Ідеї для проведення виховного заходу або години психолога з нагоди Всесвітнього дня сну

Ідеї для проведення виховного заходу або години психолога з нагоди Всесвітнього дня сну
Дата: 13.03.2025

14 березня світова спільнота відзначає День сну.

Статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я говорить про те, що приблизно 50 відсотків людей мають ті чи ті порушення сну. Існує чимало чинників, що здатні погіршувати наш сон. В українців до цього списку додаються ще й постійні тривоги. Тож варто бути наполегливими і шукати свої способи покращення сну. Адже сон – найважливіший спосіб відновлення нашого фізичного та психічного самопочуття.

До вашої уваги ідеї для проведення виховного заходу або години психолога з нагоди Всесвітнього дня сну.

Історична довідка

Гарним початком такої розмови може стати коротка історична довідка. Її можна заздалегідь запропонувати підготувати комусь з учнів, а можна підготуватися самостійно.

Сенкан про сон

Запропонуйте учням скласти японський вірш під назвою сенкан, в якому вони можуть розповісти про своє ставлення до сну, уподобання або труднощі, пов’язані зі сном.

Схема складання вірша така:

• перший рядок – іменник,

• другий рядок – 2 прикметники,

• третій рядок – 3 дієслова,

• 4 рядок – основна думка,

• 5 рядок – слово-висновок.

Заохотити до написання вірша можна запропонувавши жартівливу думку: сприймати його як перевірку, «чи достатньо ви сьогодні спали». Оскільки дослідження французьких вчених свідчать про те, що якісний сон підвищує креативність.

Озвучені вірші допоможуть побачити, з якими проблемами стикаються учні, що вважають важливим. Це допоможе обрати подальші активності, які будуть використані на занятті.

Міфи та факти про сон

До цієї активності варто підготуватися, попередньо прочитавши декілька статей про сон, щоб бути готовими прокоментувати інформацію учасників.

Кожен по черзі говорить відомі йому міфи чи факти, пов’язані зі сном.

Наприкінці декілька «Міфів та фактів» може запропонувати ведучій. Наприклад:

«Можна виспатися “наперед”» (❌Ні, це неможливо. Достатня для відпочинку кількість сну потрібна нам щодня. Ця цифра може бути індивідуальною. Підліткам сну треба трохи більше – до 9 годин на добу).

• «Якщо не вдалося поспати вдосталь вночі — треба “доспати” вдень» (✅Так, це гарна ідея, особливо в наших реаліях. Але бажано, щоб це були короткі епізоди сну тривалістю до 40 хв. Так можна відпочити, не порушивши нічний графік сну).

• «Екранне світло смартфона збуджує нервову систему та погіршує сон» (✅Так. А сприяє розслабленню тепле світло, тому краще, щоб лампа світильника була «теплою»).

Ідеї для міцного сну

Намалюйте на великому аркуші валізу або банку та роздайте учасникам кольорові стікери. Запропонуйте написати на стікерах дії, які допомагають заснути. Спільне створення «банки ідей» або «наповнення валізки» допоможуть учасникам розширити свої способи засинання та міцного сну. Поради, отримані за принципом «рівний – рівному» дуже дієві!

Створення лавандової подушки для міцного сну

Дослідження свідчать, що на якість сну позитивно впливають аромати. Це можуть бути індивідуальні уподобання, але доведено, що розслабленню і покращенню сну сприяє аромат лаванди.

Тож запропонуйте учням пошити невеличкі мішечки і наповніть їх лавандою або сушеними травами, зрошеними лавандовою олією. Така подушечка зміцнить сон і допоможе учням проявити творчість, обираючи колір мішечка та його оздоблення.

Робота з кошмарними сновидіннями. Вправа «Архітектор сну»

Увага! Цю техніку ми пропонуємо використовувати лише психологам. Це пов’язано з тим, що повернення до складного досвіду сновидінь може спровокувати емоційні реакції. Тож варто враховувати це і вміти нормалізувати цей процес та, за потреби, стабілізувати учасників.

Запропонуйте учням намалювати сон, який їх тривожить і є неприємним або страшним. Об’єднайте їх у пари з тими, хто сидить поруч. Важливо обрати саме такий формат об’єднання, щоб учням комфортніше було говорити. Запропонуйте поділитися в парах.

Далі поясніть учасникам, що ми здатні свідомо керувати своїми снами. І запропонуйте придумати позитивне завершення. Спонукайте їх увімкнути фантазію та пам’ятати про те, що саме ви є господарями свого сну. Запропонуйте намалювати це завершення і знову обговорити в парах.

Опанування технік розслаблення та покращення сну

Запропонуйте учасникам сісти максимально зручно і потренуйтеся виконати декілька вправ, описаних в каруселі. Ці вправи підходять для будь-якого віку, але потребують тренування.

Вподобайки:

0
1
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: