Освітній омбудсмен: Скасування ДПА може призвести до ще більших освітніх втрат

Освітній омбудсмен: Скасування ДПА може призвести до ще більших освітніх втрат
Дата: 11.02.2022

10 лютого до Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій було направлено на розгляд проєкт Закону  "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" (щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року) https://bit.ly/3oAK7C7.

Цей проєкт Закону пропонує скасувати проведення державної підсумкової атестації (ДПА) у загальноосвітніх школах. Цитую: "4-3. Установити, що у зв’язку із здійсненням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID19), здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації. Здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році, мають право пройти державну підсумкову атестацію, у тому числі у формі зовнішнього незалежного оцінювання, за власним бажанням" https://bit.ly/3rExmbK

У 2020-2021 роках скасування ДПА для здобувачів освіти було вимушеним кроком у зв’язку з епідемічною ситуацією. Скасовувати третій рік поспіль цей важливий інструмент оцінювань навчальних результатів учнів базової та старшої школи, на мою думку, означає поглибити незнання щодо якості української освіти, яка від початку пандемії й так зазнала суттєвих втрат. Проєкт Закону пропонує скасувати ДПА для одинадцятикласників. 

Варто звернути увагу, що цьогорічні одинадцятикласники були випускниками 9 класів на початку пандемії й також не складали тоді ДПА. Тобто фактично їхні освітні результати на рівні базової та старшої школи залишаються не оціненими, й ні заклади освіти, ні держава не можуть наразі порівняти результати їхніх знань до та під час пандемії й відповідно, проаналізувати освітні втрати, виробити певну стратегію. Україна втрачає інформацію про освіту цілого покоління.  

Ми не знаємо, скільки триватиме пандемія, і якщо щороку скасовувати ДПА для одинадцятикласників, навіть якщо вони складають ДПА в базовій школі - це не дозволить об’єктивно оцінювати здобуті знання та розуміти масштаб освітніх втрат. 

Адже частина випускників-одинадцятикласників складають ЗНО лише з тих предметів, по яких вони посилено готувалися, частина не складають ДПА та ЗНО взагалі, оскільки не вступають до українських закладів вищої освіти, або планують вчитися за кордоном, де ЗНО не вимагається. Не маючи результатів ДПА, які дозволяють оцінити якість знань в абсолютному вимірі, а не лише у вигляді відносних рейтингів ЗНО, ми втрачаємо можливість мати об’єктивну картину  знаннєвих втрат по країні. 

Для системи освіти важливо після кожного рівня освіти чітко знати, чому саме навчилися наші діти, де у знаннях є прогалини, щоб розуміти, що змінювати в освітній системі, змісті освіти, методиках.  ДПА і є тим інструментом, який дозволяє оцінити результати, котрі ми отримали за певний період шкільного навчання.

Батьки здобувачів освіти скаржаться на зниження рівня знань своїх дітей в умовах пандемії та дистанційного навчання. Причинами зниження якості освіти є:

- нерівний доступ дітей до освіти

- відсутність або нестача комп’ютерного обладнання

- незадовільна якість інтернету або його відсутність

- психологічні особливості щодо сприйняття інформації дітьми різного віку 

- незадовільна якість навчального процесу з боку деяких педагогів

- втрата мотивації до навчання здобувачами освіти.

Наразі ні заклади освіти, ні держава не володіють інформацією про ці втрати й відповідно не можуть виробити певний план їх компенсації та компенсувати ці знання. 

Я усіляко підтримую дії Уряду та Міністерства освіти і науки України, які розпочали організаційну підготовку для проведення освітніх вимірювань: створюватимуться екзаменаційні центри, планується адаптація програмного забезпечення та інші заходи. А  пілотний проєкт організації та проведення освітніх оцінювань в екзаменаційних центрах планується провести у 2024 році. https://bit.ly/34OCMrz 

Але інформація про рівень знань українських школярів потрібна вже тут і зараз. Саме цю  інформацію надає ДПА. 

Докладно про необхідність освітніх вимірювань читайте на нашому вебсайті https://bit.ly/3A5OJDZ .

Тому звертаюся до народних депутатів та до Міністерства освіти і науки України із закликом ще раз ретельно зважити всі “за” і “проти” - і не скасовувати державну підсумкову атестацію у 2022 році.

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Галина

Ну.так! Два місяці не вчились в 2020 втрат не було при скасуванні ДПА,А ТЕПЕР ТРИ РОКИ ДИСТАНЦІЙКИ І ВТРАТИ! ДЕ ЛОГІКА,ПАНЕ?!

Тетяна.

А тепер три роки дистанційне і втрати.Відмінити ДПА.

Тетяна.

Де логіка пане.Яке ДПА.Три роки дистанційне.

Анна

Три Роки дистанційного навчання-тоді і ДПА вже теж робіть дистанційно. Так буде справедливо.

Катерина

Ну звісно, немає втрат!А те що діти хворіють вже Омікроном,то це нікого не хвилює!Вас дорогий пане,хвилює тільки статистика успіхів у навчанні,а здоров'я нікого не хвилює?До того ж, можливо,ваші діти і здавали ДПА,але не зрівнем 3 роки дистанційного навчання. Навіть якщо його не скасують,і діти напишуть його дуже жахливо. Тоді коли вони напишуть це ДПА ви будете звинувачувати школи із тим що вони зіпсували статистику освіти. Мені здається що правильніше було б скасувати ДПА тому що діти із трьох річною дистанційкою,вони нічого не напишуть, і потім буде дуже багато випадків коли дитина реально загубить сенс життя вона загубить сама себе і в цьому всьому буде звинувачувати дитину будуть: міністерство освіти,вчителі будуть засуджувати,нарікати що вони невдахи. В цьому всьому буде винувата дитина не ви пане, а саме дитина тому що ж ви вирішили що статистика це найголовніше аніж здоров'я дитини.Скасувати ДПА

Єлизавета

ТОБТО ВАМ СТАТИСТИКА ВАЖЛИВІШЕ ЗА ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ?!!!!!🤬

Лариса

І ЦЕ пропонує людина, яка є ЗАХИСНИКОМ прав дітей?

Ірина

Звичайно хай здають, кого хвилюють чужі діти, їхні всерівно вчаться за кордоном з перших класів,і здобувають гідну освіту. Діти і так молодці що до зовнішнього готуються на дистанційному, то ще й з ДПА хай голову морочать.Ви краще ввели б закон що той хто ,,створює‘‘ ЗНО, сам сів і на всіх каналах привселюдно його склав, показав приклад дітям що це не складно, а то складається враження що ті ,,створювачі‘‘ його і в очі не бачили, не говорючи про те що читали.

Ірина

Гнати такого омбудсмена, требв збирати 25000 підписів про його відставку!!!!!

Марія

Годі писати про три роки!!! Не три, а трохи менше ніж два з половиною, адже карантин почався навіть не від самого початку другого семестру 2020 року, а аж у середині березня!!! Чи то маєте проблеми з пам'яттю; чи то з арифметикою; чи то і з тим, і з тим; а звинувачуєте в усьому омбудсмена, ще й неграмотно пишете!

Марія

До Катерини, яка пише про втрату сенсу життя: як дитина, яка 10 років не хотіла вчитися, може втратити сенс життя через те, що погано склала ДПА?

Светлана

Нужно отменить ДПА,за эти три года онлайн обучения дети ничему не научились .

Юрий

Что, изменится для этого поколения, от того, что они будут оценены? Кроме лишне потраченных нервов? Посмотрите на наших детей сегодня, они измождены дистанционкой, переживаниями, многие потеряли родных в ковидной борьбе, сами болеют с нарастающей силой! Отменить ДПА!

Олена

Відмінити!!!

Татьяна

Однозначно, ОТМЕНИТЬ!!!!

Альона

Зробіть обов'язкове зно для всіх...і робіть статистику

Ольга

ВІДМІНИТИ НЕ ТІЛЬКИ ДПА, а й ЗНО.

Марія

До Юрія, який пише про переживання: про які переживання Ви пишете? Хто від них страждав? Ті, що під час дистанційного навчання обкладаються шпаргалками на контрольних і самостійних, на відміну від мене, якій однокласники від сьомого до дев'ятого класу забирали їх, а деколи навіть рвали? Чи, може, ті, що не чергують тепер, тимчасом як я в одинадцятому класі посварилася з трьома однокласницями через те, що мусила сама чергувати (інші учні теж через репетиторство не погоджувалися зі мною чергувати, а в класної керівнички тоді був методичний день)?

Вікторія

В той час, коли хвороба охопила саме дітей, вы, пане омбутсмен, піклуєтесь про статистику і рівень навчання? А може саме час подумати про безпеку дітей під час проведення ДПА? Адже всі діти повинні выйти, незалежно від стану здоров'я! Можливо передивитись пріоритети і нарешті і згадати, що є найважливішим! А це саме безпека наших дітей! Якщо у вас лишилась хоча б криза совісті, вы скасуєте іспити!

Людмила.

Обовязково відмінити. Бо дистанційне навчання це не навчання. Правильно сказали,що ці учні ,що випускаються не здавали ДПА у 9 класі. Це ті учні яких найбільше охопила пандемія. Більше одвох років вони майже не навчалися. Випадок у мого сина в класі з грудня місяця,це перші числа клас закрили бо в одного учня підтверджено COVID 19. До кінця 1 семестра вони вже не вийшли. Новорічні канікули. Після канікул вийшли,проходили один тиждень і знову підтвердження COVID,і знову діти дома. І так далі. Вийшли на навчання нормально з 7 лютого. Два місяці дома. А у вересні дистанційка,а у жовтні...... То яке ДПА. Ось ще попереду ПАСХА.

Марія

До Тетяни: А якого року Пасхи не було, що навіть про це свято Ви так недоречно вирішили згадати, що Ваші слова скидаються на блюзнірство? Зрозумійте: якщо учні загалом складуть ЗНО гірше, ніж тоді, коли ще не настала пандемія, то й пороговий бал зроблять нижчим!

Марія

До Вікторії: А може, омбудсмен не хоче скасовувати ДПА, бо є багато таких, як Ви, що навіть не можуть написати без помилок назву його посади?

Ірина

Маріє,а ви раптом не секретар чи дружина того амбудсмена, що так завзято відстоюєте його безглузді закони?

Марія

До Ірини: Ні, я його ніколи навіть наживо не бачила цього омбудсмена. І його слова не є безглуздими. Безглуздя — це звичка писати дурниці, не перевіряючи правопис слів в орфографічному словнику; а їхнє значення — у тлумачному. Також це безглуздям є неведення аргументу про Пасху на користь скасування ДПА. Ніби це свято настає не щороку, а раз на століття.

Світлана

Наші діти не можуть зробити елементарних обчислень, навіть, помножити у стовпчик, не пам'ятаючи таблицю множення. Про яке ДПА?? Навіщо витрачати державні кошти?Краще б пенсіонерам добавили!!!!

Марія

До Світлани: майже всі діти самі винні, що не навчилися множити в стовпчик, крім тих, що взагалі не мають здібностей до навчання, але такі би вчилися не дуже добре навіть у допандемійні часи, і вчителі не були би в цьому винні.

Додати коментар

Новини:

Поділитися: