Автор: Олеся Калинич
Тепер до вчителя (і не лише) може прийти супервізор.
Сподіваюся, після прочитання першого речення ви не почали пригадувати фольклорний збірник "Давні лайки українців", а продовжуєте читати цей допис.
До речі, процедура супервізії давно відома у Європі. Концепцію супервізії як самостійної професії було впроваджено в європейських країнах ще 1997 року. Зараз в Україні також готують супервізорів (наприклад, таке навчання зараз проходжу в Закарпатському ІППО (а також багато колег-освітян усіх областей України (відповідно до Постанови КМУ від 5 липня 2024 р. № 796).
Наприклад, у Великобританії супервізія для вчителів спрямована на розвиток найкращої практики шляхом рефлексії; на емоційний і психологічний вплив роботи на педагога; на розроблення компетентних і конфіденційних окремих практик; на переконання в тому, що учні мають отримувати якісну освіту.
У кананадській провінції Альберта супервізія для вчителів у школі прописана в документі з освітньої політики «Права вчителів, обовʼязки та юридичні зобовʼязання» в окремій главі «Професійне зростання вчителя, супервізія та оцінювання». Таким чином, канадські педагоги розглядають супервізію як форму оцінювання якості роботи педагога (за матеріалами УІРО).
В Україні поняття супервізії зафіксовано в абзаці дев’ятнадцятому частини другої статті 54 Закону України «Про повну загальну середню освіту» та затверджено наказом МОН 14.06.2024 № 855 Порядок надання професійної підтримки та допомоги педагогічним працівникам (здійснення супервізії),
✅То що це таке - супервізія? Супервізія - комплекс заходів з надання професійної підтримки та допомоги педагогічним працівникам на добровільних засадах, що сприятиме вдосконаленню їх професійної діяльності та професійному розвитку.
✅ Хто може бути супервізором? Супервізором може бути:
1) педагогічний працівник, в тому числі, який успішно пройшов сертифікацію;
2) науково-педагогічний, науковий працівник закладів освіти різних рівнів, наукових та науково-дослідницьких установ, інших установ та організацій, а також інші особи з педагогічною освітою, послуги яких потребує замовник.
✅ Хто може стати ініціатором супервізію? Супервізія відбувається за ініціативою:
1) педагогічних працівників закладу освіти,
2) адміністрації закладу освіти,
3) органу батьківського самоврядування,
4) органу управління освітою
✅ Хто може замовити супервізію? Замовник:
1) педагогічний працівник, який отримує послугу професійної підтримки та допомоги,
2) або заклад освіти,
3) центральний або місцевий орган виконавчої влади,
4) або орган місцевого самоврядування,
Замовник здійснює залучення супервізора на договірній основі.
✅Чи добровільний процес супервізії? Так, супервізія може відбуватися винятково за згодою сторін. Про це зазначено в Порядку надання професійної підтримки та допомоги педагогічним працівникам (здійснення супервізії) (частина ІІІ, п.1).
✅ Скільки осіб одночасно може проходити супервізію? Супервізія може бути індивідуальною і груповою (від 2 до 10 супервізантів).
✅Свідоцтво про проходження супервізії. За результатами здійснення циклу супервізії супервізор видає супервізанту свідоцтво, погоджене адміністрацією закладу освіти. У свідоцтві має міститись інформація, передбачена пунктом 13 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 800. Вказана інформація також має бути зазначена у звіті про здійснення супервізії.
✅ Які форми супервізії? Супервізія може здійснюватися очно, дистанційно, очно-дистанційно. Замовник може визначати форму здійснення супервізії.
Детальніше, а також покликання на згадані джерела - у блозі
https://olesya12142111.blogspot.com/2024/11/blog-post_10.html
Коментарі
Додати коментар