КАНБАН – інструмент професійного зростання вчителів, успішної комунікації та реалізації проєктів в закладі освіти

КАНБАН – інструмент професійного зростання вчителів, успішної комунікації та реалізації проєктів в закладі освіти
Вчителям
Дата: 06.03.2024

Автор: Світлана Іванісова

КАНБАН – інструмент професійного зростання вчителів , успішної комунікації  та реалізації проєктів в закладі освіти.

Колеги, пропоную вам додати до свого методичного «арсеналу» канбан — ефективний метод організації роботи над проєктом, що дає змогу керівнику й команді відстежувати прогрес, бачити цілісну картину реалізації та чітко визначити завдання і дедлайни.

🔍📖Як виник метод «канбан». Слово «канбан» з японської перекладається як «рекламний щит, вивіска». Канбан-дошки розробила та вперше застосувала фірма Toyota в 1950-ті роки. Метод давав змогу реалізувати принцип «точно і вчасно». На автомобільних заводах використовували картки, щоб передати інформацію з одного етапу на наступний про те, скільки і яких деталей буде потрібно. Поступово метод «канбан» почали застосовувати не лише на заводах, а й в офісах. Нині він допомагає планувати й реалізувати не тільки бізнес-проєкти, а й навчальні, наукові тощо. Слово «канбан» з японської перекладається як «рекламний щит, вивіска». Канбан-дошки розробила та вперше застосувала фірма Toyota в 1950-ті роки. Метод давав змогу реалізувати принцип «точно і вчасно». На автомобільних заводах використовували картки, щоб передати інформацію з одного етапу на наступний про те, скільки і яких деталей буде потрібно. Поступово метод «канбан» почали застосовувати не лише на заводах, а й в офісах. Нині він допомагає планувати й реалізувати не тільки бізнес-проєкти, а й навчальні, наукові тощо.

Коли вчителю може знадобитися такий інструмент:

📌якщо ви практикуєте виконання проєктних робіт учнями з предмету, який ви викладаєте;

📌якщо вважаєте метод проєктів ефективним та дієвим;

📌якщо у вас виникали труднощі при організації роботи над проєктом

⁉️ Пропоную розглянути як створити канбан-дошку та працювати з нею.

Основний канбан-інструмент — дошка з картками або стікерами. Усі члени команди мають до неї доступ, бачать, як просувається реалізація проєкту, хто і які завдання виконує, скільки часу на роботу має.

Є два способи працювати із канбан-дошкою — онлайн і офлайн.

Офлайн 👇

Підберіть дошку для організації роботи — підійде як крейдова, так і коркова чи магнітно-маркерна. Визначте правила роботи з дошкою. Поділіть її на стовпці, що будуть відповідати етапам реалізації проєкту. Виокремте один стовпчик, у якому запишете суть проєкту і членів команди, яка над ним працює. У ході роботи члени команди пишуть завдання на стікерах і прикріплюють їх до дошки. Коли виконують те чи те завдання, переміщують стікер. Усі мають змогу відстежувати прогрес одне одного і разом долати перешкоди, що виникають у роботі.

Онлайн 👇

Створіть канбан-дошку на спеціальному онлайн-сервісі, наприклад Asana, Trello, xTiles. На готових шаблонах є змога: вносити потрібну вам інформацію; змінювати формат і зовнішній вигляд дошки; організовувати спільну роботу членів команди. Онлайн-робота з канбан-дошкою підійде для віддаленої роботи чи нагальних проєктів, оскільки шкільний колектив матиме змогу переглядати дошку за потреби в будь-який час та в будь-якому місці. Також онлайн можна створити кілька дощок для паралельної роботи з різними проєктами. Це істотна перевага над офлайн-форматом роботи.

Стовпці канбан-дошки відображають етапи роботи. Основних має бути не менше трьох — «Потрібно виконати», «У процесі», «Готово». За потреби створюйте додаткові, проте ліпше не ділити дошку більше, ніж на сім стовпців.

Продумайте дедлайни для проєкту загалом та його завдань зокрема. Зазначте членів команди, що будуть реалізовувати його, й укажіть цю інформацію на дошці.

Додайте завдання на картках чи стікерах записуйте окремі завдання проєкту. Кількість карток — необмежена, у ході роботи ви маєте змогу додавати та забирати якісь картки. На стікері до завдання дописуйте ім’я відповідального за нього члена команди, а також час на роботу. Описуйте завдання максимально конкретно. Якщо його можна розділити на кілька, то ліпше використайте декілька стікерів.

🔥Переваги КАНБАН-дошки:

1. Командність

2. Пріоритети

3. Чіткий фокус на задачах

4. Керування та тайм-менеджмент

5. Мотивація

6. Радість від переміщення задач

7. Фіксований видимий результат

Виконана робота краще, ніж декілька розпочатих.

Кращий спосіб навчати – діяти!

За допомогою канбан-дошки можна організовувати не тільки командну роботу, а й індивідуальну. Дошка дає змогу не тримати в пам’яті всі завдання і дедлайни, а зосередитися на роботі. Також, коли ви вирішуєте спланувати реалізацію своєї ідеї, то чітко бачите, яких кроків вона потребує та які потенційні виклики цієї роботи.

Пропоную переглянути приклад використання канбан-дошки в онлайн сервісі xTiles для реалізації колективного проєкту "Одягни вишиванку". Якщо ви користуєтесь сервісом xTiles, та є можливість зробити собі дублікат дошки для редагування.

Посилання на дошку: https://xtiles.app/659e6edf9d2e5c6476faf5b8

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: