Міністерством освіти і науки розроблений законопроект, яким пропонується внести зміни до законодавства, що стосуватимуться запровадження механізму державних грантів на оплату послуг з навчання для здобуття вищої освіти.
Документ оприлюднений для громадського обговорення після наради прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з представниками Міністерства освіти і науки, Міністерства економіки, Міністерства цифрової трансформації та Міністерства фінансів, що була присвячена реалізації освітній проектів в Україні.
Зокрема, законопроєктом пропонується розширити перелік джерел державного фінансування здобуття вищої освіти шляхом надання державних грантів на оплату послуг з навчання для здобуття вищої освіти.
Планується, що гранти на навчання для здобуття вищої освіти надаватимуться з метою реалізації права особи на здобуття вищої освіти.
Гранти будуть безповоротними і не передбачатимуть додаткових зобов’язань здобувача вищої освіти, пов’язаних з їх отриманням, крім випадків, передбачених законодавством.
Державні гранти зможуть отримати здобувачі вищої освіти, які мають право на навчання за державним або регіональним замовленням чи за контрактом з повною чи частковою оплатою навчання за рахунок державних грантів.
Отримати грант зможуть вступники, які взяли участь у конкурсному відборі на підставі результатів ЗНО/НМТ з результатом, не нижчим за рівень, встановлений Умовами прийому.
Також грант зможуть отримати студенти, зараховані на навчання за контрактом для здобуття освіти за денною, дуальною або дистанційною формою з повною або частковою оплатою навчання.
У Міністерстві освіти і науки наголошують, що метою запропонованих змін є реформування системи фінансування здобуття вищої освіти на основі диверсифікації способів фінансового забезпечення навчання здобувачів, підвищення ефективності використання державних коштів в частині фінансування державного замовлення, адресності державної цільової підтримки, вдосконалення механізму формування та розподілу державного замовлення.
Наразі Міністерство економіки розробляє прогноз розвитку ринку праці. На його основі буде сформовано актуальне держзамовлення з урахуванням потреб воєнного часу.
Як відомо, раніше у МОН наголошували, що у концепцію реформи закладений принцип державного замовлення на основні спеціальності, тобто на фахівців тих спеціальностей, яких однозначно потребуватиме держава – медиків, вчителів, інженерів тощо. За цими спеціальностями державне замовлення буде збережено.
За розрахунками Міністерства освіти і науки, держава при запроваджені грантового фінансування здобуття вищої освіти зможе збільшити кількість студентів, які отримують державну підтримку, орієнтовно на 30-40%. Водночас ця підтримка не буде покривати повної вартості навчання.
У відомстві ставлять за мету, щоби система грантів запрацювала вже у вересні 2024 року.
Приймання пропозицій та зауважень до законопроєкту триватиме до 02 листопада 2023 року. Зауваження та пропозиції приймаються у довільній формі на адресу: infozvo@mon.gov.ua.
Коментарі
Додати коментар