Самооцінювання — процедура вивчення, оцінювання освітніх і управлінських процесів, що проводиться у закладі освіти з метою визначення ефективності функціонування внутрішньої системи та подальшого планування розвитку закладу.
Процес самооцінювання складається з 4-х етапів:
1️⃣. Вивчення (моніторинг процесів системи та аналіз результатів моніторингу).
2️⃣. Оцінювання (визначення рівня якості та результатів функціонування системи).
3️⃣. Звітування (аналіз стану та визначення шляхів удосконалення освітньої системи).
4️⃣. Планування (визначення заходів для вдосконалення функціонування системи).
Повний цикл може тривати як один рік, так і декілька років. Тож відповідно до поставленої мети можна обрати:
✔ Щорічне комплексне оцінювання.
✔ Щорічне самооцінювання за певними напрямами діяльності та періодично-комплексне оцінювання.
✔ Щорічне комплексне самооцінювання за рівнями освіти (початкова, базова, профільна).
Кожна з цих моделей має переваги та недоліки. Наприклад, комплексне оцінювання надає можливість одночасно охопити всі напрями діяльності, але потребує багато часу та ресурсів. А вибіркове самооцінювання дозволяє глибше вивчити певний напрям, проте не показує зміни в інших аспектах роботи. А це може призвести до зниження якості освітньої діяльності в цілому.
Як правило, самооцінювання здійснюється впродовж навчального року. Адже саме в цей період можна виміряти такі показники, як підвищення кваліфікації педагогів, стан викладання предметів, динаміку навчальних досягнень учнів тощо. А оцінювання освітнього середовища здійснюється у більш стислі терміни.
Комплексне самооцінювання доцільно проводити після визначення всіх компонентів внутрішньої системи та умов їх функціонування, що закріплюються Положенням про внутрішню систему, а також за рік до проведення планового інституційного аудиту в закладі освіти.
Під час обрання будь-якої моделі самооцінювання рекомендуємо проводити його впродовж навчального року, адже такі процедури освітньої діяльності, як атестація педагогічних працівників, вивчення стану викладання предметів і курсів, динаміка результатів навчання учнів, можуть бути виміряними саме впродовж навчального року.
Окремі процеси можуть досліджуватися протягом довшого або коротшого терміну, ніж навчальний рік. Наприклад, реалізація окремих положень стратегії розвитку закладу освіти може прослідковуватись впродовж довшого циклу, оцінювання освітнього середовища можна здійснити у більш стислі терміни.
Самооцінювання рекомендуємо здійснювати відповідно до таких кроків:
✔ збір інформації;
✔ аналіз та узагальнення результатів самооцінювання; визначення результатів функціонування системи.
Отже, самооцінювання якості освітньої діяльності відбувається щорічно за певними напрямами діяльності. Комплексне самооцінювання доцільно проводити за рік до проведення планового інституційного аудиту в закладі освіти. При обранні будь-якої моделі самооцінювання рекомендуємо проводити його впродовж навчального року.
Результати самооцінювання освітніх і управлінських процесів закладу освіти доцільно розглянути на засіданні педагогічної ради, обговорити з представниками учнів і батьків. Рекомендуємо оприлюднювати результати самооцінювання, їх може бути включено до річного звіту про діяльність закладу освіти, який оприлюднюється на веб-сайті закладу освіти відповідно до частини другої статті 30 Закону України «Про освіту». Також за рішенням закладу освіти результати самооцінювання можуть бути оприлюднені окремо.
Детальніше:
🔹 Абетка для директора 👉 https://sqe.gov.ua/.../Abetka_dyrektora_2021_SQE_SURGe.pdf
🔹 Наказ Міністерства освіти і науки України від 30.11.2020 № 1480 «Про затвердження Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах загальної середньої освіти» 👉 https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v1480729-20#Text
Коментарі
Додати коментар