Інформаційна підтримка педагога. Календар знаменних і пам’ятних дат. Липень

Інформаційна підтримка педагога. Календар знаменних і пам’ятних дат. Липень
Дата: 01.07.2025

Календар знаменних і пам’ятних дат

Липень

1 липня – День німецької мови в ООН

В Організації Об’єднаних Націй День німецької мови відзначається 1 липня. Це одна з офіційних мов Євросоюзу. 1 липня 1975 року офіційно розпочала свою роботу Секція німецького перекладу. Цей захід щорічно проводять дипломатичні місії Австрії, Німеччини, Ліхтенштейну та Швейцарії. Мета події – відзначити внесок німецької мови в міжнародну дипломатію та культуру. У цей день проводяться заходи, які наповнені музикою, фільмами й можливостями для навчання, що відображає багатство та різноманітність німецької мови.

У Німеччині це свято ініціювало Товариство німецької мови (Verein Deutsche Sprache) у 2001 році. Німецька мова на тринадцятому місці серед усіх мов світу. Вона має офіційний статус також у Швейцарії, Австрії, Люксембурзі та Бельгії.

2 липня – 200 років від дня народження Володимира Степановича Александрова (1825 – 1894), письменника, музиканта, фольклориста, доктора медицини

Народився Володимир Александров у селі Бугаївка Ізюмського повіту на Слобожанщині. Закінчив медичний факультет Харківського університету та вже у 29 років став доктором медицини, працював військовим лікарем. Його оселя в Харкові була своєрідним українським культурним центром. Стіни кабінету прикрашали картини українських художників, у родині спілкувалися лише українською. Александров чудово декламував вірші й добре співав (ще й акомпанував собі на бандурі), збирав етнографічний матеріал, опрацьовував фольклорні мелодії. Творча спадщина: уклав «Народний пісенник із найкращих українських пісень», а також історичну збірку «Гетьманщина» (колекція портретів гетьманів України від Б. Хмельницького до К. Розумовського з біографіями); підготував лібрето опери П. Щуровського «Богдан Хмельницький»; випустив два альманахи «Складка» (1886 – 1892); надрукував низку книжок у Харкові та в Полтаві; написав знамениту пісню «Розбите серце» («Я бачив, як вітер березу зломив»). Деякі поезії Володимира Александрова стали популярними романсами.

3 липня – 140 років від дня народження Прохора Даниловича Вороніна (1885 – 1940), українського письменника, перекладача, журналіста

Прохір Воронін учителював, працював кореспондентом у Вінниці, Черкасах, Харкові, у редакції київських газет, діловодом у Харківському університеті. Мав добрі творчі стосунки із Гнатом Хоткевичем, Степаном Васильченком, Максимом Рильським. Як прозаїк дебютував оповіданням «На зажинках», зібрав спогади про Степана Руданського. У своїх оповіданнях писав про життя школи, виявив тонке розуміння дитячої душі; у деяких творах правдиво відобразив атмосферу українського села. Відома письменниця Леся Воронина – його онука.

4 липня – 100 років від дня народження Анатолія Никифоровича Фоміна (1925 – 2013), харківського художника

1960 року Анатолій Фомін закінчив Харківський художній інститут. Працював у галузі станкового живопису, створював пейзажі. Серед відомих робіт: «Карпати» (1962); «Над Дніпром» (1967); «Луки» (1968); «Весна на Дніпрі» (1970); «Вечір у селі Українці» (1970); «Влітку на річці» (1975); «Оранка»; «Чумацький шлях»; «Старий Дніпро». Роботи митця знаходяться в музеях України, приватних колекціях Великої Британії, Німеччини, Голландії, Італії, Швейцарії, США, Франції, Фінляндії, Польщі, Шотландії.

7 липня – Міжнародний день миру та любові (International Peace & Love Day)

Ця всесвітня акція покликана поширити хвилю позитивної енергії по всій планеті, вона надихає нас випромінювати позитив, прощати й культивувати атмосферу взаєморозуміння та прийняття. Святковий день є потужним символом універсальних людських чеснот – миру й любові. Він закликає всіх людей об’єднати зусилля з метою протистояти агресії, війні та насиллю. Ініціатор свята – легендарний барабанщик біт-рок-гурту «Beatles» Рінго Старра, який на запитання журналістів відповів, що на день свого народження він побажав би «Миру й любові». 7 липня 2008 року, саме в день свого народження, Старр заснував рух «День народження миру та любові».

15 липня – День української державності

Державне свято «День української державності» відзначається щороку в День хрещення Київської Русі – України. Запроваджене згідно з Указом Президента України від 24.08.2021 № 423/2021.

Українська державність – це не тільки державна форма правління, але й національна свідомість, що поєднує всіх українців, адже наша держава має свою історію, традиції та культуру. Сьогодні триває боротьба за українську державність, українці щодня героїчно захищають Україну та її майбутнє, щодня докладають зусиль для підтримки Сил Оборони України, для допомоги постраждалим від війни. Наша сила – у нашій єдності та прагненні жити у вільній і незалежній країні з демократичними цінностями.

