Шпаргалка для молодого вчителя: як вижити перший рік роботи в школі

Шпаргалка для молодого вчителя: як вижити перший рік роботи в школі
Вчителям
Дата: 23.07.2025

Автор: Алла Рябуха, начальник управління Державної служби якості освіти у Сумській області, спеціаліст вищої категорії, «учитель-методист».

Стати вчителем уперше пов’язано з безліччю зобов'язань, емоцій та питань. «Учителі-першокласники» мають багато передчуттів, що стосуються їхнього першого навчального року, включаючи хвилювання та страх. Бути вчителем – це цінна, але стресова місія, що несе багато викликів, особливо для вчителів-початківців. Часто перший рік викладання є найважчим.

Це може здатися клішованим, але досвід – найкращий учитель. Неважливо, скільки вчитель навчався, усе одно ніщо його не підготує краще, ніж реальна робота. Викладання передбачає координацію багатьох різних неконтрольованих змінних, що робить кожен день важливим та унікальним викликом. Щоб подолати ці труднощі, учитель повинен бути готовим до всього та навчитися адаптуватися до різних обставин.

Важливо, щоб вчителі розглядали свій перший рік як марафон, а не як змагання. Іншими словами, успіх чи невдача визначається багатьма зусиллями протягом тривалого періоду часу, а не одним днем чи миттю. Через це «вчителі-першокласники» повинні навчитися максимально використовувати кожний день, не зациклюючись надто довго на негативних моментах.

Існує кілька стратегій, які допоможуть зробити кожен день значущим і забезпечити якомога спокійніший викладацький процес. Наступні рекомендації з «виживання» допоможуть учителям розпочати свій шлях до цієї неймовірної кар’єри якнайкраще.

Досвід – найкраща освіта

Як уже зазначалося вище, досвід, справді, найкращий спосіб навчання. Жодна формальна підготовка не може замінити практичного досвіду, включаючи всі невдачі, які виникають на перших порах  викладання.

Студенти часто навчають своїх викладачів стільки ж, якщо не більше, скільки їхні викладачі навчають їх – і наслідки цієї взаємоосвіти особливо актуальні протягом першого року роботи вчителем.

Досвід навчання та розвитку разом з учнями є безцінним, і ви повинні пам’ятати про такий досвід протягом усієї своєї кар’єри.

Приходьте рано та залишайтеся пізно

Усупереч поширеній думці, викладання – це не робота з 8:00 до 15:00, і це особливо стосується вчителів-першокласників. Звісно, «учителям-першокласникам» потрібно більше часу на підготовку, ніж досвідченим вчителям, бо є багато аспектів викладання, на осмислення яких потрібен час, тому завжди залишайте його собі на запас.

Якщо ви приходите рано й затримуєтеся допізна, то це дозволить вам належним чином підготуватися вранці та завершити незавершені справи ввечері, щоб вам ніколи не довелося метушитися в кімнаті, наповненій учнями.

Залишайтеся організованими

Організованість – ключовий компонент успішного викладання, для опанування якого потрібен час. Щодня треба враховувати так багато змінних, які можуть легко зробити виконання обов’язків майже неможливим, якщо ви не організовані.

Організованість й ефективність взаємопов’язані, тому не бійтеся витрачати час на те, щоб залишатися організованими для ефективнішого викладання. Зверніться до більш досвідчених вчителів у вашій школі за порадою щодо організації матеріалів та уроків.

Будуйте стосунки рано та часто

Побудова здорових стосунків з учнями вимагає багато праці й зусиль, але це того варте. Міцні стосунки є життєво важливим компонентом успішного викладання й гармонійної роботи в класі.

Щоб учитель досяг успіху, ці стосунки необхідно будувати з адміністрацією, викладачами та співробітниками (включаючи інших вчителів), батьками та учнями. У вас будуть різні стосунки з кожною із цих груп, але всі вони стануть корисними для вас.

Учні

Те, як ваші учні ставляться до вас, впливатиме на вашу загальну ефективність . Існує чітка золота середина між тим, бути занадто легким або занадто складним до своїх учнів; бути занадто доброзичливим або занадто суворим.

Загалом, учні люблять і поважають учителів, які послідовні, справедливі, з почуттям гумору, співчутливі та обізнані.

Не налаштовуйте себе на невдачу, надто хвилюючись через те, щоб сподобатися учням, або намагаючись потоваришувати з ними. Це призведе до нездорових стосунків і динаміки.

Натомість почніть суворішими, ніж плануєте бути, і потроху поступайтеся в міру того, як навчатиметеся, бо завжди можна стати легшими, але не суворішими. Усе піде набагато плавніше, якщо ви використовуватимете цей перевірений часом підхід до управління класом.

Директор і заступники

Ключ до побудови здорових стосунків з адміністратором полягає в тому, щоб завоювати його довіру, поводячись як професіонал і добре виконуючи свою роботу.

Наполеглива праця, надійність, відданість справі та конкретні результати допоможуть підтримувати здорові стосунки з вашим керівництвом.

Учителі

Усім «учителям-першокласникам» бажано покладатися на одного або кількох досвідчених учителів, які допомагатимуть їм та супроводжуватимуть їх протягом перших кількох років – іноді новим учителям призначають наставників, а іноді доводиться шукати їх самостійно. Ці системи підтримки часто стають рятівним кругом.

Вам також слід працювати над розвитком здорових стосунків з іншими шкільними працівниками, щоб ви могли звернутися до їхнього досвіду чи допомоги, коли вам це буде потрібно.

Батьки

Батьки можуть бути як найбільшими прихильниками вчителя, так і найбільшими опонентами. Побудова здорових стосунків з батьками залежить від двох ключових факторів: чіткого та зрозумілого формулювання ваших цілей, частого спілкування.

Чітко поясніть батькам, що ваша головна мета – діяти в найкращих інтересах їхньої дитини та завжди використовувати дослідження та докази для підтвердження будь-яких рішень, які ви приймаєте.

Другий фактор полягає в тому, що ви часто спілкуєтеся з кожним з батьків, використовуючи різні методи, тримаючи їх в курсі подій та надаючи їм дієвий зворотний зв’язок щодо прогресу їхньої дитини.

Майте запасний план

Кожен «учитель-першокласник» має свої унікальні філософії, плани та стратегії щодо того, як він викладатиме? Найчастіше ні, адже вони змінюються кардинально, іноді дуже швидко.

Усього за кілька годин ви можете зрозуміти, що вам доведеться внести корективи в урок чи план. Через це кожному вчителю потрібні запасні плани, коли він пробує щось нове, і навіть для будь-якої рутини.

Не дозволяйте непередбаченим викликам зірвати вашу вчительську діяльність і не сприймайте зміну своїх планів як невдачу. Навіть найбільш підготовлені та досвідчені вчителі повинні бути готовими швидко мислити. Виклики неминучі – завжди будьте гнучкими та готовими до змін, коли щось йде не за планом.

Пориньте в навчальну програму

Більшість учителів під час першого року навчання не можуть дозволити собі бути вибагливими на своїй першій роботі. Вони беруть те, що їм доступно, і працюють за цим. Іноді їм дають навчальну програму, за якою їм не дуже комфортно викладати.

Кожний клас має свою навчальну програму, і кожна школа обирає, які навчальні програми використовуватиме. Як учитель першого року навчання, ви повинні бути готові швидко стати експертом у тому, що вам підходить.

Творчі вчителі знають свої цілі та навчальну програму досконало. Вони постійно шукають методи покращення викладання та подання матеріалу, нового та раніше засвоєного. Учителі, здатні пояснювати, моделювати й демонструвати матеріал, який вони викладають, заслуговують на повагу та увагу своїх учнів.

Ведіть щоденник для роздумів

Щоденник може бути цінним інструментом для вчителя першого року роботи. Неможливо запам’ятати кожну важливу думку чи подію, що відбувається протягом року, тому не ставте себе під такий тиск.

Записувати та впорядковувати важливу інформацію має набагато більше сенсу. Також приємно та корисно озирнутися назад і поміркувати над подіями та віхами протягом вашого першого року.

Зберігайте плани уроків, завдання та матеріали

Ви, імовірно, навчилися складати плани уроків в університеті та звикли до певного шаблону й підходу до них, перш ніж мати власний кейс. Як тільки ви почнете викладати в класі, то швидко зрозумієте, що плани уроків, які ви навчилися складати, дуже відрізняються від тих, які потрібні вам. Незалежно від того, чи вам доведеться переглянути свої методи планування уроків, чи просто внести кілька невеликих коректив, ви виявите, що справжні плани уроків та плани уроків, написані в посібниках, не однакові.

Коли ви почнете створювати ефективні та автентичні плани уроків, то із самого початку почніть зберігати копії для портфоліо. Портфоліо для викладання має містити ваші плани уроків, нотатки, завдання, робочі аркуші, тести, іспити та все інше, що може стати вам у пригоді в майбутньому.

Хоча це вимагатиме багато часу та зусиль, портфоліо – це чудовий інструмент навчання, який полегшить вашу роботу та зробить вас більш цінним учителем, якщо ви зміните навчальний заклад або посаду.

Приготуйтеся бути перевантаженими

Розчарування – це природно для першого року роботи. Якщо ви, як і багато інших «першокласників», зіткнетеся з труднощами протягом цього складного періоду, нагадайте собі, що робота незабаром покращиться.

Із часом ви природно почуватиметеся комфортніше, упевненіше. Те, що здається надзвичайно швидким навчальним роком, почне сповільнюватися, і ви почнете почуватися спокійніше, чим більше днів у вас залишатиметься позаду.

Пам’ятайте, що бути ефективним учителем – не обов’язково означає завжди почуватися розслаблено. Це нормально – іноді дозволяти собі бути приголомшеним.

Використовуйте отримані уроки, рухаючись уперед

Ваш перший рік буде сповнений невдач та успіхів, несподіванок та можливостей, адже перший рік – це досвід навчання. Візьміть те, що працює, і рухайтеся вперед. Відкиньте те, що не працює, і продовжуйте пробувати, доки щось не вийде. Ніхто не очікує, що ви завжди будете робити все правильно, і особливо не очікують, що «вчитель-першокласник» усе зрозуміє й осягне.

Викладання – це нелегка справа. Учителі – майстри, віддані своїй справі, а не ідеальні роботи. Використовуйте уроки, які ви засвоїли в перший рік, щоб другого року просунутися кар’єрною сходинкою.

Робіть те саме й у подальші роки – і тоді кожний наступний рік буде успішнішим за попередній.

Джерело:

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: