Атестація педагогів: особливості присвоєння кваліфікаційних категорій і педагогічних звань

Атестація педагогів: особливості присвоєння кваліфікаційних категорій і педагогічних звань

Огляд нормативних документів

Аби допомогти освітянам опрацювати оновлені вимоги до атестації педагогічних працівників і врахувати всі нюанси, наша команда продовжує серію публікацію статей та проведення зустрічей, присвячених організації та проведенню цієї процедури. 

А у цьому матеріалі, враховуючи ваші численні запити, ми розглянули особливості присвоєння кваліфікаційних категорій і педагогічних звань за новим Положенням про атестацію педагогічних працівників (далі – Положення).

Загальні засади

Згідно з Положенням кваліфікаційну категорію та педагогічне звання, як правило, присвоюють послідовно й визначають відповідно до постанови КМУ від 23.12.2015 №1109, якою затверджено такий перелік категорій та звань:

Кваліфікаційні категорії:

• Спеціаліст вищої категорії.

• Спеціаліст першої категорії.

• Спеціаліст другої категорії.

• Спеціаліст.

Педагогічні звання:

• Викладач-методист.

• Учитель-методист.

• Вихователь-методист.

• Педагог-організатор-методист.

• Практичний психолог - методист.

• Керівник гуртка - методист.

• Старший вожатий - методист.

• Старший викладач.

• Старший учитель.

• Старший вихователь.

• Майстер виробничого навчання I категорії.

• Майстер виробничого навчання II категорії.

Відповідно до Положення рішення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій і педагогічних звань або про їх відмову приймає атестаційна комісія відповідного рівня, яка атестує:

• педагогічних працівників закладу освіти чисельністю понад 15 педагогів (крім керівника та його заступників) – комісія І рівня;

• керівників підпорядкованих закладів освіти та педагогічних працівників закладів освіти, у яких працює менше 15 педагогів – комісія ІІ рівня;

• керівників закладів освіти, підпорядкованих Міністерству освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям – комісія ІІІ рівня.

Положенням встановлено, що кваліфікаційні категорії та педагогічні звання педагогів, присвоєні до 01.09.2023, є дійсними до проведення нової атестації. Також педагогічні працівники, які мають вищу освіту за спеціальностями, що не відповідають навчальним предметам, але були прийняті на посаду до цієї дати та продовжують працювати, атестуються на відповідність займаній посаді з присвоєнням кваліфікаційної категорії та педагогічних звань як такі, що мають відповідну освіту. 

Вимоги до присвоєння кваліфікаційних категорій 

Відповідно до Положення ключовими умовами для присвоєння кваліфікаційних категорій педагогічним працівникам за результатами атестації є:

• освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень педагогічного працівника, підтверджений відповідним документом про освіту;

• стаж роботи на посадах педагогічних працівників, який визначається за даними його особової справи, трудової книжки або відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та інших документів.

Залежно від наявного освітнього рівня та стажу роботу встановлено такі вимоги до присвоєння кваліфікаційних категорій педагогів: 

«Спеціаліст»:

• освітній рівень – фаховий молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст), молодший бакалавр, бакалавр чи магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст).

«Спеціаліст другої категорії»:

• освітній рівень – молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст), бакалавр чи магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст). Для атестації працівників ЗДО також дозволяється освітньо-професійний ступінь фаховий молодший бакалавр;

• стаж роботи – не менше 3 років.

«Спеціаліст першої категорії»:

• освітній рівень –  бакалавр, магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст). Атестувати на цю категорію також можна працівників ЗДО, які мають освітньо-професійний ступінь фаховий молодший бакалавр або ступінь вищої освіти молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст);

• стаж роботи – не менше 5 років.

«Спеціаліст вищої категорії»:

• освітній рівень – магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст);

• стаж роботи – не менше 7 років.

Педагогічному працівнику, який має освітньо-науковий/ освітньо-творчий, науковий ступінь та стаж роботи на посаді не менше одного року, може бути присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії» без дотримання послідовності на присвоєння.

Вчителю який успішно пройшов сертифікацію, присвоюється відповідна кваліфікаційна категорія та/або педагогічне звання без урахування:

• тривалості міжатестаційного періоду;

• вимог щодо освітнього рівня та стажу роботи.

Присвоєння/підтвердження педагогічних звань 

Звертаємо увагу, що Постановою КМУ № 476 від 13.06.2018 було виключено Порядок присвоєння кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників, затвердженого постановою КМУ від 23.12.2015 № 1109. Тож згідно з Положенням педагогічні звання присвоюються (підтверджуються) педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії» / «спеціаліст вищої категорії» та демонструють високий рівень фахової майстерності, зокрема:

• впроваджують і поширюють методики компетентнісного навчання та нові освітні технології, надають професійну підтримку та допомогу педагогічним працівникам (здійснюють супервізію);

• беруть участь у процедурах і заходах, пов’язаних із забезпеченням якості освіти та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти;

• є переможцями, лауреатами всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів;

• підготували переможців всеукраїнських, міжнародних олімпіад, конкурсів, змагань, тощо.

Педагогічне звання «вихователь-методист» може присвоюватися музичним керівникам та інструкторам з фізичної культури закладів дошкільної освіти.

У разі відмови у присвоєнні (підтвердженні наявної) кваліфікаційної категорії «спеціаліст першої категорії» чи «спеціаліст вищої категорії» і присвоєнні відповідної нижчої кваліфікаційної категорії атестаційною комісією приймається рішення про відмову у присвоєнні та/або підтвердженні раніше присвоєного педагогічного звання. Також відповідно до ст.42 Закону України «Про освіту» позбавити педагогічного звання можуть педагогічних працівників, стосовно яких встановлено факт порушення академічної доброчесності.

Джерело:

Вподобайкі:

0
0
0
0

Коментарі

Світлана

Для присвоєння звання вчитель має відповідати всім пунктам фахової майстерності?

Ірина

Чи має вчитель право на присвоєння звання ,,старший вчитель,,, якщо впродовж кількох років він систематично готує призерів міського етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади? Дякую.

Світлана

Чому, не має право на підвищення вчитель (перша категорія), у якого є переможці Всеукраїнського та Міжнародних фахових конкурсів? Стаж роботи 32 роки . Чому чекати до наступної атестації?

Лідія

Комісія якого рівня атестує заступника директора з навчально- виховної роботи?

НАДІЯ

Атестаційна комісія I рівня створюється в закладах освіти, відокремлених структурних підрозділах, у яких працює більше 15 педагогічних працівників . Атестаційна комісія ІI рівня атестує педагогічних працівників закладів освіти, у яких працює менше 15 педагогічних працівників. В закладі 15 педагогічних працівників. Комісією якого рівня атестуються педагоги цього закладу?

Людила

Працюю логопедом в дошкільному закладі, маю 1категорію, вищу освіту.Пед. стаж 20років,на посаді логопеда 6,5 років. В 2023-2024 році у мене чергова атестація. Скажіть, будь ласка, чи можу я претендувати на вищу категорію?

Тамілаа

Як відбувається атестація після позачергової ,з присвоєнням звання, рахується від чергової де підтвердили вищу категорію, чи від позачергової? , де присвоїли звання старший вчитель?

Ольга.Скажіть,будь ласка, чи можу атестуватися на2категорію,магістр,стаж7років.

Скажіть,чи можу атестуватися на2категорію,магістр, стаж7років.

Ольга.

На яку категорію маю атестуватися? Маю середньо-спеціальну освіту,вчитель початкових класів,27років стажу вихователяЗДО.Попередня атестація -10 тарифний розряд.Чи потрібна послідовність присвоєння категорій?Будь ласка, підкажіть,як правильно?

Вікирія

я спеціаліст першої категорії, маю звання старший вчитель. чи можу я достроково написати заяву на присвоєння вищої категорії та присвоєння звання вчитель методист в один і той же рік

Вікторія

Дайте, будь ласка, відповідь, в чому різниця між висновками " підтвердження кваліфікаційної категорії" та "відповідність кваліфікаційної категорії". Чи є різниця? Всьому колективу написали " відповідність...", а мені " підтвердження"?

