Мотиваційний лист 2024: 10 секретів, щоб універ обрав саме вас

Мотиваційний лист 2024: 10 секретів, щоб універ обрав саме вас
Дата: 05.03.2024

Джерело: Освіторія

У 2024 році написання мотиваційного листа для вступу та його розміщення в персональному кабінеті під час подання заяви на вступ до ЗВО — обов’язкове. На обчислення конкурсного бала він не впливає, але може зіграти вирішальну роль у випадку, коли обидва абітурієнти мають ідентичний конкурсний бал з точністю до 0,001 на одну й ту саму конкурсну пропозицію. І ось тоді приймальна комісія читає мотиваційні листи вступників-конкурентів і віддає перевагу більш мотивованому абітурієнту. Мотиваційний лист знадобиться як під час вступу на бюджет, так і на контракт. Зібрали 10 секретів успішного мотиваційного листа.

Мотиваційний лист: що за звір і навіщо його ї̶с̶т̶и̶ писати

Мотиваційний лист (МЛ) — діловий документ, написаний в офіційно-діловому стилі, який має написати й подати під час вступу абітурієнт. Цінність листа пов’язана з мотивацією. Він демонструє бажання вступника навчатися саме певної професії та саме в цьому ЗВО. Також лист має на меті вмотивувати університет зарахувати саме цього кандидата як найбільш зацікавленого у навчанні. Також МЛ допоможе:

• презентувати вступника як особистість: його комунікативні навички, вміння самопрезентації;

• навчає озвучувати та будувати професійні й навчальні цілі;

10 секретів мотиваційного листа, з яким університет обере саме вас

Отже, ваша місія — написати потужний мотиваційний лист, який якісно вирізнить вас серед конкурентів і вже з перших абзаців приємно вразить членів приймальної комісії? Це можливо.

1

Влаштуйте «сеанс самопізнання»

Оберіть день, вільний від стресу та невідкладних справ. Візьміть до рук блокнот чи відкрийте GoogleDocs, вмостіться зручніше та дозвольте собі витратити кілька годин на самопізнання. «Запишіть принаймні 5 унікальних речей, які відрізняють вас від інших. Саме такі, які зможете використовувати в своєму мотиваційному листі, щоб довести приймальній комісії: «Я — цінний кандидат» — радять експерти. Також під час саморефлексії дайте відповідь на запитання: «Чому я зацікавлена(ий) саме в цьому університеті? Що конкретно мене приваблює в обраній спеціалізації? Це дійсно те, чим я хочу займатись у житті? Які можуть бути альтернативні варіанти і що мене приваблює у них?»

2

Сайт університету та факультету — ваш дороговказ

Відчуйте себе «освітнім детективом». І проведіть невелике дослідження університету, програми або курсу, на який ви подаєте заяву. Зробіть це якомога глибше. З’ясуйте такі деталі, як місія, бачення і девіз університету, а ще те, на які результати навчання за обраною програмою ви можете розраховувати. Це матиме суттєве значення, коли почнете писати мотиваційний лист.

До того ж, є багато цінної інформації, яку ви можете використати в написанні мотиваційного листа, лиш уважно вивчивши сайт вищого навчального закладу.

Акцентуйте увагу, чому саме ви ідеально підходите цьому ЗВО, порівнявши місію закладу із вашою — в чому вони збігаються? Або, можливо, програма факультету, яка вас цікавить, нещодавно зазнала змін. І вони якнайкраще відповідають вашим кар’єрним цілям.

Приклад:

«…На сайті факультету (назва факультету) я прочитала(в), що університетськими партнерами зі спеціальності, на яку я прагну вступити, є знані агенції та громадські організації (назви). Для мене буде цінним досвідом пройти там практику та навчатися ще ефективніше».

3

Пишіть чернетки

Чернетка — важлива частина процесу написання мотиваційного листа. Щоб створити справді вдалий МЛ ви маєте «виписати» в середньому 3-4 чернетки. Кожну чернетку починайте із запису основних ідей. Це полегшить процес структурування вашого МЛ.

4

Задокументуйте сильні і слабкі сторони, додайте QR-код

Свідчення ваших успіхів, матеріали й нагороди — надважливі. Ви можете диджиталізувати свій МЛ та розмістити в ньому QR-код, за яким приймальна комісія зможе переглянути ваші здобутки.

Що врахувати, коли заслужено хвалите себе:

• згадати досвід волонтерства;

• досвід роботи чи стажування, якщо такий у вас є;

• гуртки, студії, курси, шкільні проєкти та майстер-класи, тренінги та навіть хобі — грамотно згадуйте все, що має дотичність до обраної вами спеціалізації;

• дуже коротко згадайте події, які розвинули у вас цілеспрямованість, емпатичність, вміння працювати зі складним матеріалом у стислі терміни. Вражає не озвучена риса характеру чи людська якість, а пережитий досвід, що виховав її у вступникові.

• варто підкреслити високі чи хороші академічні результати із дисциплін, пріоритетних для обраної вами програми в університеті. Уникайте сухого переліку. Краще написати щось на кшталт: «поглиблене вивчення астрофізики зробило мене допитливим і розкрило талант до SMM. Я відшукав у Фейсбуці групу «ТерАстро: територія астрономії» та став активним її дописувачем, а згодом — SMM-менеджером вихідного дня».

Багато хто боїться згадувати в мотиваційному листі про свої слабкі сторони, але експерт Єгор Стадний радить ризикнути, адже така інформація презентує вас як людину з критичним мисленням, яка може подивитись на себе відсторонено й зробити перші кроки для усунення таких слабких сторін у майбутньому.

Приклад:

«Мені бракує ретельності/посидючості». Зовсім не обов’язково «посипати голову попелом», — згадайте невеликі недоліки і як працюєте, щоб позбутися їх. 

5

Ще більше конкретики

Всі знають про те, що зайву «воду» з мотиваційного листа потрібно вичерпувати, аби вона не «втопила» його цінність. Тож переконайтесь, що ваші думки, хоч і викладені у довільній формі, але несуть конкретні й чіткі меседжі.

Чи озвучуєте ви вагому причину, чому ви хочете навчатись саме в Могилянці, а не в КНУ Шевченка чи Львівській політехніці? То завдяки чому має відбутись той ідеальний «метч» між вами як університетом та студентом?

Як зрозуміти, що зміст листа — лаконічний? У ньому звучать лише важливі деталі, факти й цифри.

Приклад:

«Моя головна мета — ……. (опис вашої амбітної професійної цілі — від бажання стати міжнародним дипломатом чи журналістом до наміру відкрити бізнес чи IT-стартап). Щоб зрозуміти, в якому університеті я найкраще розкрию потенціал — вивчила(в) бакалаврські програми в різних закладах освіти. Дізнавшись більше про спеціалізацію «…..» у вашому ЗВО, я зрозуміла(в), що хочу навчатись саме на ній. Адже …. (аргументування, яке торкається опису спеціалізації, яка вас зацікавила. Напишіть, чому найбільше приділяється уваги та чому це цінно саме для вас і з яких причин. І як сукупно це допоможе втілити вашу професійну ціль).

6

Для кожного університету — окремий мотиваційний лист

Якщо у правилах вступу до університету ви надибали згадку про мотиваційний лист — там же шукайте критерії для його написання, зазвичай ЗВО прописують структуру та основні вимоги до МЛ.

«Коли читаєте ті чи інші матеріали з порадами про мотиваційний лист – пам’ятайте, що вони узагальнені, — розповідає Єгор Стадний. — Ваш головний орієнтир — опис вимог до мотиваційних листів на сайті університету. Там же можна ознайомитись і з критеріями оцінювання мотиваційних листів. А ось що стане справді програшною стратегією — писати один МЛ для всіх університетів».

7

Ненудна лаконічність

Кожен університет визначає об’єм мотиваційного листа, уважно ознайомтесь із цими даними. Зазвичай кількість знаків у мотиваційному листі не має перевищувати 20 000. Але не поспішайте писати всі 600 слів. Просто зараз уявіть себе членом приймальної комісії. Вам більше запам’яталися б деталі з довжелезного лонгріду чи з лаконічного, але красномовного, насиченого ненудними фактами та аргументацією непересічної мотивації, листа? Енергійна, не розтягнута штучно на папері розповідь із життєвою конкретикою «чіпляє» та привертає увагу більше, аніж скрупульозне перерахування численних, хоч і вражаючих, досягнень абітурієнта.

​Якщо відчуваєте, що мотиваційний лист потребує скорочення — придивіться, чи немає в різних його частинах інформації, яка так чи інакше повторюється? Безжально приберіть повтори й перечитайте ще раз.

8

Не плутайте мотиваційний лист і есе чи мотиваційний лист і власне висловлення

Це поширена помилка серед абітурієнтів. Мотиваційний лист змістом і формою не має нагадувати есе, адже це різновид ділової кореспонденції. Стиль МЛ — офіційно-діловий. Не варто насичувати ваш мотиваційний лист емоціями, образністю, ліричними відступами та літературними прикладами, адже це інструменти власного висловлювання.

9

Структуруйте МЛ та знищіть помилки

 

Структура мотиваційного листа — важлива. Що має бути в МЛ обов’язково:

• «шапка»;

• основна частина;

• висновок;

• подяка;

• підпис;

Розбийте текст на абзаци й прослідкуйте, щоб кожен новий озвучував конкретну концепцію.

Перш ніж завантажити мотиваційний лист у персональний кабінет, прискіпливо перевірте його на орфографічні, граматичні, лексичні та пунктуаційні помилки. Це продемонструє вашу увагу до деталей і забезпечить високу читабельність МЛ.

10

Батьки — рецензенти, а не виконавці

Не намагайтеся «списати» мотиваційний лист із джерел в інтернеті. Як і не делегуйте написання листа батькам — вони лиш зроблять цим ведмежу послугу для вас. «Пам’ятайте, що мотиваційний лист — ваш автопортрет і віддзеркалення вашої особистості» — слушно радить Єгор Стадний, перший проректор Київської школи економіки.

Натомість ви можете зачитати чи дати прочитати ваш мотиваційний лист обраним людям із вашого «кола довіри». Попросіть не критикувати, а поділитися враженнями. «Є щось, чого бракує в моєму листі? Чи є щось зайве?» — можете поставити такі запитання вашим рецензентам. І пам’ятайте: ці поради — лише спосіб замислитись про удосконалення написаного.

Вподобайкі:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: