Шановні вчителі української мови! Сьогодні до вашої уваги пропонуємо добірку ідей та приклади вправ, які можна використовувати під час вивчення розділу “Морфологія”, зокрема самостійних частин мов.
🔶 Вправа “Детектив-художник”
Ідея вправи полягає в тому, щоб відтворити зображення по клітинках, послідовно відповідаючи на запитання.
Приклад з теми “Рід іменників”.
Необхідні матеріали: аркуш в клітинку, картка із завданням.
Інструкція для учнів: визначте рід іменників; якщо іменник чоловічого роду, зробіть крок вгору, жіночого — крок вправо, середнього — крок вниз, спільного — крок вліво. Один крок дорівнює одній клітинці.
Іменники: риба, гість, стіл, телефон, зала, криза, біль, лисиця, місто, море, багаття, дівчина, голубка, погода, весна, піч, земля, сніг, жінка, нежить, пісня, вікно, поле, заїка, море, селище, теля, курча, базіка, лоша, небо, жаднюга, бідолаха, ледащо, степ, душа, парубок, жаднюга, замазура, щеня, ненажера, колесо, приблуда, причепа, учень, ніч, степ, батько, роззява, вовк, трудяга, стиляга, роззява, дідусь.
Зображення-відповідь
Примітка. Щоб малюнок вийшов, обов’язково подавайте слова в зазначеному порядку. Можна підібрати іменники, які будуть відповідати певним відмінам або модифікувати вправу будь-яким іншим чином. До речі, таке завдання можна виконувати й в укритті під час повітряної тривоги.
🔶 Командна гра за допомогою сервісу www.baamboozle.com
Цей сервіс допоможе зробити навіть складну тему цікавою для учнів. Крім того, здобувачі освіти розвиватимуть навички роботи в команді.
Пропоную ознайомитися з грою на тему “-н- та -нн- в прикметниках”
https://www.baamboozle.com/game/2384525
Алгоритм дій, якщо сервіс для вас новий.
1. Перейдіть за посиланням.
2. Зліва виберіть опцію “Play” (грати)
3. На екрані перед Вами з’являться декілька зображень, з яких треба обрати перше “Play for free” (грати безкоштовно).
4. Виберіть кількість команд (“Teams”) та вид гри.
Quiz - варіант гри, де будуть тільки запитання.
Classic - варіант гри, де за віконцями будуть приховані не тільки запитання, але й “пастки” (наприклад, “забери у іншої команди певну кількість балів”).
5. На екрані з'являються віконця, за якими приховані запитання.
Примітка. На цьому сервісі є досить велика бібліотека ігор. Для того, щоб знайти певну тему, перейдіть на головну сторінку та надрукуйте запит у пошуковому віконці.
🔶 Вправа “Дизайнер речення”
Ця вправа найбільше підійде для вивчення теми “Прикметник”.
Мета вправи — продемонструвати важливість прикметників у створенні образів, а також розвивати у здобувачів освіти творчі здібності, вміння аналізувати та створювати цікаві мовні конструкції.
Алгоритм.
1. Учні отримують картки з простими реченнями без прикметників (наприклад: «На столі лежала квітка»).
2. Завдання учнів — додати прикметники, щоб зробити ці речення більш яскравими та деталізованими (наприклад: «На великому старовинному столі лежала яскрава запашна квітка»).
3. Після цього учні аналізують, як прикметники змінюють значення і відчуття від речення.
Примітка: можна ускладнити завдання, наприклад, роботою в парах, коли учні обмінюються картками і додають ще прикметники або роблять їх морфологічний розбір.
🔶 Вправа “Відкрий зображення”
Спочатку діти відповідають на запитання. Якщо відповідь правильна, відкривається фрагмент зображення. Варто зазначити, що зображення може бути символічним, наприклад, містити плакат до певної теми або свята. Можна навіть зробити Квест, де після виконання однієї вправи, здобувачі освіти побачать QR-код або посилання на іншу.
Приклад вправи на тему “Числівники за будовою”. Після того як учні розподілять числівники за будовою, на екрані з’явиться мініплакат до Дня української писемності та мови, який також містить числівники.
https://learningapps.org/display?v=pma7b9ecn25
🔶 Вправа “Дієслово в пісні”
Таку вправу можна застосувати до будь-якої частини мови. Вона буде доречна як на етапі представлення теми, так і під час узагальнення.
Орієнтовний алгоритм.
1️⃣ Учні прослуховують частину пісні, після чого отримують текст.
2️⃣ Завдання — знайти всі дієслова і проаналізувати їх. Додатково можна запропонувати замінити їх синонімами. Наприклад:
Оригінальний текст:
«Глянь їй в очі її!
Глянь! Живі надії
Там блищать в широтах,
В морі огоньки -
Небесні зорі...». (Пісня А.Пивоварова "Очі" на вірш Григорія Чупринки)
Варіанти змін: глянь — дивись, блищать — палають, ясніють.
3️⃣ Діти аналізують як дієслова можуть змінювати тон і емоційне забарвлення тексту.
🔶 Вправа “Прислівник на екскурсії”
Мета вправи — продемонструвати учням використання прислівників в описі місцевості. Це завдання сприяє розвитку уяву та творчих здібностей здобувачів освіти.
Опис вправи.
Учні отримують назву місця (наприклад, «ліс», «узбережжя», «озеро»), яке вони мають описати за допомогою прислівників.
Приклад:
«Ліс» — «В лісі тихо і спокійно».
«Узбережжя» — «На узбережжі сонячно і гаряче».
На наш погляд, такі вправи можуть урізноманітнити уроки української мови, розвивати творчі здібності та компетентності учнів.
Також ділимося пам’ятками “Самостійні частини мови”, які можна використовувати на уроках в електронному форматі або роздрукувати для учнів.
Коментарі
Додати коментар