Херсонським окружним адміністративним судом від 04 лютого 2021 р. Справа № 540/10/21 ухвалено рішення про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови в призначенні та виплаті АСИСТЕНТУ ВЧИТЕЛЯ грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
В Рішенні йдеться: Листом від 14.09.2020 року відповідач (Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області) відмовив у виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення з підстав, що посада асистента вчителя інклюзивного класу Нижньосірогозького опорного закладу повної загальної середньої освіти, яку позивачка займала на момент призначення пенсії не входить до Переліку посад у розділі І «Освіта» затвердженого постановою КМУ від 04.11.1993 року № 909.
Позиція пенсійного органу ґрунтується на тому, що оскільки позивачка на момент виходу на пенсію займала посаду асистента вчителя інклюзивного класу, яка не передбачена переліком № 909 та працювала вчителем початкових класів, за сумісництвом, тобто це не було основною роботою, вона не має права на отримання грошової допомоги, яка є предметом спору.
Позивачка не погоджується із відмовою щодо виплати їй грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Закону № 1058 та вважає дії відповідача протиправними.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Переліком № 909 визначено, що робота в загальноосвітніх навчальних закладах дає право на отримання пенсії за вислугу років та в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах передбачені посади: учителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, завідувачі філіями, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Таким чином, посада асистента вчителя загальноосвітнього навчального закладу не значиться у Переліку № 909.
Разом із тим, постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 14.06.2000 р. затверджено перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким посаду асистент вчителя загальноосвітнього навчального закладу з інклюзивним та інтегрованим навчанням віднесено до посад педагогічних працівників.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки позивачка має усі необхідні умови для призначення та виплати їй грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, яка передбачена п. 7-1 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
‼️Отже, керуючись вищевикладеним, суд дійшов висновку, що педагогічний працівник на посаді «асистент вчителя» МАЄ ПРАВО на отримання грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, так як постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 14.06.2000 р. затверджено перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, цією постановою посаду «асистент вчителя» віднесено до посад педагогічних працівників.
Також в Рішенні суду зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, Пенсійний фонд України та його територіальні органи не мають права позбавляти громадян України на соціальний захист.
Коментарі
Молодець, жінка. Бо Пенсійний фонд тільки прокурорам та суддям може захмарні пенсії нараховувати, а вчителів обкрадають
Чому ж не внести зміни в перелік і не вимушувати педагогів йти до суду? І, хотілося би пояснень: Чи впливає стаж роботи на отримання грошової допомоги?
Додати коментар