Управління поведінкою учнів

Управління поведінкою учнів
Дата: 02.02.2025

Автор: Надія Майбогіна, к. е. н., учитель, data officer Poole High School, Велика Британія

ІНСТРУМЕНТИ УПРАВЛІННЯ ПОВЕДІНКОЮ УЧНЯ В ШКОЛІ

ЧАСТИНА 3.

У попередніх дописах 

Частина 1

Частина 2

я розпочала перелік інструментів, якими британська школа може вплинути на поведінку учня.

Продовжую той славетний список.

7. Перебування «на посиленому контролі».

В українській школі ми виходимо з того, що увага і контроль учителя має розподілятись між учнями рівномірно (принаймні так передбачається в теорії). Наприклад, домашнє завдання у всіх учнів перевіряється і оцінюється з однаковим рівнем ретельності.

У британській виходять скоріше з правила Паретто, вдаючись до посиленого контролю за тими, хто його найбільше потребує. При цьому мінімально контролюючи тих, хто добре вчиться і без контролю.

Отже, якщо учень систематично порушує правила школи і отримує зауваження (що фіксується в базі даних), то його ставлять «на контроль», як правило, на місяць. Фактично це означає, що учневі видають спеціальну картку на кожен тиждень (як правило, кольорову і картонну, щоб не зіпсувалась і не загубилась).

Картка слугує також підписаною декларацією учнем готовності «виправлятись» і містить текст з фразами «Я усвідомлюю, що…», «Я зобов’язуюсь …». Від цього моменту учень потрапляє в режим посиленої підзвітності, такий собі «домашній арешт»:

· Зранку, замість того, щоб йти до класу, стоїть у черзі на обов’язкову реєстрацію у керівництва (в офісі своєї паралелі).

· Після кожного уроку отримує оцінку за старанність від кожного учителя і за виконане д/з (нагадаю, за нормальних умов такі оцінки ставлять лише тричі в рік).

· У кінці дня теж звітує про те, як день пройшов, у керівництва. За результатами дня можуть розраховуватись загальна кількість балів і середній бал.

Такий режим часто обмежує вільний час учня, створює певний дискомфорт і вирізняє його/її з-поміж інших. Це спонукає учнів не переходити межу і не доводити до цього режиму.

Якщо місяць «на контролі» пройдений успішно, учень знову повертається до звичайного режиму. Якщо ж і цей захід не допомагає, включаються інші важелі впливу на поведінку (затримання, відсторонення від навчання). Втрата картки тягне за собою відповідне покарання, про що написано на картці.

Ніщо не є ідеальним і універсальним, втім я бачу такі переваги цього методу:

· школа діє більше як превентивна система, допомагаючи учневі повернутись «на колію», а не очікуючи, коли все загостриться;

· учень опиняється в середовищі, де всі, з ким він/вона стикається, діють як єдина команда, розподіляючи контроль рівномірно (а не лише класний керівник бігає з головним болем);

· такий підхід більше нагадує систему, яка вже розроблена і відлагоджена, а не розробляється в процесі, коли інциденти накопичились і треба вийти на інший рівень управління поведінкою.

· Картка учня впродовж місяця документує поведінку учня і прогрес, що дозволяє залучити і батьків як партнерів (іноді вони ставлять підпис за кожен день).

На малюнку показані приклади таких карток у різних школах.


УПРАВЛІННЯ ПОВЕДІНКОЮ УЧНІВ. Про позитивне …

ЧАСТИНА 4

У попередніх дописах я розповідала про те, які є інструменти впливу на негативну поведінку учнів. А зараз хочу сконцентруватись на позитивному. 

 «Хороша у Вас дитина, старанна, добра, одне задоволення її вчити», - каже учитель батькам гарного учня. «Аби ж такі були всі…», - в серцях додає учителька, згадуючи всіх важких учнів, «діла» яких чомусь краще пам’ятаються… Звісно, батькам це приємно чути, але чи не хотіли б вони більше деталей, що саме їхня дитина робить краще? І чи має їхня дитина прогрес у порівнянні з учора? І я не про перемоги на олімпіадах, конкурсах, МАНах… Не всім це дано, та й не всім треба. Успіх – це не завжди те, що відображено в грамотах.

Я про щоденний нормальний навчальний процес, де дитина може себе проявити: 

• допомогти однокласникам або проявити лідерські якості, гуртуючи інших, 

• зробити вражаюче домашнє завдання 

• проявити себе на уроці так, щоб надихнути інших наслідувати приклад.

Такі дрібниці, здавалося б, але.. Кожному учневі приємно, що його помічає вчитель. А ще краще – коли ці позитивні факти фіксуються у шкільній базі даних і стануть відомі й керівництву школи. За період накопичені позитивні бали відображаються в індивідуальному звіті учня, їх можуть побачити батьки. А також перетворюються на щось матеріальне, наприклад, поїздка до парку розваг або боулінг з такими ж успішними однолітками. Такий підхід особливо цінний, коли накопичені позитивні, як виявляється, є і в тих, хто часто поводить себе негативно. Такі діти, як правило, відомі керівництву школи лише за свої погані вчинки, на жаль. 

Щоб така система запрацювала в школі, необхідно зробити всього три кроки, які не коштують нічого: 

1. Розробити свій класифікатор фактів позитивної поведінки. Я вам запропонувала три (так це функціонує в нашій англійській школі), але у вас може бути свій список (але не ускладнюйте, цінність системи в простоті). Дайте їм красиві назви типу: «Наполегливість», «Лідерство» тощо. 

2. Зробити Google форму (краще зробити кілька під кожну паралель, наприклад, одну Google форму для 7 класів, одну для 8х, це дозволить з легкістю робити узагальнення по паралелі) зі спадним (таким, що випадає) списком фактів позитивної поведінки і списком учнів. Додайте ще спадний список з уроками, тоді аналітика буде ще цікавіша )) Не забудьте про опцію «перерва/обід». Діти теж проявляють себе позитивно в цей час. Дату і час заповнення гугл форма збереже для вас сама. Це дасть змогу потім аналізувати дані в часі.

3. QR-код на робочому столі (в комп’ютері або надрукованому і вкладеному, наприклад, в журнал) так, щоб він був завжди під рукою у вчителя. Тоді учитель може швидко через смартфон зайти і заповнити її. QR-код можна безкоштовно зробити онлайн. Якщо зі смартфонами важко, то на робочому столі можна просто створити pdf файл з посиланнями на кожну з гугл форм. 

Якщо зацікавило, то ловіть мій приклад гугл форми. Зробіть собі аналогічну (можете пройти, зберігши відповідь і написати мені коментар в кінці). Найцікавіше – аналізувати позитивну поведінку за період в екселі. 

Вподобайки:

2
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: