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 р. № 762)

Але, якщо порівняти ці 2 документи, то можна побачити:

- Це не внесення змін, а повністю новий документ

- Змінюються коди і назви галузей та спеціальностей, що відповідно втрачають чинність усі освітні програми закладів вищої і фахової передвищої освіти, що унеможливлює взагалі підготовку фахівців в Україні

- Добавляються рівні вищої освіти, які відсутні у МСКО, що відповідно звужує підготовку здобувачів вищої освіти за певним рівнем

- Добавляються у назви спеціальностей літери, що відсутні у МСКО 

➡️2. Щодо приведення проєкту Переліку до Міжнародної стандартної класифікації освіти (далі МСКО), на яке акцентують увагу розробники. 

МОН вже 4 рази вносило зміни – 2016 р., 2017 р., 2021 р., 2022 р., у тому числі приводячи у відповідність до МСКО

Більше того, якщо порівняти даний проект із самим МСКО у ньому більше невідповідності, ніж у чинному документів. 

Ні в частині структури, ні в частині змісту. То, про яке приведення йде мова? 

➡️3. Щодо підготовки педагогів. У чинному переліку це галузь знань 01 Освіта/Педагогіка, спеціальність 011 Освітні, педагогічні науки.

У проєкті – це галузь знань за шифром «А Освіта», спеціальність «А1 Освітні науки».

Саме за цією спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки за освітніми програмами, у тому числі з позашкільної освіти здійснюється підготовка педагогів. 

Що робить МОН, яке згідно свого Положення має всіляко підтримувати підготовку педагогів – прибирає їх.

Це при тому, що зокрема, в системі позашкільної освіти катастрофічна ситуація з кадровим забезпеченням закладів позашкільної освіти.

➡️4. Міжнародна асоціація позашкільної освіти - МАПО звернулася з офіційним листом щодо включення підготовки педагогів на першому (бакалаврському) рівні за спеціальністю А1 Освітні науки.

Отримали відповідь і, як то кажуть, «дурь кожного видна» https://www.drs.gov.ua/wp-content/uploads/2024/05/715-3.pdf 

По перше, МОН у листі розписує стандарт вищої освіти … другого (магістерського) рівня за спеціальністю «Освітні, педагогічні науки» 

Але ж мова йшла про перший (бакалаврський) рівень.

Яке відношення стандарт другого «магістерського» рівня має до першого «бакалаврського» рівня?

Представники МОН, які надавали відповідь, чи то не розбираються, чи вирішили «клеїти дурня»?

По друге, знову про МСКО. У листі навіть назва МСКО не вірна: не Міжнародна система класифікації освіти, а Міжнародна стандартна класифікація освіти (МСКО) (https://uis.unesco.org/.../international-standard...

При цьому, як вказано у МСКО – це «концептуальний документ, призначений для класифікації та представлення порівнянних на міжнародному рівні статистичних даних» (https://uis.unesco.org/.../international-standard...).

По третє, твердження МОН у листі: «спеціальність «Освітні, педагогічні науки» галузі знань «Освіта/Педагогіка» (в новому проєкті галузь знань «А Освіта», спеціальність «А1 Освітні науки») розглядалася і розглядається Міністерством як спеціальність, освітні програми якої реалізуються виключно на магістерському рівні, є зорієнтованими на дослідницьку діяльність у сфері освіти або задоволення специфічних запитів освітнього ринку праці», свідчить про відсутність компетентностей і «радянщину» представників Міністерства освіти і науки України, які готували і підписували лист МОН.

Вороги аплодують про знищення підготовки педагогів.

‼️Підводячи підсумки, риторичне питання: «То Україні не потрібні педагоги?»

Вподобайкі:

0
3
0
5
2

Коментарі

Людмила

Бо в тому МОН сидять завжди якісь неучі і міністри такі ж самі. Що не міністр , то знов якийсь неадекват.

Денис

Можливо я не зрозумів задуму авторки допису, але ж дошкільна освіта представлена в цьому документі код А2. Власне як і всі інші напрямки середня школа (А4), початкова (А3). Освітні науки (А1) іде підготовка тільки на рівні магістратури і це впринципі норма так як іде мова вже про наукові дослідження.

Позашкільна освіта

Позашкільна освіта, а не дошкільна освіта. Позашкільна освіта - окремий складник системи освіти. Підготовка педагогів для закладів позашкільної освіти здійснюється за спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки

Аліна

Це ще нічого. А, уявіть собі, коли в школу прийдуть педагоги точних наук, але маючи за собою НУШ ? На математичні спеціальності зараз беруть ,,мох і болото,,. Катастрофічний недобір таких студентів. І ця ,,еліта,, буде навчати наших дітей.

Наталія

Скажіть, будь ласка, які у вас претензії до НУШ? Усі цивілізовані країни працюють за аналогічною моделлю, формують, у першу чергу м'які уміння й навички. А ми все тримаємося за тверді, тобто предметні! Питання - якщо НУШ це погано, то чому тоді ці країни живуть набагато краще за нас?

Тетяна

Це ж треба бути такими ворогами Україні,щоб " ств орити" таку гниль.Аналізуючи цю галіматью,висновок один- освіта не потрібна рабам.МОН - Уже нижче плінтуса.

Петро

Ну... якщо директор закладу каже, шукати інший заклад освіти, якщо власним коштом не бажаєте друкувати свідоцтва нуш. Як вам?

Петро

ежурнали також друкувати власним коштом каже.

Orest

Програма і підручники 2010 + дпа (екзамени - три питання+ диктант+ задачі і рівняння з математики) - стандарт знань учнів а не "тестування -лотерея"

Nut

Скільки помилок у цьому дописі!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: