Нові освітні тренди, які можуть підвищити інтерес та включеність учнів у навчальний процес

Нові освітні тренди, які можуть підвищити інтерес та включеність учнів у навчальний процес
Вчителям
Дата: 16.03.2024

Мотивація учнів відіграє неабияку роль до засвоєння знань і власного розвитку. Для педагогів важливо створити на уроках таке навчальне середовище, в якому б учні відчули внутрішню потребу вчитися. За умови позитивного ставлення учнів до навчання реалізується їх успішне навчання.

Значущими та дієвими стимулами до засвоєння учнями знань приходять нові освітні тренди, які можуть підвищити інтерес та включеність учнів у навчальний процес. 

Убіквітарність

Суспільство ХХІ століття розвивається в умовах стрімкого технічного прогресу. У наші часи розвиток одного напрямку неможливий без інших, тому досягнення у кожній галузі є суттєвими та актуальними не лише безпосередньо для цієї сфери. Це зумовлює убіквітарність, тобто широку розповсюдженість інформації та застосування її навіть у абсолютно не пов’язаних з первинною сферою аспектах людського життя.

Адаптивне навчання

Розробка індивідуальних підходів до викладання предметів з урахуванням особливостей, навчальних потреб, поглядів та інтересів учня, його поведінки та типу сприйняття нею навчального матеріалу за рахунок зворотного зв'язку, унікальних підходів до викладання, інтонацій, підбору темпу навчання, кількості інформації для опрацювання.

 

Методика управління проєктами SCRUM 

Налагодження ефективної співпраці в межах проєкту через чіткий розподіл завдань, термінів виконання, цілей, відповідальності, а також формування у проєктних групах атмосфери довіри, підтримки та співпраці

Soft-skills

Орієнтація освітнього процесу на формування універсальних життєвих навичок ХХІ століття - адаптивності, самопрезентації, аналітичного та критичного мислення, навчання впродовж життя, ораторських і лідерських якостей, гнучкості, комунікабельності та інших.

 

Безперервне навчання

Постійний пошук можливостей для розвитку особистості, її життєвих навичок та умінь. Безперервне навчання дозволяє лишатися в тренді і є необхідною компетентністю ХХІ століття з його надзвичайною стрімкістю та динамічністю.

 

Білінгвальне навчання

Суть тренду полягає у навчанні учнів одночасно двома мовами - в Україні це зазвичай українська та англійська. Існує кілька видів білінгвального навчання, що різняться способом використання іноземної мови та періодом її впровадження.

Гаджети та 3D-окуляри в освіті

Важливою та необхідною умовою для побудови освітнього процесу є залучення технологій до його реалізації. Це дозволяє зробити навчання інтерактивним і цікавим, а також залучити до нього учнів, що стають безпосередніми учасниками життєвих подій.

 

Гейміфікація

Суттю цього освітнього тренду є побудова навчального процесу в ігровій формі. Для цього можна використовувати віртуальну та доповнену реальність, комп'ютерні технології або просто творче планування навчальних занять. У формі гри можна проводити як пояснення уроків, відпрацювання навичок, так і оцінювання результатів навчальних досягнень учнів.

 

Джигсоу

Цей підхід передбачає навчання у невеликих групах по 5-6 учнів. Тема ділиться на таку саму кількість учнів, яка є в групі - по учню на підтему. Учні з різних груп, що працюють над підтемою, формують експертні групи, досліджують матеріал, а тоді повертаються до початкових груп і презентують результати досліджень, формуючи цілісну картину знань.

 

Імерсивне навчання

Використання інтерактивного матеріалу та занурення у тему уроку за допомогою віртуальної та/або доповненої реальності. Це сприяє її кращому засвоєнню, оскільки дитина не просто читає та слухає матеріал, а спостерігає в реальному житті

 

Інтерактивне навчання

Постійна взаємодія учасників освітнього процесу з використанням цифрових дошок, мультимедійних екранів, планшетів, електронних книжок тощо сприяє підвищенню ефективності навчальної діяльності. Основою цього тренду є спілкування, взаємодія, спільний пошук вирішення проблем та комунікація.

 

Мікронавчання

Подача інформації, яку мають засвоїти учні, у невеликих обсягах, та зменшення тривалості роботи з навчальним матеріалом, розподіл інформації на частини. Діти навчаються впродовж 2-10 хв, не втрачаючи концентрації та повторюючи навчальний матеріал.

Пріоритизація

Виділення найважливіших завдань освітнього процесу відповідно до його пріоритетів, а також переорієнтація навчальної діяльності на якісну, а не кількісну роботу.

 

Проактивність

Зміна філософії навчання: концентрація учнів на аспектах освітнього процесу, на які кожен з них може впливати, і залучення їх до реалізації змін, а також відповідальності за власні успіхи. Проактивна позиція зменшує напругу під час навчання і дозволяє кожному зосередитися на власному освітньому шляху.

 

Робота з настроєм учня

Спрямування навчальної діяльності на емоційний бік освітнього процесу є не менш важливою його складовою, ніж засвоєння знань і навичок. Емоції та почуття впливають на мотивацію учнів до навчання, а також безпосередньо на результати навчальної діяльності, тому потрібно враховувати їх при проведенні уроків.

 

Скрайбінг

Суть цього тренду полягає у візуалізації навчального матеріалу у вигляді яскравих малюнків, коротких влучних фраз, символів, образів. Можливим є також створення аплікацій, колажів, коміксів, ілюстративних відео, яскравих презентацій тощо.

 

STEM-STEAM-STREAM

Інтегрований підхід до навчання через поєднання математики, творчого програмування, мистецтва, читання, природничих наук. STEAM дозволяє досягнути більшого прогресу через синергію наук, а також формує в учнів життєві навички, перетворюючи їх на активних учасників освітнього процесу.

 

Сторітеллінг

Навчання через історії та малюнки сприяє творчій реалізації учнів та розвитку їхньої уяви. Вчитель з учнями діляться історіями стосовно теми, що вивчається, а тоді візуалізують їх, створюючи ілюстрації.

 

Шестикутне навчання

Складові матеріалу розміщуються на окремих шестикутниках, а тоді з'єднуються у єдину логічну схемку. При відновленні учні взаємодіють між собою, обговорюючи та дискутуючи щодо процесу поєднання шестикутників.

 

Вподобайки:

5
0
0
1

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: