Особливості вивчення / викладання іноземної мови: актуальні питання та відповіді

Особливості вивчення / викладання іноземної мови: актуальні питання та відповіді
Дата: 30.09.2024

Оцінювання навчальних досягнень учнів

Здійснення контролю забезпечує своєчасне корегування навчального процесу з метою приведення його до рівня, заданого програмою й стандартом.

Зміст навчання іноземної мови охоплює такі види мовленнєвої діяльності:

– рецептивні (сприймання на слух, зорове сприймання) – аудіювання та читання;

– продуктивні (усне та писемне продукування) – говоріння та письмо;

– інтеракційні (усна, писемна та онлайн взаємодія) – діалогічне усне та письмове мовлення, що відображаються у таких видах мовленнєвої діяльності, як говоріння та письмо.

Основними видами оцінювання з іноземної мови є поточне (формувальне), тематичне, семестрове, річне оцінювання та підсумкова державна атестація.

Тематичне оцінювання проводиться на основі поточного оцінювання. Окремого оцінювання для виставлення тематичних оцінок не передбачено. Під час виставлення тематичного балу результати перевірки робочих зошитів не враховуються.

У разі проведення діагностувальних робіт оцінка за результатами виконання враховується до тематичної оцінки.

Семестровий контроль проводиться двічі на рік за всіма мовленнєвими вміннями (аудіювання, читання, говоріння, письмо).

Оцінка за семестр ставиться на основі тематичного оцінювання (що виходить з поточного оцінювання) та оцінок контролю 4 видів мовленнєвої діяльності/груп загальних результатів та фіксується у журналі після останньої тематичної оцінки без дати.

Фіксацію записів тематичного та семестрового оцінювання проводять в окремому стовпці без дати.

Факт проведення контролю зазначають у класному журналі в графі «Зміст уроку».

Часті запитання:

– Чи потрібно проводити діагностичні роботи після кожної теми (5-7 класи)?

– Чи є обов’язковим поточне і тематичне оцінювання?

– Як фіксується у класному журналі контроль видів мовленнєвої діяльності, їх співвідношення із трьома групами загальних результатів?

Методичні рекомендації (сс. 59-60)

Тематичне оцінювання пропонується здійснювати для учнів початкової школи на основі поточного оцінювання, для учнів 5–7 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти, – за потреби, з метою отримання інформації щодо рівня досягнення очікуваних результатів навчання, визначених в окремому елементі навчальної програми (тема/розділ тощо).

Систему (кількість і зміст) діагностичних робіт учитель/учителька визначає самостійно залежно від навчальної ситуації, та, у разі потреби, вносить зміни до календарно-тематичного плану.

Підсумкове оцінювання за семестр здійснюють за групами результатів навчання.

Фіксацію записів тематичного та семестрового оцінювання проводять в окремому стовпці без дати. Оцінку за семестр ставлять на основі оцінок контролю груп загальних результатів.

Під час укладання календарно-тематичного плану вчитель/учителька визначає дату проведення перевірки рівня сформованості певної групи загальних результатів у вигляді контролю аудіювання, контролю говоріння, контролю читання, контролю письма).

Факт проведення контролю зазначають у класному журналі в графі «Зміст уроку». Оцінку за роботу фіксують без дати після останньої тематичної оцінки в семестрі (у разі її проведення). У разі відсутності учня/учениці на уроці, оцінку за контроль певної групи загальних результатів ставлять на основі педагогічного спостереження впродовж семестру.

У Свідоцтві досягнень виставляють семестрові оцінки за групами результатів. На підставі оцінок за групами результатів виставляють загальну оцінку за семестр.

Роз’яснення:

Беручи до уваги воєнний стан, у якому перебуває наша країна, методичні рекомендації є гнучким інструментом для врахування можливостей та ситуацій, що виникають у ході освітнього процесу у реаліях сьогодення.

Таким чином, спираючись на статтю 54 Закону «Про освіту» щодо академічної свободи вчителя та закладу, учитель приймає рішення щодо:

✔ доцільності проведення діагностувальних робіт, які, у разі їх проведення, входять до тематичної оцінки;

✔ доцільності виставлення тематичної оцінки за результатами поточного/формувального оцінювання (наприклад, у випадку, описаному в методичних рекомендаціях: «У разі відсутності учня/учениці на уроці у день проведення контролю певної групи загальних результатів, оцінку ставлять на основі педагогічного спостереження впродовж семестру». Тематична оцінка може слугувати результатом педагогічного спостереження, оскільки виставляється на основі поточних оцінок»;

✔ доцільності врахування результатів тематичного оцінювання при виставленні семестрового балу, що включає контроль чотирьох видів мовленнєвої діяльності/груп результатів (наприклад, у регіонах, де освітній процес відбувається у звичному режимі, тобто учні та вчителі мають змогу відвідувати школу, всі види оцінювання проводяться без змін).

 Друга іноземна мова є обов’язковою у класах НУШ з цього року? Незважаючи на профільність класів?

Методичні рекомендації (с. 55).

Другу іноземну мову (не менше двох годин на тиждень) включають до навчального плану освітньої програми за вибором закладу освіти як вибірковий освітній компонент за рахунок годин навчального навантаження для перерозподілу між освітнім компонентами. Кількість навчальних годин, визначену в навчальному плані закладу освіти на вивчення другої іноземної мови, не зараховують до максимального показника кількості годин, визначеного на мовно-літературну освітню галузь.

Ознайомитись з інструктивно-методичними рекомендаціями щодо викладання навчальних предметів/інтегрованих курсів у закладах загальної середньої освіти у 2024/2025 навчальному році можна тут

Вподобайкі:

1
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: