Заклади освіти не повинні нав’язувати дітям ціннісних орієнтирів, які мають сповідуватись усвідомлено.
На цьому наголосив міністр освіти та науки Оксен Лісовий в інтерв’ю hromadske.ua, коментуючи особливості патріотично-виховної роботи в школах.
За його словами, цінності не будуть працювати, якщо людина в них не вірить, не пропустила через свою свідомість, не затвердила їх на практиці і не живе ними.
«Тому ціннісні орієнтири, так звана патріотично-виховна робота – це інтегровані рішення, які мають бути включені в усі дисципліни, у сам освітній процес: математику, літературу, фізику, біологію», – зауважив Лісовий.
На думку міністра, ціннісні орієнтири, серед яких і толерантність, відповідальність, мають імплементувати в дисципліни загалом.
«Такі цінності мають бути інтегровані, вони не можуть бути окремим предметом, як-от «патріотично-виховна робота», «урок цінностей» чи «розмови про важливе»», – зазначив міністр.
Також міністр зауважив, що школа має дати дитині розуміння, як працює держава і чому вона є інструментом успішної самореалізації; чому демократія – важлива складова ефективної політичної системи; у чому її складність; як працюють її інститути тощо.
Але таке подання має відбуватись демократично, без нав’язування, інакше справжнього громадянина виховати не можна.
«Усе це нав'язані ззовні наративи, як показує практика того ж Радянського Союзу, в якому їх поставили на конвеєрний рівень, але цей конвеєр випускав брак. Усі були «жовтенятами», потім «піонерами», далі «комсомольцями», а згодом усі дружно почали валити цю систему, яка їх виховала», – розповів Лісовий.
Коментарі
Додати коментар