Марія

Скажіть будь ласка, як атестують асистента вчителя за новим положенням. На категорію чи розряд.

Аліна

Доброго дня, бакалавр географії, стаж роботи 13 років , перший раз атестуюся , яку категорію мають присвоїти?

Тетяна

Скажіть будь ласка чи обов'язково на підтвердження вищої категорії друкуватися, мати призові місця в області та всеукраїнських конкурсах?

Олена

Вихователь кваліфікаційна категорія спеціаліст, стаж роботи 33 роки. Чи можу атестуватися на І категорію не дотримуючись черговості .

Вчитель

Чи має право керівник відділу освіти вирішувати чи можна мені атестуватися позачергово на спеціаліста першої категорії? Стаж роботи 7 років, рік останньої атестації 2020. На даний момент керівник відділу освіти відмовляє в атестації аргументуючи це тим, що я не брала участь у конкурсах. В школі виконую дуже багато додаткової роботи, включаючи адміністрування дистанційної платформи, адміністрування електронних журналів та ще багато всього і все це не оплачується.

Ольга

Чи можу я атестуватиса на першу категорiю, якщо маю 35 рокiв стажу вчителя початкових класiв , спецiалiст?

Ольга

Чи обов'язково атестуватися заступнику директора, якщо на цієй посаді працює 1,5 роки

Тетяна

Мала пед. звання "вихователь-методист" до 2024 р. А тепер його можуть зняти?

Алла

Директор вимагає писати характеристику на вчителів, які атестуються. Чи це потрібно зараз?

Руслана

Директора ЗСО атестує АК ІІ рівня. А якого рівня АК повина атестувати заступників директора?

Марія

Вихователь коледжу, стаж 35років, молодший спеціаліст, чи маю право атестуватись на спеціаліст

Анна

Маю звання "вчитель методист з 2004 року. Чи можуть зняти звання при черговій атестації, якщо нових розробок не маю, але ділюся досвідом роботи і здобутками, які були раніш

Наталія

Добрий день.Працюю заступником з виховної роботи 23 роки, також педагогом -організатором 20 років,маю вищу категорію як вчитель . Цього року вперше буду атестуватися як педагог -організатор,чи можна атестуватися зразу на вищу категорію ?

Наталія

Чи можна встановити звання ,, Вчитель - методист" без звання ,,Старший Вчитель?

Світлана

Чому, не має право на підвищення вчитель трудового навчання зі стажем 7 років(перша категорія), у якого є переможці олімпіад, конкурсів? Стаж роботи на посаді педагог організатор 32 роки . Чому чекати до наступної атестації?

Олена

чи має старший викладач університету (стаж в університеті 23 роки) переходячі до школи претендувати одразу на вищу категорію?

Тетяна

Чи можу атестуватися в один рік на вищу категорію і звання вихователь-методист одночасно?

Ірина

Як атестується асистенти вчителів і як встановлюється категорія або розряд ?

Людмила

Педагогічний стаж роботи в дошкіллі 42 роки .Маю звання вихователь методист понад 15 років .До цьогорічної атестації мала кваліфікацію спеціаліст .Цього року присвоїли кваліфікацію другу.,звання вихователь методист зняли ,Це правомірно ??

Лілія

Чи можна педагогу-організатору присвоїти І категорію?

Оксана

Я директор садочка на дикретному місці. Півтора року я працювала вихавателем, рік працювала директором знову пів року вихователем і знову три роки буде у жовтні місяці як директором.Чи можу я у 2025 році атестуватися як вихователь.

Оксана

Я директор садочка на декретом місці. Півтора року я працювала вихавателем, рік працювала директором знову пів року вихователем і знову три роки буде у жовтні місяці як директором.Чи можу я у 2025 році атестуватися як вихователь.

Ірина

Підкажіть будь ласка чи можу я отримати 1 чи вищу категорію,маю стаж роботи 13років в садочку,магістр,але 1раз атестувалася,без категорії 11розряд маю?

Оксана

Я спеціаліст 1 категорії(2023-2024 рік), стаж 15 років Через який час я можу атестуватися за вищою категорією?

Додати коментар

Новини:

Поділитися: