Щоб організувати освітній процес у новому навчальному році й розуміти, над чим для цього потрібно працювати, необхідно володіти інформацією, з якими проблемами щодо освіти дитини найбільше зіткнулися батьки здобувачів освіти, які знаходяться в Україні, у минулому навчальному році, зокрема під час війни. Також необхідно бути обізнаними про ті проблеми, з якими зараз стикаються батьки, та про їхні побоювання щодо початку нового навчального року. Тому в нашому опитуванні ми попросили позначити батьків ці проблеми із запропонованого списку, а також надати власні варіанти.
Результати, які ми отримали, допомогли нам сформувати перелік проблем та питань, що хвилюють учасників освітнього процесу в новому навчальному році, й ми звертатимемося до органів державної влади та громадськості, щоб спільно виробити шляхи їх розв’язання. Читайте про ці проблеми нижче. Наші пропозиції щодо розв’язання проблем в освіті, з якими зіткнулися та бояться зіткнутися здобувачі освіти, батьки здобувачів освіти в Україні й за кордоном та педагогічних працівників - у нашій наступній публікації.
Опитування, що проводила Служба освітнього омбудсмена на своїх офіційних каналах комунікації, було кількісним та проводилося на доступній вибірці (available sampling), що означає залучення до дослідження всіх охочих потенційних респондентів, що відгукнулися на заклик до участі у дослідженні.
Результати опитування не претендують на репрезентативність у масштабах всієї країни, але це не може бути приводом для їхнього знецінення, оскільки вони відображають думку аудиторії, охопленої дослідженням, та демонструють наявність важливих проблем, якими не можна нехтувати, - саме з такою метою використовується даний тип досліджень.
Нагадуємо, що участь у цьому опитуванні взяли 25230 батьків здобувачів освіти, які знаходяться в Україні.
З ЯКИМИ ПРОБЛЕМАМИ ЩОДО ОСВІТИ ДИТИНИ ЗІТКНУЛИСЯ БАТЬКИ
Звертаємо увагу, що сума зазначених відсотків у діаграмах нижче не складає 100%, оскільки батьки могли обирати кілька варіантів відповідей.
❗ Поганий або відсутній Інтернет
Серед проблем, що перешкоджали дитині навчатися у дистанційній формі, найбільше батьків зазначили про поганий або відсутній Інтернет - 9129 (36,2%) опитаних. Ця проблема посідає перше місце серед усіх проблем, які позначали батьки.
❗Складний емоційний стан та психологічні проблеми дітей
Інша група проблем - це особисті проблеми, зумовлені війною, які впливали на здобуття освіти.
Порівняно значний відсоток опитаних батьків - 6528 (25,9%) повідомили, що дитині заважали навчатися складний емоційний стан чи психологічні проблеми. Ця проблема посідає друге місце серед усіх проблем, які позначали батьки.
Також 4680 (18,5%) опитаних батьків повідомили, що в дитини немає бажання вчитися, і ця проблема на третьому місці в переліку найпоширеніших проблем.
❗ Дитина не сприймає дистанційне навчання
4269 (16,92%) опитаних батьків зазначили, що дитина не сприймає дистанційне навчання. Це насамперед стосується дітей початкової школи.
Серед них батьки:
☑ учнів 1-4 класів, 1835 осіб (43%)
☑ учнів 5-9 класів, 1678 (39,3%)
☑ учнів 10-11 класів, 187 (4,4%)
☑ дошкільників - 497 (11,6%)
☑ учнів закладів спеціальної освіти -12 (0,3%)
☑ здобувачів закладів фахової передвищої освіти -30 (0,7%)
☑ здобувачів закладів професійної (професійно-технічної) освіти - 14 (0,33%)
☑ студентів закладів вищої освіти -16 (0,37%).
❗ Відсутність або нестача гаджетів для навчання
3051 (12,1%) опитаних батьків повідомили, що в сім’ї не було або не вистачало гаджетів для того, щоб дитина могла навчатися.
❗ Відсутність або часткове дистанційне навчання
- Ще 2312 (9,2%) опитаних батьків зазначили, що дистанційне навчання було організовано частково або лише на певний період. Більша частина батьків, які вказали на цю проблему, до війни мешкали в Донецькій, Дніпропетровській, Харківській та Луганській областях.
- 1144 (4,5 %) опитаних батьків зазначили, що дистанційне навчання зовсім не було організоване. Про це повідомили батьки, які мешкали до вторгнення рф у Донецькій, Харківській та Дніпропетровській областях.
❗ Проблеми зі здобуттям освіти на тимчасово окупованих територіях
- 49 (0,2 %) опитаних батьків повідомили, що дитина не навчалася певний час через те, що заклад освіти розпочав навчання за програмами окупантів.
- 40 (0,2 %) опитаних вказали, що заклад освіти розпочав навчання за програмами окупантів.
- 138 (0,5%) опитаних батьків повідомили, що педагог часто не виходив на зв’язок, оскільки залишився на тимчасово окупованій території.
❗ Перебування в укритті перешкоджало навчанню дитини
- 2306 (9,1 %) опитаних батьків зазначили, що перешкоджало навчанню дитини періодичне та тривале перебування в укритті. Про цю проблему вказали батьки, які проживали у Донецькій, Дніпропетровській та Харківській областях.
❗ Проблеми під час перебування за кордоном
Частина родин уже повернулися з-за кордону до України, й частина опитаних батьків, а саме - 634 (2,5 %) повідомили, що в дитини були складнощі під час тимчасового навчання та перебування за кордоном.
❗ Проблеми дітей з особливими освітніми потребами
176 (0,7 %) опитаних батьків зазначили, що дитині з особливими освітніми потребами неможливо було забезпечити якісний освітній процес та отримувати відповідні послуги.
❗ Проблеми внутрішньо переміщених осіб
64 (0,3 %) опитаних повідомили, що їм відмовили у влаштуванні дитини у заклад освіти.
❗ Інші проблеми
Ще 2764 (11%) опитаних батьків зазначили інші варіанти проблем. Серед них, зокрема:
☑ відсутність у дитини підручників
☑ великий обсяг матеріалу для самостійного навчання
☑ неможливість займатися по обраній освітній програмі
☑ нестача спілкування з однолітками.
❗ Відсутні проблеми
565 (2,24%) опитаних батьків повідомили, що в них не виникало складнощів щодо освіти дитини.
Це найпоширеніші проблеми, з якими стикалися батьки дітей під час війни. Усі ці проблеми, на нашу думку, будуть наявні й у новому навчальному році. Частину з них можна вирішити хоча б частково, а частина, на жаль, залишиться не вирішеною, і знайти рішення можливо лише після війни.
ОЧІКУВАННЯ БАТЬКІВ ЩОДО НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО РОКУ
Звертаємо увагу, що сума зазначених відсотків у діаграмах нижче не складає 100%, оскільки батьки могли обирати кілька варіантів відповідей.
❗ Питання фізичної безпеки дитини під час навчання
Батьків найбільше турбують безпекові питання організації освітнього процесу під час нового навчального року в умовах воєнного стану.
Більшість опитаних батьків здобувачів освіти, які знаходяться в Україні,
- 16602 (65,8%) вважають найбільшою проблемою в новому навчальному році небезпеку для життя і здоров’я дитини через ракетні удари, які становлять загрозу для закладів освіти та дітей;
- 4178 (16,6%) хвилюються, що може бути загроза вторгнення на територію, де батьки з дитиною проживають.
❗ Безпека під час повітряної тривоги
- 13234 (52,45%) опитаних батьків другою найпоширенішою проблемою вважають те, що завадити навчанню можуть повітряні тривоги;
- 9039 (35,8%) опитаних батьків хвилюються, що дітям буде важко знаходитися в укритті довгий час.
❗ Безпека дитини дорогою до школи чи укриття
- 7132 (28,26%) опитаних батьків бояться, що дорога до закладу освіти буде небезпечною для дитини;
- 6853 (27,18%) опитаних батьків вважають, що для дитини може бути небезпечним переміщення із закладу освіти до укриття під час повітряної тривоги.
Також батьків хвилюють такі безпекові питання:
☑ дитина не встигне вчасно дістатися до місця навчання через повітряну тривогу;
☑ невпевненість у безпеці здобувачів початкової освіти через вікові особливості.
❗ Психологічний стан дитини
Залишається актуальним питання психологічного стану дитини в умовах війни. Ця проблема посідає 5-е місце у переліку з 18 проблем після фізичної безпеки.
6972 (27,6%) опитаних батьків вважають, що психологічний стан дитини негативно впливатиме на її навчання в новому навчальному році.
❗Перерви у навчанні
- 830 (3,29%) опитаних батьків зазначають про такі можливі перерви через вимушений переїзд (до іншої країни або в межах території України).
- 404 (1,6%) опитаних батьків зазначають, що в новому навчальному році в дитини можуть виникати перерви у навчанні через сімейні обставини.
❗ Нестача висококваліфікованих педагогів
- 476 (1,9%) опитаних батьків зазначили інші проблеми, які їх турбують. Зокрема, батьки занепокоєні, що висококваліфіковані педагоги можуть не повернутися з-за кордону, щоб продовжити навчати дітей.
❗ Проблеми під час дистанційного навчання
- 5478 (21,71%) опитаних батьків зазначають, що в їхніх дітей може бути відсутній або поганий Інтернет для здійснення дистанційного навчання у новому навчальному році, що відповідно вплине й на якість навчання дитини.
- 2022 (8%) опитаних батьків зазначають, що в дитини відсутні або їй не вистачає гаджетів для навчання, що відповідно також вплине на якість навчання.
- 1939 (7,68%) опитаних батьків вважають, що дистанційне навчання буде організоване неякісно, а 803 (3,2%) опитаних вказують, що дистанційне навчання буде відсутнє.
Значна частина опитаних батьків 5713 (22,6%) загалом вважають, що дистанційне навчання надає погану якість освіти.
❗ Складнощі в навчанні після перебування за кордоном
- 237 (0,94%) опитаних батьків хвилюються, що після перебування та навчання дитини за кордоном у неї можуть виникати складнощі під час навчання в Україні.
- 117 (0,5%) опитаних батьків хвилюються, як буде здійснюватися зарахування предметів, які в Україні вивчаються як окремі предмети, а за кордоном їхні діти вивчали як інтегровані (об’єднані), наприклад: хімія та фізика, алгебра та геометрія тощо.
❗ Інші проблеми із запропонованого в опитуванні переліку проблем
- 167 (0,6%) опитаних батьків зазначили, що заклад освіти буде впроваджувати навчання за програмами окупантів.
- 242 (1%) опитаних батьків повідомили, що дитина має особливі освітні потреби, тому можуть виникати проблеми з отриманням відповідних послуг для здобуття належної освіти.
Також батьки скаржаться на відсутність і нестачу підручників та негативний вплив на здоров'я через використання гаджетів.
Коментарі
Додати коментар