Календар знаменних і пам’ятних дат
Січень
1 січня – Новорічне свято
Це одне з найдавніших і найпопулярніших свят, яке люблять, завжди з нетерпінням чекають люди різного віку багатьох країн і континентів.
1 січня – Всесвітній день миру
Цей день установив у 1967 році Папа Римський Павло VI.У Всесвітній день миру віруючі християни, об’єднуючись, здійснюють спільні молитви за мир на всій нашій планеті.
1 січня – 160 років від дня народження П’єра де Кубертена (1863– 1937),французькоговченого, педагога.
П’єр де Кубертен відомий як засновник сучасних Олімпійських ігор, президент Міжнародного олімпійського комітету в 1896–1916, 1919– 1925 роках,ініціатор створення Універсального педагогічного союзу в 1925 році та Міжнародного бюро спортивної психології.
1 січня – 200 років від дня народження Шандора Петефі (1823 – 1849), національного героя угорського народу, талановитого письменника, публіциста, майстра різних літературних жанрів: лірико-романтичних і громадянських віршів, поем, драм, роману «Мотузка ката».
2 січня– День наукової фантастики
Свято було засноване в США в 1920 році, у день народження відомого американського письменника, автора науково-фантастичної літератури АйзекаАзімова.
3 січня – Міжнародний день здоров’я душі та тіла
Початок Нового року – це ще один привід створити «нового себе». Зв’язок розуму, тіла й душі відіграє важливу роль у здоров’ї та добробуті людини. Емоції, духовний досвід, переконання, дії та звички впливають на гармонію душі й тіла. Тому цей день – гарна нагода почати жити по-новому.
3 січня – 110 років від дня народження Натана Самійловича Рибака (1913–1979),українського письменника.
Натан Рибак – автор збірок оповідань для дітей «Що сталося в останню хвилину», віршів «Похід колон», а також романів: «Помилка Оноре де Бальзака», «Час сподівань і звершень», «Переяславська Рада» (у 2-хкн.).
4 січня – Всесвітній день абетки Брайля
Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН встановлено цей день у грудні 2019 року – у день народження Брайля. Відповідно до Конвенції про права осіб з інвалідністю унікальна абетка Брайля для мільйонів незрячих людей є засобом спілкування, відіграє визначальну роль у їхній освіті, доступі до інформації, реалізації права на свободу висловлювання поглядів і переконань.
4 січня – 380 років від дня народження Ісаака Ньютона (1643– 1727),англійського вченого, фізика, математика, творця теоретичних основ механіки й астрономії.
6 січня – Всесвітній день дітей-сиріт війни
Цей день за ініціативи французької правозахисної організації SOSEnfantsenDetresses покликаний привернути увагу громадськості до нелегкої долі та до проблем дітей, які осиротіли через війну. Одним із найважливіших завдань є також допомога в усиновленні тих сиріт, які втратили свої сім’ї та були направлені в притулки й дитячі будинки.
Щорічно другого понеділка листопада відзначається Всесвітній день сиріт, започаткований у США благодійним фондом TheStarsFoundation.
6 січня – 125 років від дня народження Володимира Миколайовича Сосюри (1898–1986), українського письменника.
У 1923 році він навчався в Харківському інституті народної освіти. Володимир Сосюра – видатний поет-лірик, автор понад 80 збірок поезій, широких епічних віршованих творів: поем «Махно», «Мазепа», «Розстріляне безсмертя»; автобіографічного роману «Третя рота». Його твори збагатили українську літературу новими темами героїчної і трагічної боротьби нашого народу за свободу та незалежність.Славнозвісний вірш «Любіть Україну» є возвеличенням палкої любові українців до рідного краю. Лауреат Державної премії України імені Т. Г. Шевченка (1963 рік).
6 січня – 85 років від дня народження Василя Семеновича Стуса (1938–1985),українського поета, перекладача, літературознавця, правозахисника.
Василь Стус –поет-шістдесятник,символ духовної незламності та свободи, автор поетичних збірок: «Зимові дерева», «Веселий цвинтар», «Палімпсести», «Під тягарем Хреста».Його ліричний вірш (молитва-медитація) «Господи, гніву пречистого…» (1972) є зразком філософської (релігійної) лірики про стійкість у життєвих випробуваннях.
Лауреат Державної премії імені Т. Г. Шевченка (1991, посмертно за збірку «Дорога болю»), Герой України (2005, посмертно).
7 січня – Різдво Господа Ісуса Христа
Різдво Христове – велике християнське свято, день народження Ісуса Христа, Спасителя світу й Відкупителя людей з полону гріха.
7 січня– Міжнародний день програмістів
Професійне свято людей, які займаються програмуванням і роблять наше життя суттєво легшим, цікавішим завдяки новим технологічним розробкам.
7 січня– 170 років від дня народження Миколи Миколайовича Аркаса (1853–1909),українського історика, композитора, письменника.
М. М. Аркас був активним учасником національно-культурного руху в Україні, засновником народної школи з українською мовою викладання.Він знаний як автор «Історії України–Руси», поеми «Пилип Орлик», музики до опери «Катерина» на сюжет однойменної поеми Тараса Шевченка, обробок народних пісень, романсів, дуетів.
8 січня – 135 років від дня народження Гната Петровича Юри (1888–1966), українського актора, театрального режисера.
Гнат Юра багато років працював утеатрі імені Івана Франкаяк мистецький керівник і режисер, підготував близько 100 вистав.Як актор залишився найкращим у побутових ролях:Терешко, Крамарюк («Суєта», «Житейське море» Івана Карпенка-Карого), Копистка («97» Миколи Куліша).У побутовому плані також виступав у ролях Фіґаро («Весілля Фіґаро» П’єра-Огюстена Бомарше),Швейка («Пригоди бравого вояка Швейка» за Ярославом Гашеком). Знявся у фільмах «Дивний сад»(1935), «Прометей»(1936), «Кармелюк»(1938), «Тарас Шевченко»(1951); як актор і співрежисер: «Мартин Боруля»(1953), «Сто тисяч»(1958) та ін.
9 січня – 145 років від дня народження Джона БродесаВотсона (1878–1958), американського психолога
Джон Вотсонвідомий якосновоположник біхевіоризму, автор програми побудови нової психології, предметом якої є поведінка, а не свідомість.
9 січня – 100 років від дня народження Бориса Олексійовича Чичибабіна (справжнє – Полушин, 1923–1994), українського поета.
Борис Чичибабін більшу частину життя прожив уХаркові.Унікальність творчої манери поета визначається проникливим ліризмом, гармонійним поєднанням істинного демократизму з високою культурою вірша.
Я нічого в світі не бажаю,
Крімшляхів і радості в полях,
Аби небо сяяло безкрає,
І струмки перетинали шлях. (Переклад В. Каденка)
Розчарування поета в романтичних ідеалах радянської юності, посилення цензури призвело до того, що він став забороненим письменником. Але Чичибабіна завжди як у житті, так і у творчості вирізняли відданість і вірність.
10 січня – Всесвітній день метро
Саме в цей день у далекому 1863 році в Лондоні було відкрито першу лінію метрополітену довжиною шість кілометрів. Для XIX століття це стало резонансною подією, адже в багатьох країнах головним видом транспорту тоді ще залишався кінний. У наш час метро має ключове значення для міської інфраструктури, його потужностідозволяють перевозити величезну кількість пасажиріву 187 містах 59 країн.
Перші лінії Київського метро було відкрито 6 листопада 1960 року – довжиною 5,2 кілометра від станції Дніпро до Вокзальної. Сьогодні метро Києва – 52 станції, три лінії довжиною близько 70 кілометрів.
Харківський метрополітен відкрито 23 серпня 1975 року, він маєтри лінії довжиною близько 38,1 км.У березні 2020 року метрополітен був закритий на карантин у зв’язку з коронавірусом, відкрили його 25 травня.3 початком війний активними бойовими діями з 24 лютого до 24 травня 2022року рух метрополітену тимчасово не здійснювався, а станції використовувались як бомбосховища. Зараз метрополітен намагається працювати в штатному режимі.
11 січня –Міжнародний день «Дякую»
Щирі почуття зігрівають душу й розганяють смуток, дарують надію та просто покращують настрій. За допомогою слова «дякую» можна не лише висловити вдячність до всіх, хто робить наше життя кращим і щасливішим, але й продемонструвати свою вихованість і гарні манери. Ще римський філософ Цицерон вважав вдячність не просто найбільшою людською чеснотою, а й матір’ю всіх інших чеснот.
11 січня –115 років від дня народження Лідії Іллівни Божович (1908–1981), українського психолога.
Л. І. Божович – доктор психологічних наук, професор, науковець відділу психології Харківської психоневрологічної академії, автор праць із питань психології особистості школярів, мотивації та поведінки дітей і підлітків.
12 січня – 170 років від дня народження Василя Петровича Горленка (1853–1907), українського письменника, автора праць про українськиххудожників, кобзарів, лірників, статей із питань фольклору, мистецтва, етнографії.
15 січня – День народження Вікіпедії
Вікіпедія – універсальна енциклопедія, головна перевага якоїполягає в можливості вільного обміну людськими знаннями.Недоліком Вікіпедії є те, що довідник наповнюють люди з різними рівнями освіти й компетентності. Це призводить до того, що деякі статті містять неточності або недостовірні факти. Але водночас Вікіпедія надає можливість редагування, тому наповнюються новими матеріалами бази даних сайту. Відомі споріднені з Вікіпедієюпроєкти, які засновані на платформі wiki: Вікісловник, Вікіцитатник, Вікіновини, Вікітека та інші. Їх поява сама по собі є показником великої популярності проєкту серед користувачів всесвітньої Інтернет-мережі.
16 січня – День пам’яті кіборгів
У цей день в Україні вшановують захисників, які з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року тримали оборону Донецького аеропорту від російських окупантів і терористів.
17 січня – Міжнародний День дітей-винахідників
Датою цієї календарної події була обрана дата народження Бенджаміна Франкліна, який був не тільки одним із фундаторів незалежності США, а й із дванадцяти років цікавився винахідництвом.Найцікавішими винаходами дітейє: піч Франкліна, шрифт Брайля, ласти на руки для плавання, крісло-гойдалка, батут, водні лижі, снігохід, фруктове морозиво, рукавички без пальчиків, калькулятор, навушники з хутра, пакет із паперу з прямокутним днищем тощо. Щорічно винахідництвом займаються близько 500 000 дітей у світі.Винаходи дітей, як і дорослих, роблять наше життя більш зручним і цікавим.
20 січня – День пам’яті Героїв Небесної Сотні
Пам’ятний день встановлено Указом Президента України від
11.02.2015 р. з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу й стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави. Цього дня 2014 року під час Єврореволюції на Інститутській вулиці Києва силові підрозділи розстріляли протестувальників, яких назвали «Небесною Сотнею». Вони віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року– лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, європейське майбутнє України. Саме цей день 20 лютого став переломним у ході подій Революції гідності.
21 січня – Міжнародний день обіймів
Свято виникло в 1986 роців США (штаті Мічиган) і поширилося повсьому світу.Вчені стверджують, що для виживання людина потребує чотирьох обіймів у день, для почуття безпеки – 8, а для розвитку – 12. Дослідники з Університету Карнегі-Меллона провели дослідження (2015 р.), у якому взяли участь 404 здорових дорослих, івиявили, що соціальна підтримка та обійми можуть захистити людину від застуди після її контакту з вірусом. Люди, які відчували більшу соціальну підтримку, рідше хворіли. Дослідники також підрахували, що ефект обіймів на 32% пом’якшує стрес. Навіть ті застуджені, які відчували більшу соціальну підтримку й отримували більше обіймів від близьких, мали менш виражені симптоми.Пояснюють це тим, що під час обіймів в організмі виділяється окситоцин – гормон, що розслабляє та знижує тривожність («гормон обіймів»). Вивільняючись протягом 20 секунд обіймів, він знижує кров’яний тиск і зменшує гормон стресу норадреналін.
Міжнародний день обіймів допомагає зрозуміти, що ми залежні одне від одного й щодня потребуємо дотиків від навколишніх.
22 січня – День Соборності України
Свято встановлено згідно з Указом Президента України «Про День Соборності України» від 21 січня 1999 року в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.
22 січня – 115 років від дня народження Лева Давидовича Ландау (1908–1968), відомогофізика-теоретика, основоположника теорії електронного діамагнетизму.
У 1933 році Л. Д. Ландау очолював теоретичний відділ Українського фізико-технічного інституту в Харкові та кафедру теоретичної фізики Харківського державного університету. Лауреат Нобелівської премії з фізики (1962).
23 січня – 240 років від дня народження Фредеріка Стендаля (справжнє – Анрі Марі Бейль, 1783–1842),французького письменника.
Стендаль – класик французького реалізму, один з основоположників психологічного роману, автор відомих романів «Червоне і чорне», «Пармський монастир», психологічного трактату «Про любов», циклу новел «Італійські хроніки» та ін.
24 січня – Міжнародний день освіти
Цей день був проголошений 3 грудня 2018 року на міжнародній конференції в Брюсселі, присвяченій проблемам сучасної освіти. Також складено відповідну резолюцію на підтримку якісної рівноцінної освіти, яка була б доступна для кожної людини незалежно від її національності, статі та соціального стану. У засадах ООН вказано, що кожна людина повинна мати доступ до якісної освіти, щоб стати грамотною, отримати впевненість у собі, забезпечити добробут для себе та своєї родини в майбутньому.
26 січня– Всесвітній день екологічної освіти
Всесвітній день екологічної освіти був започаткований у 1972 році на семінарі ООН у Стокгольмі. Але саме після проведення Міжнародної конференції (Белград, 1975) щодо довкілля та видання спеціальної Белградської хартії екоосвіти його було затверджено на офіційному рівні. Мета проведення – звернути увагу на проблеми забруднення довкілля, адже люди самі можуть вплинути на якість свого життя завдяки підвищенню екологічної свідомості. Традиційно у святкуванні беруть участь усі громадяни європейських країн – виходять у цей день прибирати двори йвулиці.
26 січня – 115 років від дня народження Івана Федоровича Тесленка (1908–1994), українського педагога.
І. Ф. Тесленко – перший доктор педагогічних наук в Україні в галузі математики, професор, керівник відділу методики математики Науково-дослідного інституту педагогіки України. Він розробив власну класифікацію навчального використання наочних посібників із геометрії та геометричних приладів, написав підручники з геометрії для середньої освіти, методичні посібники з методики викладання математики, фізики, геометрії.
27 січня– Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту
Цяпам’ятна дата, запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року, є знаковою для визволених в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі, у якому булознищено понад 5 000 000 осіб.У Резолюції Генеральної асамблеї ООН було зазначено, що геноцид призвів до винищення 30% євреїв і осіб інших національностей.
28 січня – Міжнародний день захисту персональних даних
Метою Дня захисту персональних даних є підвищення обізнаності, пропагування приватності та найкращих способів їх захисту.
28 січня – Міжнародний день конструктора «ЛЕГО»
Саме в цей день у 1958 році було запатентовано цеглинку, яка до цього часу є основою для більшості наборів. «ЛЕГО»вважається одним із найбільш знакових брендів на планеті. Основні переваги цього конструктора – це бездоганна якість виробів, універсальність і необмежений творчий потенціал. З цеглинок можна складати безліч різних іграшок. Компанія пропонує набори для різних вікових категорій, починаючи від 1,5 до 99 років.
29 січня – День пам’яті героїв Крут
У цей день українці вшановують героїв події кінця січня 1918 року, коли київські студенти стримували наступ військ Муравйова під Крутами, дев нерівній боротьбі полягло 300 юнаків, які захищали українську державність. Це дало час українській делегації укласти Берестейський мирний договір.
29 січня– Свято пазліві головоломок
Ця дата пов’язана з найпершим винаходом пазлів у світі, які створив Джон Спілсбері у XVIII столітті.Винахідник придумав таку тематичну гру, розділивши чорно-білу карту світу за контуром кордонів країн,і запропонував зібрати їх знову. Такіголоволомкидо XIX століття використовувалися як навчальні елементи. Наразі технологія виробництва мало змінилася, тому пазлий досі користуються популярністю у світі.
29 січня– Міжнародний день мобілізації проти загрози ядерної війни
Головна мета події – проведення запобіжних заходів, спрямованих на попередження загрози ядерної війни. У цей день лунають заклики, пов’язані з припиненням ядерного озброєння та необхідністюйого ліквідації. Тільки так можна уникнути будь-яких загроз, пов’язаних із розгортанням воєнних дій.
30 січня– Шкільний день ненасильства та миру
Дата святкування була обрана на честь Махатми Ганді, який був найяскравішим прикладом упровадження філософії ненасильства. Вінусе життя вів боротьбу з кастовою нерівністю та домагався незалежності Індії мирними способами. У цей день у багатьох закладах освіти проводяться заходи, спрямовані на підтримання та поширення ідеї ненасильства.
Схожі події: Організація Об’єднаних Націй у 2012 році проголосила
4 травня Міжнародним днем боротьби з булінгом і запрошує небайдужих людей протистояти цькуванню (булінгу).
Коментарі
День пам'яті Героїв Небесної Сотні - 20 лютого.
Додати коментар