Автор: Світлана Іванісова
Який він, шлях до ефективної та успішної роботи команди менеджерів освіти? Із чого почати та що робити, щоб цей шлях був результативним?
По-перше, планування майбутнього, це елемент ефективного управління.планування майбутнього, це елемент ефективного управління.
На заваді позитивним змінам в освіті насамперед стоїть відсутність:
✅розуміння майбутнього освіти;
✅стратегії розвитку (є похідним від першого);
✅перспективного планування (є похідним від другого);
✅системних підходів (є наслідком трьох попередніх).
Якщо сьогодні в керівника немає бачення школи принаймні на найближчі 5—10 років, зусилля ентузіастів, які є в педагогічному колективі, можуть стати рухом у нікуди. Головне ж завдання людини, яка сходить на капітанський місток шкільного корабля, — вербалізувати «програму на завтра», яка єднатиме й мотивуватиме педагогів.
Наявність цілей ≠ наявності стратегії досягнення цих цілей.
Мета ≠ стратегія.
«План — ніщо, планування — все. Ваші плани застаріють, щойно вийдете з кімнати. Але під час планування ваша команда згуртується і, якщо ви зіткнетеся із несподіваними труднощами, ваші люди знатимуть, як їх подолати.» Дуайт Ейзенхауер (Dwight Eisenhower), 34-й президент США
Перед плануванням аналізуємо результати роботи
Для цього можна використати ретроспективні практики «добре-погано-потворно», «плюс-мінус-дельта» або «троянда-бутон-шип», тобто у нас є не один варіант, як проаналізувати певний період часу. (Опис практик дивись 👉в каруселі зображень цього посту).
По-друге, вміння долати рутину
Пошук шляхів полегшення повсякденної рутини, підвищення продуктивності та досягнення цілей із більшою легкістю – це прагнення, яке резонує з багатьма.
П'ять дієвих порад, які допоможуть спростити життя та дозволять чітко та цілеспрямовано долати виклики.
✅Сила візуалізації. Створюючи чіткий уявний образ того, чого ви хочете досягти, можна підвищити мотивацію та зосередженість
✅Правило 80/20. Також відоме як принцип Парето, правило 80/20 стверджує, що 80% результатів дають 20% зусиль. Визначивши найбільш важливі завдання чи види діяльності, що дають найбільший результат, можна ефективно розставити пріоритети у розподілі часу та енергії.
✅Сила звички. Розвиваючи позитивні навички, певні завдання можна автоматизувати, зменшуючи втому від прийняття рішень.
✅Мистецтво говорити "ні". Встановлюючи межі та визначаючи пріоритети особистих потреб, можна уникнути непотрібних зобов'язань та зосередитись на тому, що дійсно важливо. Пам'ятайте, що сказати "ні" - це не егоїзм, а акт турботи про себе.
✅Сила позитивного мислення. Оточуйте себе позитивним впливом, практикуйте подяку та розвивайте мислення, спрямоване на зростання. Така зміна погляду на життя спростить її та відкриє двері до нових можливостей.
По-третє, розвивайте вміння позитивно впливати на колектив.
✅ Об’єднайте колектив у команду
✅Створіть сприятливу атмосферу в колективі. Вправи, які допоможуть створити позитивний психологічний клімат (можна знайти в коментарях під цим постом👇)
✅Мотивуйте працівників
✅ Запобігайте конфліктам
Вчетверте, використовуйте цифрові технології та сучасні форми й методи комунікації
✅ Дбайте про культуру спілкування
✅ Проводьте онлайн-заходи ефективно
Вп'яте, навчиться уміло представляти інтереси закладу
✅ Дбайте про репутацію закладу
Створення і підтримка корпоративної репутації на високому рівні відображається формулою: Репутація = Діяльність закладу освіти + Комунікації. Отже, основа корпоративної репутації̈ — це реальна діяльність закладу освіти та внутрішні й зовнішні комунікації.
✅ Налагоджуйте контакти
✅ Піклуйтеся про власний імідж
✍️Менеджер освіти повинен розмірковувати про себе, свій розвиток і найближче майбутнє — це все одно, що дивитися в дзеркало. Ви бачите, що вам подобається, а що ні, і корегуєте відповідно. Я заохочую вас працювати над собою новим. Читайте професійну літературу, відвідуйте конференції та беріть участь у роботі професійних спільнот. Дайте собі час на роздуми, щоб ви могли бути на висоті для своїх працівників, учнів і батьків.
📚Хочу порадити почитати для професійного зростання:
📖Книжка «Від керівника до лідера: як розвинути лідерську компетентність». Вийшла 19 вересня 2023 року. (Доступ: https://edirshkoly.expertus.com.ua/book?bid=100015)
📖Книга “100 відповідей про те, як розбудувати внутрішньошкільну систему забезпечення якості освіти”. Вийшла 31 січня 2024 року. Ця практико-орієнтована книга у формі запитань і відповідей — не «абетка» управління для початківців, а апробований на власній практиці автора вищий пілотаж управлінського мистецтва директора закладу освіти. Автор книги — Віктор Громовий, педагог-практик. Багато років він очолював відроджену гімназію ім. Тараса Шевченка у Кропивницькому. Став переможцем у номінації «Директор школи», отримав звання «Заслужений учитель України». На момент виходу книги — консультант Одеського центру професійного розвитку педагогічних працівників за напрямом «Управлінський менеджмент», шеф-редактор порталу «Освітня політика». (Доступ: https://edirshkoly.expertus.com.ua/book?bid=100022)
Коментарі
Додати коментар