Автор: Irina Gnezdilova
Цього разу хочемо поговорити про особливості ефективної взаємодії вчителів з учнями-підлітками.
З одного боку, багато педагогів дуже люблять працювати саме з цією категорією учнів, з іншого боку, навіть ці освітяни, говорять про те, що це «цікава, але складна» категорія дітей.
Пов’язано це, звісно ж, з особистісними процесами, які супроводжують підлітковий період:
• емоційна нестабільність,
• прагнення до самовираження через порушення соціальних норм та правил,
• категоричність, тощо.
Але разом з тим, підлітки надзвичайно креативні та дотепні, сміливі у поглядах, мають почуття гумору і є носіями нової системи цінностей та поглядів. І це надзвичайно цікаво!
В кожного з педагогів є свої «ключики» до сердець підлітків. Проте дуже важливо аналізувати, що саме допомагає налагодити з ними конструктивний діалог та добре спілкуватися.
Спробуймо разом виділити деякі важливі аспекти.
Найважливіше у спілкуванні з підлітками – це прояв поваги, неупередженість, послідовність, та відчуття такту. Деталізуймо кожен компонент.
✅ Повага. Згідно з правилами етикету, з 12 – 14 років до підлітків варто звертатися на «Ви». Це важче зробити, якщо ви вчитель або психолог, який супроводжував учнів з 5-го класу, але цілком можливо, якщо ви нова людина в колективі, або новий «предметник» для 14 річних дітей. Звернення на «Ви» демонструє повагу до «дорослої частинки» особистості учня і допомагає тримати необхідну дистанцію. Дуже часто в роботі з підлітками доводилося чути, що педагоги та інші спеціалісти, які звертаються на «Ви», викликають до себе повагу.
Також повага проявляється в зацікавленості ідеями, поглядами, думками, що демонструє молода людина. А вже потім аргументації того, чому ви розділяєте чи не розділяєте певну ідею.
Нерідко підліткам доводиться стикатися з тим, що їх погляди або поведінку критикують, не розпитавши й не поцікавившися, чому вони роблять або вважають саме так. Аргумент «тому, що я старше», «тому, що я вчитель», «тому, що так не можна» не працює, якщо відсутні обґрунтовані пояснення думки чи позиції.
Повага проявляється в залученні підлітків до прийняття рішень та наданні варіантів вибору. Тому гарною ідеєю є встановлення спільних домовленостей у спілкуванні під час проведення уроку, обговорення варіантів домашніх завдань тощо.
⚡️Публічне знецінення – це одне з найбільш болючих явищ у підлітковому віці. Це вік, коли підлітку вкрай важливо відчувати себе частиною спільноти і мати в ній авторитет. Тож, якщо вчитель наполегливо критикує підлітка у присутності класу, це може викликати сильну образу. Наслідком стане або агресивна поведінка, або відчуження і уникання спілкування. Тому, якщо учень поводив себе погано – оберіть індивідуальну форму бесіди. Це також є проявом поваги.
✅ Неупередженість. Будь – якій людині не подобається, коли її з кимось порівнюють або нівелюють досягнення словами «завжди», «ніколи». Підлітки, особливо чутливі до таких проявів категорія. До того ж часто учні, що мають проблеми з поведінкою чи навчанням можуть потрапляти в пастку ефектів сприйняття. Мова йде про «ефект трієчника», який проявляється в тому, що оточення не бачить успіхів та позитивних змін у поведінці та навчанні учня, розглядаючи його через призму попереднього негативного досвіду. Отже, намагайтеся бути неупередженими. Помічати ситуативні успіхи учнів, говорити про них. А негативні прояви поведінки також аналізувати з позиції «тут і тепер», не використовуючи слів «ти завжди», «з усіма», «ніколи», «всі знають, що ти».
• Перш ніж давати оцінку епатажному зовнішньому вигляду або судженням підлітка – поставте питання.
• Замість обурення та роздратування спробуйте розбудити в собі нейтральність або цікавість.
Коли підліток має можливість розказати або пояснити, він більше готовий слухати ваші аргументи і змінювати думку.
✅ Відчуття такту. Підлітки цінують демократичність у спілкуванні та почуття гумору.
Проте, якщо вчителі або інші дорослі не відчувають межі і починають користуватися такими самими виразами, або такими самими двозначними жартами, це перестає викликати повагу і нерідко ображає підлітка. Отже, коли з підлітка жартують однокласники, використовуючи якесь прізвисько, це неприємно, але іноді сприймається підлітком як допустиме, а ось коли це слово починає застосовувати вчитель – він ризикує втратити повагу не тільки цього учня, а і більшості класу.
✅ Послідовність. Підлітки є категорією, що прагне випробовувати оточуючих дорослих на міцність, прагнучи нівелювати чинні правила, демонстративно або з жартами намагатися їх порушувати. Проте для формування вольової та моральної сфери підлітку дуже важливо мати поруч приклад послідовної поведінки.
Тому дуже важливим є виконання обіцянок та домовленостей, спокійне і обґрунтоване дотримання певної лінії поведінки. Володіння собою в прояві емоцій є одним із проявів послідовності.
Характерною особливістю підліткового віку може бути нестабільність в прояві емоцій. Підлітки нерідко зізнаються, що самі дуже страждають від того, що не можуть впоратися з власними емоціями.
Тому так важливо, щоб дорослий поруч міг витримати те, що не може витримати сам підліток.
Пам’ятайте, що дуже рідко крик або підвищення голосу у розмові з підлітком матиме бажаний ефект. Крик вчителя для підлітка є неусвідомленим сигналом про те, що дорослий не впорався із собою та ситуацією.
Бути неупередженим, послідовним і емоційно виваженим – нелегка задача для вчителя в ситуації інтенсивної роботи. Тому так важливо в процесі робочого дня дбати про себе.
Короткі перерви для розслаблення та перемикання, практикування технік майндфулнес (про які ми писали у попередніх дописах) допоможуть вам зберігати спокій, бути зацікавленими та продуктивними.
І, до речі, можуть стати гарним прикладом для ваших учнів.
Коментарі
Додати коментар