Інформаційна підтримка педагога. Календар знаменних і пам’ятних дат. Квітень

Інформаційна підтримка педагога. Календар знаменних і пам’ятних дат. Квітень
Дата: 31.03.2023

Календар знаменних і пам’ятних дат

Квітень

1 квітня – День їстівної книги, або Міжнародний фестиваль їстівної книги

«Деякі книги потрібно спробувати, інші проковтнути, а є такі, що доводиться довго розжовувати й перетравлювати», – так стверджував англійський філософ XVI-XVII ст. Френсіс Бекон. У 2000 році з’явилося таке дивовижне свято, що відзначають у багатьох країнах світу. Дата його проведення обрана на честь дня народження французького кулінара Жана Антельма Бриль-Саварена(1755 – 1826), який написав знаменитий трактат «Фізіологія смаку».У цей день влаштовуються різноманітні конкурси з їстівними книгами, завдяки котрим можна як насолодитисядивовижним виглядом страви, так і скуштувати її. Також визначено спеціальні номінації «книжкових страв», згідно з якими нагороджують кулінарів.

1 квітня – 115 років від дня народження Абрахама Гарольда Маслоу (1908–1970), американського психолога

Абрахам Маслоу – відомий американський психолог, один з основоположників гуманістичної психології, президент Американської психологічної асоціації, фахівець із теорії особистості.Широко відома «піраміда Маслоу»– діаграма, що ієрархічнопредставляє людські потреби. Публікації: «Дальні межі людської психіки», «Мотивація і особистість»,«Психологія Буття»,«Самоактуалізовані люди: дослідження психологічного здоров’я»,«Нові рубежі людської природи».

2 квітня – Міжнародний день дитячої книги

«Дайте нашим дітям книги, і ви дасте їм крила» – ці слова належать німецькій письменниці, авторці творів для дітей і активній громадській діячці Еллі Лепман (1891 – 1970), яка була засновницею Міжнародної ради з дитячої книги, за рішенням якої з 1967 року впроваджено це свято. 

Їй належить також ідея організації Премії імені Ганса Крістіана Андерсена (1956) – міжнародної премії, яку вручають за видатний внесок у дитячу літературу найкращим письменникам і художникам-ілюстраторам дитячої книги.Лауреатів премії оголошують один раз на два роки та вручають її 2 квітня, у день народження видатного данського казкаря.Ця премія є найпрестижнішою міжнародноюнагородою, томучасто її називають «Нобелівською премією для дитячої літератури». Лауреатами премії Андерсена стали такі видатні дитячі письменники:Елінор Фарджон, Астрід Ліндґрен, Еріх Кестнер, Туве Янссон, Джанні Родарі, Марія Ґріпе, Крістіне Нестлінґер, Анні Шмідт, Кетрін Патерсон, Девід Альмонд та ін. Серед українських письменників – Богдан Чалий (1973 р., за поему-казку «Барвінок і Весна»)і Всеволод Нестайко (1979 р.,за книгу «Тореадори з Васюківки»).

3 квітня– Всесвітній день водних тварин

Метою цього дня є поширення інформації про диких тварин, які мешкають у воді чи поблизу неї (це не тільки риби, восьминоги, корали, кити та дельфіни, а й полярні ведмеді, пінгвіни, земноводні та морські птахи).

Жахлива статистика: щорічно лише від пластикових відходів гине 

100 млн морських тварин, а 100 тисяч – від заплутування в сітках і відходах.За загальними оцінками, в океанах нашої планети знаходиться 5,25 трлн одиниць пластикових відходів.

Ідея цього Всесвітнього дня полягає в роз’ясненні тазрозумінні загрози, з якою стикаються водні тварини, в утилізації, зменшенні та скороченні використання пластмас і виробів із поліетилену в повсякденному житті, в очищенні берегів від пластикових пляшок, поліетиленових пакетів, іншого сміття. 

3 квітня – 150 років від дня народження Тимофія Олексійовича Сафонова (1873 – 1930), українського художника

Т. О. Сафонов – відомий мистецтвознавець, педагог, громадський діяч, професор, викладач комерційного училища та гімназії (м. Кременець), реального училища (м. Ромни), Київського інституту народної освіти. Знаними є  його картини «Бурелом», «У своєму саду», «Автопортрет», «Гора Бона», «Каплиця на Божій горі», «Болгарин з мавпочкою», «Портрет Марусі», «Дедеркальський пейзаж» та інші. Полотно «Думи мої, думи» написано до Шевченківської річниці й представлено в 1914 р. на Всесвітній виставці в Парижі.

4 квітня – День створення НАТО

У 1949 році в США було створено міжнародний військово-політичний союз задля стабільності та безпеки. Північно-атлантичний Альянс веде демократичну політику, що побудована на мирному розв’язанні конфліктів, дотриманні прав і свободи.

4 квітня – Міжнародний день бродячих тварин

Метою цього дняє привернення уваги суспільства до проблем безпритульних тварин, піклування про них, сприяння зменшенню кількості бродячих собак і кішок методом стерилізації, розвитку притулків для тварин, заохочення людейузяти  з вулиці бродячу тваринку.

4 квітня – Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги в діяльності, що пов’язана з розмінуванням

Цей день започатковано ООН у 2005 році з метою привернення уваги людства до проблеми мінної загрози, перешкодити використанню державами мін і подібних вибухових пристроїв, покращення поінформованості суспільства  з цього питання, пошуку методів їхнього знищення на території держав, організації навчання з мінної безпеки.

Сьогодні Україна вважається однією з найбільш постраждалих від мін країною.

4 квітня – 70 років із дня народження Квітки (справжнє ім’я – Квітослава-Орися) Цісик (1953– 1998), американської співачки українського походження 

Квітка Цісик – популярна виконавиця рекламнихджинґліву США, оперна та блюзова співачка, виконавиця українських народних і популярнихпісень – мала рідкіснеколоратурне сопрано. За оцінкамимузикознавців,голосЦісик мав неймовірнийвокальнийтембр, у якому виділявся особливий, дзвінковийобертон, притаманний лишесопрановій колоратурі; рідкісний вокальний тембр містив у собі очевидніскрипковітони. До того ж, Квітка вміла співати так званим«білим голосом»– своєрідною манерою жіночогофольклорногоспіву, яку можна почути в карпатських селах. У Квітки Цісик є кілька пісень в альбомі «Пісні України», заспіваних «білим голосом».

6 квітня – Міжнародний день спорту на благо миру та розвитку

Свято було запроваджене ООН з метою звернути увагу держав на важливість спорту та спортивних змагань для розвитку людства, а найголовніше –для створення мирних відносин. Спортивна активність – це запорука здоров’я та добробуту, а об’єднання різних націй навколо спортивних подій сприяє миру на нашій планеті.

7 квітня– Всесвітній день здоров’я

Свято заснованов 1950 році,а датою обранодень прийняття Статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я (1948).МетоюДня здоров’яє наголошення на важливості здоров’я в нашому житті, залучення людства до вирішення фізичних і ментальних проблем, підвищення поінформованості про різноманітні захворювання, надання рекомендацій щодо поліпшення самопочуття та стану здоров’я, переконання у значенні здорового способу життя. 

8 квітня – 120 років із дня народження Бориса Тенети (справжнє прізвище – Гурій) (1903 –1935), українського письменника Розстріляного відродження, жертви сталінського терору. Окремими книгами вийшли повісті та оповідання: «Листи з Криму», «Десята секунда», «Будні», «Ненависть», «В бою», інші.

9 квітня – День добрих справ

Це Міжнародне свято, яке відзначають другої неділі квітня,об’єднує волонтерів із понад 100 країн. Мета цього дня – заклик робити добрі вчинки.Кожна людина має можливість зробити щось корисне, щоб змінити світ на краще.

10 квітня – 90 років від дня народження Віктора Семеновича Близнеця (1933 – 1981), українського письменника 

В. С. Близнець – відомий як автор дитячих творів: казок, оповідань, повістей. Незадовго до смерті Віктор Семенович переклав сучасною українською мовою для дітей літопис«Повість минулих літ».

Лауреат премії імені Лесі Українки (1988, посмертно).

Найкращою його опублікованою книгою вважається повість «Звук павутинки» (1969 рік). Саме тому Міжнародним освітнім фондом імені Ярослава Мудрого у2003 році започаткованоЛітературну премію «Звук павутинки» імені Віктора Близнеця. Лауреатами її були відомі українські письменники, автори творів для дітей і юнацтва: Михайло Слабошпицький, Володимир Рутківський, Анатолій Камінчук, Надія Гуменюк та ін.

11 квітня – Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів

Дата пам’ятного дня обрана на честь повстання в’язнів концтабору Бухенвальд проти нацистів, яке відбулося цього дня в 1945 році.За часи Другої світової війни,у створених 14 тисяч концентраційних таборів гітлерівцізнищили понад 11 мільйонів людей, серед яких кожна п’ята – дитина. 

Подія має за мету вшанування пам’яті загиблих і згадку про сміливі вчинки людей у важкі воєнні часи.

11 квітня – 110 років від дня народження Володимира Гнатовича Хоткевича (1913–1982, сина відомого українського письменника Гната Хоткевича), видатного фізика

З 1932 до 1950 року працював в Українському фізико-технічному інституті, 1954 – 1958 роки – професор фізико-математичного факультету Харківського державного університету,1966 – 1975 – ректор ХДУ.

У 1969 році був обраний почесним доктором  Познанського університету імені Адама Міцкевича (Польща).

12 квітня – Міжнародний день польоту людини в космос

Відзначення цього Дня започаткувала Організація Об’єднаних Націй 

7 квітня 2011 року на честь 50-ї річниці польоту людини в космічний простір (1961).

12 квітня – Міжнародний день безпритульних дітей

У 2011 році започатковано цей Міжнародний день, щоб привернути увагу до проблеми порушень прав вуличних дітей, підвищення обізнаності щодо експлуатації дитячої праці, забезпечення доступу до різних послуг і надання можливостей розвитку безпритульним дітям.

12 квітня – 130 років від дня народження Василя Сидоровича Бойка (1893–1938), українського літературознавця

В. С. Бойко – відомий якчлен Української Центральної і Малої Рад, дійсний член Комісії УАН, викладач вищих навчальних закладів Києва й Харкова, автор наукових праць з історії та теорії літератури, методології літературознавства й мистецтвознавства, монографії «Марко Вовчок. Історико-літературний начерк». 

15 квітня – Міжнародний день екологічних знань

Розвиток освіти у сфері екології – одне з першочергових завдань ООН. Організаторами цього свята стали учасники Конференції ООН (1992, Ріо-де-Жанейро),яківперше підняли питання щодоролі екологічної освіти для сталого розвитку та виживання людства. У цей день висвітлюються статистичні дані про сучасний стан навколишнього середовища,про дії щодо розв’язання важливих екологічних проблем.

15 квітня – День навколишнього середовища

Щоб спонукати людей до розуміння екологічних проблем, залучення до активних дій щодо збереження природи, в Україні щороку третьої суботи квітня відзначають День навколишнього середовища, або День довкілля. У цей день висаджують дерева, квіти, прибирають сміття, очищують водойми та проводять інші корисні заходи.

15 квітня – Всесвітній день мистецтва (World Art Day)

Подію започаткувала Організація Об’єднаних Націй (2012) у день народження відомого митця Леонарда да Вінчі. Метою Дня є привернення уваги людей до важливості творчості й мистецтва в нашому житті, залучення до ознайомлення з творчим надбанням талановитих діячів.

18 квітня – Міжнародний день пам’яток та історичних місць

Цей День спрямований на підвищення обізнаності громадськості з різноманіттям культурної спадщини, її вразливістю та необхідністю ефективних зусиль заради збереження  для подальших поколінь.

Унаслідок дій російської армії на території нашої держави зруйновані численні пам’ятки архітектури: церкви, мечеті, синагоги, театри, пам’ятники, бібліотеки, музеї,понівечені цілі міста.

Руйнування об’єктів культурної спадщини є воєнним злочином за Гаазькою конвенцією 1954 року. Наразі триває збір доказів злочинів російської федерації проти української культурної спадщини. 

18 квітня – 185 років від дня народження Карла Штумпфа (1848– 1936), німецького психолога

Карл Штумпф– відомий як професор, директор Інституту психології Берлінського університету, президент 3-го Міжнародного психологічного конгресу в Мюнхені, один із засновників Асоціації з вивчення психіки дитини, провісників феноменології та гештальтпсихології.Його наукові праціприсвяченіпитанням психології, філософії, сприймання музики, концепцій уваги, втоми, мисленнєвих операцій, почуттів, емоційтощо.

19 квітня – День поезії та творчого мислення

Цей День об’єднує творчих особистостей та нагадує суспільству про важливість  духовного, поетичного, незвичайного та уявного в нашому житті.Люди з творчим мисленнямздатні до нетипових рішень; до бачення явищ, проблем, предметів під особливим кутом.Такі особистості сприймають світ за допомогою творчої уяви, що дає  їм змогу продукувати оригінальні ідеї. Творче мислення неможливе без високого інтелекту, широкого кругозору, власного досвіду, відкритості новим знанням.

20 квітня – День вдячності волонтерам

Волонтерський рух виник у Франції в 1920 році, коли молодь організувала добровільне відновлення зруйнованих фермпід час Першої світової війни. Волонтерством одразу зацікавились інші країни, у 1990-х роках воно дійшло до України. Сьогодні волонтери активно допомагають українській армії,під обстрілами везуть найнеобхідніше на передову.

Метою Дня є привернення уваги до волонтерської діяльності, подяка волонтерам за їх відважність, доброту, безкорисливість і щиру допомогу армії, а також усім, хто опинився в скрутному становищі.

20 квітня – 120 років із дня народження Ґео Шкурупія (справжнє – Георгій (Юрій) Данилович (1903– 1937), письменника, кіносценариста, представника «Розстріляного Відродження»

Ґео Шкурупій активно увійшов у літературне життя у 20-х роках ХХ ст., виступаючи і як поет-футурист, і як талановитий прозаїк, і як неординарний репортер. Твори Шкурупія наскрізь пронизані українським патріотизмом,він прагнув наблизити українську літературу до західноєвропейського й американського рівня. 1930 року він очолює київську філію «Нової ґенерації» та стає редактором «Авангарду– альманаху пролетарських митців Н. Г.», на сторінках якого було надруковано кіносценарій О. Довженка«Земля», репортаж О. Влизька «Поїзди їдуть на Берлін», вірші І. Маловічка, 

П. Мельника, Ю. Палійчука та ін. Працював також редактором на кіностудіях Одеси та Києва, зайого сценаріями поставлено фільми: «Синій пакет», «Спартак» (1926, у співавт.). Але, як і більшість репресованих того часу, потрапив під колеса радянської всезнищувальної машини, ітільки через 

19 років (1956) його було реабілітовано (посмертно).

21 квітня – Всесвітній день творчості та інноваційної діяльності

Свято з’явилось у 2002 році, а у 2017 році Організація Об’єднаних Націй проголосила його Міжнародним днем. Мета– збільшення обізнаності суспільства щодо необхідності творчого підходу до розв’язання проблем і важливості інновацій для всебічного суспільного розвитку, залучення до креативного мислення, генерування творчих ідей і позитиву.

22 квітня – Міжнародний день Матері-Землі

Свято проводиться під егідою ООН. Земля є нашою Матінкою та Годувальницею, спільний дім для всього людства, у якому створені дивовижні умови, що дозволяють отримувати радість і насолоду від життя. Алене всі усвідомлюють той факт, наскільки сильно кожен із нас впливає на стан планети, що  неможна по-споживацькомуставитися до всіх її ресурсів. 

22 квітня – 200 років від дня народження Василя Степановича Ільницького (1823–1895), українського історика, педагога

В. С. Ільницький знаний як викладач української мови й історії, директор Другої української гімназії у Львові (1858 р.), директор гімназії в Тернополі (1861 р.), директор Академічної гімназії у Львові (1868 р.), засновник «Просвіти».Він був автором і видавцем шкільних підручників і читанок, статей про історію козацтва, австро-угорські відносини, історичної повісті «Рогніда-Горислава», драми «Настася», збірки українських народних пісень.

23 квітня – Всесвітній день книги і авторського права

Щоб підкреслити важливе значення книг, письменників,їх авторські права, ЮНЕСКО в 1995 році проголосила Всесвітній день книг і авторського права, який відзначається щорічно 23 квітня.

23 квітня – Всеукраїнський день психолога

Цейденьмає за мету закликати всіх подякувати психологам за їхню старанну, нелегку та дуже корисну працю, адже духовне здоров’я не менш важливе за фізичне. Майже всі фізичні захворювання викликані нездоровим станом нервової системи.

23 квітня –145 років від дня народження Григорія Григоровича Ващенка (1878–1967), українського педагога

Г. Г. Ващенко –відомий фахівець із дидактики й національного виховання, розробник української освітньо-виховної системи, один із засновників учительських курсів у Прилуках, Ромнах, Хоролі, керівник кафедри педагогіки Полтавського педагогічного інституту, професор педагогіки Українського вільного університету в Мюнхені, ректор Богословської академії.Він є автором праць: «Виховний ідеал», «Виховання любові до Батьківщини (націоналізм й інтернаціоналізм)», «Загальні методи навчання», «Основи естетичного виховання» та ін.

23 квітня – 100 років від дня народження Василя Сидоровича Земляка (справжнє прізвище – Вацлав Вацек, 1923–1977), українського письменника, кіносценариста

В. С. Земляк–головний редактор і керівник сценарної майстерні Київської кіностудії імені О. П. Довженка. Він є автором повістей («Рідна сторона», «Ніч без милосердя»), романів «Лебедина зграя» (художній фільм «Вавилон-ХХ»), «Зелені Млини» та ін. Лауреат Державної премії України імені Т. Г. Шевченка (1978, посмертно).

24 квітня – Міжнародний день мультилатералізму і дипломатії за мир

Подію започатковано Організацією Об’єднаних Націй (резолюція A/RES/73/127). Мультилатералізм є формою організації зовнішніх економічних відносин, що полягає у використанні привілеїв у стосунках з усіма партнерами. Свято має за мету залучення людства до політики мультилатералізму та мирного співіснування, що сприятиме укріпленню міжнародних відносин.

24 квітня – 220 років від дня народження Олександра Васильовича Духновича (1803–1865), українського письменника, педагога

О. В. Духнович відомий культурно-освітній і громадсько-політичний діяч Закарпаття, організатор народного шкільництва (заснував 70 сільських народних шкіл).Створив посібники для вчителів сільських шкіл («Народна педагогія»), перші на Закарпатті шкільні підручники(«Книжечка читальна для початківців» (буквар), «Краткий землепис» (географія та історія) та ін.

26 квітня – Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу. День Чорнобильської трагедії

26 квітня 1986 року Чорнобильська АЕС стала символом найбільшої в історії людства техногенної катастрофи та символом мужності, самопожертви й жертовності в ім’я Батьківщини тисяч українців.Наслідки катастрофи залишаються й донині предметом обговорення світової наукової спільноти. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим (сьомим) рівнем небезпеки.У грудні 2016 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам’яті про Чорнобильську катастрофу.

26 квітня – Всесвітній день інтелектуальної власності

У вересні 2000 року затвердженоце свято Генеральною асамблеєю Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO), що сприяє охороні та розвитковіінтелектуальної власностівусьому світі.Мета цього Дня – підкреслити значення інновацій у повсякденному житті людини та вудосконаленні суспільства.Патенти, товарні знаки, авторське правойсуміжні праваяк результати творчості та знань є потужними інструментами сприяння економічному й культурному розвитку.

27 квітня – Міжнародний день дівчат в інформаційно-комунікаційних технологіях (International Girls in ICT Day) 

Кожного четвертого четверга квітня світ відзначаєМіжнародний день дівчат в інформаційно-комунікаційних технологіях.За результатами досліджень, у багатьох випадках саме гендерні стереотипи зупиняють дівчат у виборі технічних спеціальностей: недостатньо впевненості в собі та у власних силах.Мета свята –заохочувати й розширювати можливості дівчаток і молодих жінок для навчання та кар’єри в інформаційно-комунікаційних технологіях.

28 квітня – Всесвітній день охорони праці. День охорони праці в Україні. Міжнародний день пам’яті всіх жертв праці

День охорони праці,установлений в Україні Указом Президента України «Про День охорони праці» (від 18 серпня2006 р. № 685/2006), відзначається щорічно 28 квітня– у Всесвітній день охорони праці. Його запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням. Також це день вшанування пам’яті людей, які втратили життя на своєму робочому місці.

28 квітня – День читання великої поезії

Свято прийшло до нас із США – весь квітень у країні присвячено поезії. Вважається, що поезія була попередницею письменності:давні перекази, легенди, билини дійшли до наших часів саме в поетичній формі. В Україні в цей день проводять творчі конкурси, тематичні вечори,пізнавальні програми та  уроки з читанням віршів іознайомленням із біографією поетів.

29 квітня – Міжнародний день скульптури

Щорічно в останню суботу квітня світ відзначає молоде творче свято, започаткованеу 2015 році Міжнародним центром скульптур. Метою йогоє поінформованість суспільства щодо мистецтва скульптури,її витворів, звернення уваги на вагомість скульптури для людства.

29 квітня – Міжнародний день танцю

Це всесвітнє святотанцю створене Танцювальним комітетом Міжнародного театрального інституту, головним партнером виконавського мистецтваЮНЕСКО. Подія відбувається щорокувдень народження французького балетмейстераЖана-Жоржа Новера(1727– 1810), творця сучасного балету. День об’єднує всі напрями хореографічного мистецтва, а різні народи можуть спілкуватися між собою за допомогою однієї мови – мови танців.

29 квітня – Всеукраїнський день футболу

29 квітня 1992 року свій дебютний матч зіграла національна збірна України.Відтоді дата 29 квітня відзначається як Всеукраїнський день футболу. Вона нагадує про історичне минуле та шлях, якийпройшов футбол України за три десятиліття. 

30квітня –  145 років від дня народження Владислава Вітвицького (1878–1948), польського психолога

Владислав Вітвицький – відомий фахівець у галузі загальної психології, психології особистості, з питань етики й естетики, викладач Львівського університету, завідувач кафедри загальної психології Варшавського університету. Він є автором підручника з психології для вищих навчальних закладів (у 2 т.), праць: «Психологічний аналіз амбіції», «Психологічний аналіз проявів волі», «Про типи характеру», «Бесіди про моральну поведінку», «Анатомія для художників» та ін. 

30 квітня – 140 років від дня народження Ярослава Гашека (1883 – 1923),чеського письменника, журналіста

Ярослав Гашек –автор сатиричного антивоєнного роману «Пригоди бравого вояка Швейка», книги памфлетів на вибори «Політична і соціальна історія партії помірного прогресу в рамках закону», гуморесок, фейлетонів, нарисів тощо. Тематика сатири Я. Гашека – австрійська бюрократія, католицька церква, передвиборні махінації, критика казенної школи, фальшивої благодійності. 

30 квітня– 135 років від дня народження Ольги Іванівни Дорошенко (1888–1964), українського педагога

О. І. Дорошенко– відомий фахівець у галузі дошкільного виховання, теоретик вільного виховання, прихильник ідеї національного дитячого садка, декан і викладач Київського інституту народної освіти.Вона є автором методичних посібників із дошкільного виховання та методів роботи в дошкільних установах. 

Матеріали підготовлені:

Жеребкіною З. Г., завідувачкою бібліотеки,

Павловою Г. М., бібліотекаркою,

Писаренко Т. І., методисткою КВНЗ

«Харківська академія неперервної освіти»

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: