Сьогодні, 28 січня, відзначається День затвердження Державного Прапора. 33 роки тому Верховна Рада Україна офіційно затвердила синьо-жовтий прапор як символ нової незалежної держави. Українські Новини розкажуть деякі факти про один з основних символів держави.
28 січня 1992 року парламент ухвалив постанову № 2067-ХІІ, у тексті якої сказано: "Затвердити Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої - синього кольору, нижньої - жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3".
Постанова Верховної Ради України № 2067-ХІІ від 28 січня. Скриншот: zakon.rada.gov.ua
Перш ніж остаточно зупинитися на звичних для нас синьо-жовтому забарвленні, прапор України встиг побувати червоним, червоно-синім та навіть малиновим. У 1918 році Центральна Рада на чолі з Михайлом Грушевським ухвалила Закон про державний прапор Української Народної Республіки, який був жовто-синім (жовтий - зверху, синій - знизу), які символізували:
• жовтий, золотий - Творця, Бога-Отця, Вищу Духовність;
• синій - все земне, а також свободу вибору, якою Творець наділив свої творіння в надії, що вони нею не зловживатимуть.
Проте в такому вигляді стяг недовго проіснував, і вже у період правління Гетьманату Павла Скоропадського його знову змінили на синьо-жовтий.
Цікавинки
1992 року китайська художниця Мао Мао нібито звернулася з проханням до першого президента України Леоніда Кравчука змінити розташування кольорів на прапорі. Мотивувала вона своє прагнення тим, що начебто синя й жовта смуги на прапорі України утворюють, згідно з "Книгою змін", гексаграму "Пі" ("небо над землею"), що віщує молодій державі занепад та лихо, а гексаграма "Тай" ("земля над небом") уособлює розквіт.
19 листопада 1997 року синьо-жовтий стяг вперше було розгорнуто на орбіті Землі українським космонавтом Леонідом Каденюком на борту шатла "Колумбія" під час експедиції STS-87 на висоті 279 км над Землею. Вдруге український прапор на навколоземній орбіті (висота над Землею 408 км) розгорнув американський астронавт Рендольф Брезнік.
Фото: facebook/history.diaspora
23 серпня 2004 року другий президент України Леонід Кучма підписав Указ № 987/2004 "Про День Державного Прапора України", направлений "на вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України". Щорічно День Державного Прапора України відзначається 23 серпня.
У 2016 році українські альпіністи встановили наш прапор на вершині найвищого вулкана - Охос-дель-Саладо в Андах. Його висота - 6 891 метр.
Фото: facebook/OleksandrOryshko
Україна одна з двох слов'янських країн, що не мають червоного кольору на своїх прапорах.
Коментарі
Жовтий зверху, синій внизу. З приводу пшениці, у різний період вона має різний колір, тому вона тут ні до чого.
Додати коментар