15 липня – День хрещення Київської Русі – України

Це державне свято встановлене в Україні в рамках святкування 1020-річчя хрещення Київської Русі згідно з Указом Президента України від 25 липня 2008 року № 668/2008 «Про День хрещення Київської Русі – України». Той факт, що більше тисячі років тому русини стали християнами, не можна сприймати в суто релігійному сенсі. Це був цивілізаційний вибір, важливий крок назустріч цивілізованому світові, фактор зміцнення державності, імпульс для розвитку науки, культури й освіти.

Також у цей день вшановують пам’ять видатного державотворця Київського князя Володимира Великого, якого вважають рівноапостольним. Саме він відіграв вирішальну роль у запровадженні християнства на нашій землі, провів обряд хрещення для всіх киян у 988 році. З Києва віра в Христа поширилася й на інші міста, докорінно змінивши мораль і світогляд наших предків.

15 липня – День українських миротворців

Спільна безпека в сучасному світі стикається з численними загрозами, оскільки збройні конфлікти в різних країнах виникають досить часто. Зазвичай для їх розв’язання необхідні зусилля світової спільноти на глобальному рівні, чому сприяє міжнародна миротворча діяльність.

Україна, як і решта демократичних країн, співпрацює з міжнародними організаціями щодо врегулювання жорстоких протистоянь, а безпосередню участь у цій діяльності беруть українські миротворці. З 1992 року більше 40 тисяч українських миротворців побували в багатьох гарячих точках нашої планети, демонструючи всьому світу свій високий професіоналізм, компетентність і надійність у справах урегулювання збройних протистоянь.

Ураховуючи внесок і значення національного миротворчого контингенту України у справі зміцнення миру та злагоди в зонах військових конфліктів, віддаючи честь тим, хто не пошкодував своє життя і здоров’я, а також із метою зміцнення славних національних традицій Верховна Рада України 21 травня 2013 року прийняла Постанову № 1165 «Про встановлення Дня українських миротворців».

16 липня – День прийняття Декларації про державний суверенітет України

Саме 16 липня 1990 року Верховна Рада України прийняла цей історичний документ. Декларація має велике значення для нашої країни – вона проголосила українське громадянство, самостійність (культурну, економічну, освітньонаукову, духовну та інші), незалежність, право встановлювати зовнішні відносини. Державно-правовий акт допоміг відродити українську державність і встановити історичну справедливість. Декларація про державний суверенітет України визначила принципи незалежності, верховенства права, неподільності території української держави та самовизначення її народу.

Цей акт став важливим кроком на шляху до Незалежності України, яка була проголошена офіційно 24 серпня 1991 року. Сьогодні Декларація 1990 року залишається символом національної єдності та прагнення українського народу до свободи.

25 липня – День системного адміністратора (System Administrator Appreciation Day)

Кожного року останньої п’ятниці липня відзначається неофіційне професійне свято – День системного адміністратора, або День вдячностісистемному адміністратору. Мета його проведення – привернути увагу суспільства до цієї професії, висловити подяку системним адміністраторам за їхню важливу діяльність.

27 липня – День медичних працівників

Раніше щорічно третьої неділі червня в Україні відзначали День медичного працівника (День медика). Із 2023 року згідно з Указом Президента України професійне свято працівників сфери охорони здоров’я відзначається 27 липня.

Указ набрав чинності 14 червня 2023 року. Професійне свято медичних працівників перенесли на іншу дату, щоб ця подія не співпадала з відзначенням її в країні, яка є агресором.

Мета проведення – висловити подяку всім фахівцям, які присвятили своє життя медицині та охороні здоров’я (лікарям, медсестрам, санітарам,лаборантам, фельдшерам, іншим працівникам цієї галузі), за їхню відповідальну й незамінну працю; підвищення ініціативи медичних працівників. Наразі медики України працюють у надзвичайно складних умовах, ризикуючи своїм життям заради порятунку інших.

28 липня – Всесвітній день охорони природи (World Nature Conservation Day)

Втручання в природу людей, які не мають відповідних професійних знань і навичок, знищує її ресурси, призводить до дисбалансу, унаслідок чого відбуваються глобальні потепління, стихійні лиха, пандемії, зникнення тварин і рослин.

Мета цієї важливої екологічної події – акцентувати увагу людства на проблеми навколишнього середовища, підвищити обізнаність щодо необхідності збереження та захисту природи Землі, залучити громадськість до свідомого користування природними ресурсами.

Використані джерела:

1. Липень : свята та події

2. Міжнародні дні ООН

3. Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2024-2025 роках: Постанова Верховної Ради України від 21.12.2023

Матеріали підготовлені:

Жеребкіною З. Г., завідувачем бібліотеки,

Павловою Г. М., бібліотекарем,

Писаренко Т. І., методистом КВНЗ

«Харківська академія неперервної освіти»

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: