Заборона мобінгу працівників та відповідальність за його вчинення

Верховна Рада прийняла Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії порушенню прав у сфері праці" (проект № 5748). 

Законом встановлено, що мобінг (цькування) - це діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної (ділової) репутації у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність.

Типовими ознаками мобінгу (цькування) є:

•  повторюваність діяння;

•  наявність сторін - кривдник, потерпілий (жертва мобінгу (цькування)), спостерігачі (за наявності);

•  дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких, зокрема, є заподіяння моральної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи;

• Економічний тиск – нерівна оплата за працю рівної цінності, безпідставне позбавлення частини виплат (премій, бонусів, тощо).

• Психологічний тиск – створення ворожої, образливої атмосфери, погрози, висміювання, наклепи, нерівномірний розподіл навантаження і задач між працівниками, що виконують однакову роботу, позбавлення працівника роботи без його звільнення, нерівність можливостей для кар’єрного росту, безпідставний недопуск працівника на робоче місце, тощо. Може проявлятись, зокрема у приниженні гідності працівника, використанні 2 зневажливих зауважень та епітетів, словесній чи невербальній поведінці загрозливого, залякуючого або принизливого характеру, саботажі чи підриві робочої діяльності працівника, тощо.

• Створення напруженої, ворожої, образливої атмосфери – ізоляція працівника від трудового колективу, включаючи зміну місцезнаходження робочого місця, не запрошення на зустрічі і наради, в яких працівник зазвичай має брати участь, перенесення робочого місця в непристосовані для цього виду роботи місця, застосування інших формально нейтральних процедур для виведення працівника з психологічної рівноваги, негативного виокремлення працівник з колективу, утруднення виконання ним своєї трудової функції, тощо. Результатом створення напруженої, ворожої, образливої атмосфери може бути припинення роботи, зниження кваліфікації, позбавлення перспектив кар’єрного зростання, відсутність або зменшення заохочення, зменшення винагороди за працю, тощо»

Верховна Рада також  прийняла Закон "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо протидії порушенню прав у сфері праці" (проект № 5749). Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Зокрема, КУпАП доповнено новою статтею 1735, відповідно до якої вчинення мобінгу (цькування), - тягне за собою накладення штрафу від 100 до 150 нмдг (1 700 - 2 550 грн) або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

За вчинення мобінгу групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення застосовуватиметься штраф у розмірі від 200 до 300 нмдг (3 400 - 5 100 грн) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

Юридичний відділ КМОППОіНУ

  • Слідкуйте за новинами:
  • Поділитися:

Коментарі

Ну і що ж то за наказання, воно для кривдників смішне, бо то для них отой штраф при зарплаті 100 тисяч це ніщо.

4 0

Якщо на робочому місці психологічний тиск на працівника? постійне створення ворожої, образливої атмосфери, погрози, висміювання, наклепи, нерівномірний розподіл навантаження і задач між працівниками, що виконують однакову роботу, позбавлення працівника роботи без його звільнення, нерівність можливостей для кар’єрного росту, безпідставний недопуск працівника на робоче місце, приниження гідності, , словесні , залякуючі , принизливого характеру репліки. Що робити в такому випадку та куди звертатися?

0 0

Додати коментар