Чи має право булер керувати закладом освіти?

Наприкінці травня до мене звернулися батьки учнів Соснівського ліцею №2 Львівської області.

Суть звернення: директорка ліцею, яка визнана судом винною у вчиненні булінгу, наразі знову претендує на посаду керівника того самого закладу освіти. І конкурс має відбутися 18 червня, тобто - просто зараз.

З приводу булінгу з боку директорки батьки неодноразово зверталися до відділу освіти та до обласного департаменту, але це не дало результату. Тоді батьки звернулися до поліції, яка склала та направила до суду адміністративний протокол за статтею 173-4 КупАП.

13 травня 2021 року Сокальський районний суд Львівської області рішенням за №3/454/1027/21 https://bit.ly/2TEJZVU постановив визнати директорку Соснівського ліцею №2 винною у вчиненні "адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 173-4 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 80 (вісімдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1360 (одна тисяча триста шістдесят) грн та стягнути з неї в дохід держави 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. судового збору".

Примітно, що у цей же день, 13 травня цей же суд розглядав ще одну справу про булінг, і - навіть важко у це повірити - у тому ж самому Соснівському ліцеї №2! Суд визнав вчительку того самого закладу винною у булінгу і зобов’язав її сплатити штраф у розмірі 850 грн. Ось посилання ще й на це рішення https://bit.ly/3iPJ7be.

Тобто - як це не прикро усвідомлювати - для декого такий “стиль педагогічної діяльності” директорки став зразком ставлення до дітей. Хоча, як мені здається, це точно не той взірець, який варто наслідувати.

Коли я читав свідчення дітей, зафіксовані у ході судового розгляду, - і не однієї дитини, а кількох - про те, що саме відбувалося з ними у ліцеї, мені було моторошно. Це важке читання, але це потрібно знати…

Наприклад: “Згідно письмових пояснень учня 10 класу Соснівського ліцею №2 встановлено, … що директор неодноразово ображала її та інших дівчат, висміювала їх одяг, називала їх «міс помойки».”

Тим не менш, незважаючи на те, що директорка визнана судом винною у вчиненні булінгу (рішення набуло законної сили 24 травня), пані чинна директорка подала документи на конкурс, щоб знову керувати тим самим ліцеєм, чиїх учнів вона публічно принижує.

На жаль, відділ освіти не мав права відмовити їй у прийнятті документів, оскільки наразі закон не передбачає такої підстави для відмови. 

Однак конкурсна комісія може на цілком законних підставах зробити свої висновки щодо того, чи має право педагогічний працівник (у т.ч. - керівник закладу освіти), якого суд визнав винним у вчиненні булінгу, стати директором саме того закладу освіти, чиїх учнів він принижував та цькував.

Правові підстави у комісії для цього є цілком вагомі. 

Адже директор школи насамперед зобов’язаний створювати в закладі безпечне освітнє середовище, вільне від насильства та булінгу (цькування) - це передбачено статтею 26 Закону України “Про освіту” https://bit.ly/3gYQmta та  ч. 4 ст. 38 Закону України “Про повну загальну середню освіту” https://bit.ly/2Gpy0ou, показувати позитивний приклад іншим педагогам. Який приклад показує директорка - і як цей приклад наслідують деякі (на щастя - не всі) вчителі Соснівського ліцею №2 - ми вже бачимо.

Нагадаю також, що керівник закладу загальної середньої освіти, відповідно до ч. 5 ст. 38 Закону України “Про повну загальну середню освіту” https://bit.ly/2Gpy0ou, має права та обов’язки педагогічного працівника, які визначені статтею 54 Закону України "Про освіту" https://bit.ly/3gYQmta.

Тому як педагогічний працівник директор школи зобов’язаний, зокрема:

❗️дотримуватися педагогічної етики;

❗️поважати гідність, права, свободи і законні інтереси всіх учасників освітнього процесу;

❗️формувати у здобувачів освіти усвідомлення необхідності додержуватися Конституції та законів України, захищати суверенітет і територіальну цілісність України;

❗️захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психологічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти, запобігати вживанню ними та іншими особами на території закладів освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам;

❗️повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб, вживати невідкладних заходів для припинення булінгу (цькування). 

Рішення суду, про яке йшлося вище, офіційно встановлює, що чинна директорка ліцею порушує Конституцію та закони України, не поважає права, свободи і законні інтереси учасників освітнього процесу. 

Більше того: вона не лише не захищає здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психологічного насильства, приниження честі та гідності, але й сама принижує їх честь та гідність, надаючи “приклад” такого ставлення до дітей іншим вчителям.

Результат такого “менеджменту” наочний - два судових рішення про булінг у Соснівському ліцеї №2, які ухвалені в один і той самий день.

На жаль, чинне законодавство наразі не передбачає обмежень для педагогічного працівника, якого суд визнав винним у скоєнні булінгу, в праві подавати документи на конкурс, щоб обійняти посаду керівника закладу освіти. 

Тому я буду звертатися до народних депутатів, передусім - до Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій щодо внесення змін до законодавства.

Зокрема, доповнити частину 2 статті 38 Закону України “Про повну загальну середню освіту” пунктом 7 наступного змісту: “Не може обіймати посаду керівника закладу загальної середньої освіти особа, яка визнана у судовому порядку винною у вчиненні булінгу”.

Також потрібно доповнити частину 4 ст. 39 Закону України “Про повну загальну середню освіту” текстом наступного змісту: "До складу конкурсної комісії не може бути включена особа, яка визнана у судовому порядку винною у вчиненні булінгу".

Проте вважаю, що в таких ситуаціях конкурсна комісія (у межах своїх повноважень) має всі законні підстави не рекомендувати особу, яка принижує гідність учнів, батьків та/або вчителів, на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

Рішення - за членами комісії, будемо стежити за тим, як відбуватиметься конкурс. 

Звертаю увагу, що конкурс на посаду керівника закладу освіти повинен бути відкритий та зафіксований на відеозапису, відповідно до частини 8 статті 39 Закону України “Про повну загальну середню освіту” https://bit.ly/2Gpy0ou

За можливості - має відбуватися пряма трансляція конкурсу.

  • Слідкуйте за новинами:
  • Поділитися:

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар