Чи можна придбати земельну ділянку селищній раді для будівництва укриття для школи? Якщо можна, то по якому коду програмної класифікації планувати такі видатки? І чи платіж підлягає під Постанову 590?
📎 Перш за все, загалом законодавство не обмежує право органу місцевого самоврядування виступати стороною цивільних правовідносин. Тобто відповідна сільська, селищна, міська рада має право придбати земельну ділянку на вторинному ринку за згодою власника.
📎 Земельна ділянка є особливим об’єктом нерухомого майна, однією з основних характеристик якої є її цільове призначення. Земельна ділянка під час укладання правочинів не може змінювати своє цільове призначення. Тобто, придбання земельної ділянки у комунальну власність органом місцевого самоврядування не може автоматично вирішувати питання будівництва укриття для навчального закладу.
📝 Чинним Класифікатором цільового призначення земель не передбачено окремого виду цільового призначення земельної ділянки для будівництва укриття. Зазначені об’єкти споруджуються, як правило, у складі інших будівель та споруд і за своєю допоміжною функцією є складовою частиною цих будівель.
📎 Таким чином, після придбання земельної ділянки на вторинному ринку, місцевій раді необхідно:
• розробити детальний план території навчального закладу, передбачивши в ньому облаштування укриття та його характеристики;
• змінити цільове призначення земельної ділянки за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
• отримати дозвільні документи для будівництва об’єкту укриття.
📝 П. 21 ч. 1 ст. 91 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI передбачено, що з усіх місцевих бюджетів можуть здійснюватися видатки на інші програми, пов'язані з виконанням власних повноважень відповідною місцевою радою згідно із законом.
Оскільки повноваження із розпорядження майном належать саме до власних повноважень органу місцевого самоврядування, то місцева рада може придбати земельну ділянку за умови, якщо радою затверджена відповідна місцева програма, яка обґрунтовує необхідність придбання, відсутність альтернатив (використання ділянки комунальної власності, яка перебуває у постійному користуванні закладу освіти, використання іншої земельної ділянки комунальної власності для цих потреб) та містить порядок використання бюджетних коштів.
📎 Заходи з реалізації мають передбачати виконавця та включати витрати на сплату податків та зборів під час такого придбання. З метою досягнення максимальної ефективності використання бюджетних коштів та уникнення корупційних ризиків, рекомендується застосовувати конкурсну процедуру визначення продавця.
📎 Щодо використання КПКВ, то КПКВ, пов’язане із придбанням земельної ділянки, буде визначено залежно від призначення будівлі:
1. якщо це споруда подвійного призначення та буде використовуватися для потреб закладу освіти, то рекомендуємо застосувати КПКВ 1021 «Надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти»;
2. якщо заплановане будівництво будівлі сховища, яке не буде використовуватися за іншим призначенням, то рекомендуємо застосовувати КПКВ 8110 «Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха».
📎 Водночас хочемо зауважити, що відповідно Постанови КМУ від 9 червня 2021 р. № 590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану», видатки на придбання об’єктів нерухомого майна із загального фонду можуть бути здійснені у третю чергу.
🔶 Таким чином, у разі нагальної необхідності та відсутності альтернатив, придбання земельної ділянки для будівництва укриття може бути здійснене за кошти місцевого бюджету в рамках місцевої цільової програми, за рішенням відповідної ради з наступною зміною цільового призначення цієї ділянки за проєктом землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Проте, такі видатки під час воєнного стану будуть проведені у третю чергу.
Коментарі
Додати коментар