Кабінет Міністрів України вніс зміни до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами й затвердив розподіл на січень–серпень 2025 року. Постанову «Деякі питання розподілу освітньої субвенції на 2025 рік» затверджено 5 грудня 2024 року.
Розподіл субвенції на вересень–грудень 2025 року буде проведено після запуску й оновлення даних щодо кількості учнів в Автоматизованому інформаційному комплексі освітнього менеджменту (АІКОМ) 2.0.
Освітня субвенція — це основне джерело заробітної плати педагогічних працівників у закладах загальної середньої освіти. Вона надходить з державного бюджету місцевим бюджетам, з яких виплачують зарплати вчителям. Розподіл за регіонами можна переглянути за посиланням.
Серед основних змін у формулі розподілу субвенції:
• для розрахунку освітньої субвенції на січень–серпень 2025 року занесено кількість учнів усіх типів закладів загальної середньої освіти на 1 листопада 2024 року;
• до майбутнього розрахунку освітньої субвенції з 1 вересня 2025 року буде додано кількість учнів комунальних і приватних закладів загальної середньої освіти з кількістю учнів щонайменше 45 осіб. Це рішення не стосується початкових і спеціальних шкіл (в останніх вчаться учні з особливими освітніми потребами).
Рішення уряду має стимулювати місцеві органи самоврядування забезпечувати якіснішу освіту учням громад, зокрема в більших школах, які, як правило, ліпше забезпечено вчителями та навчальним обладнанням.
У школах, у яких навчається менш як 45 учнів, в одному класі вчаться 5–6 учнів. Це призводить до того, що діти не отримують належного рівня взаємодії одне з одним, не навчаються одне в одного й не бачать прикладів для наслідування.
Окрім того, зазвичай такі школи не забезпечено вчителями повною мірою. Також часто вчителі не можуть набрати достатню кількість годин зі свого профільного предмета, щоб отримувати достатню зарплату, тому в таких школах є практика викладання деяких предметів непрофільними учителями. Це все впливає на зниження якості освіти в селах, про що свідчать результати ЗНО (НМТ) та міжнародного дослідження PISA.
Коментарі
1) Для того, щоб хоча б всі учні відображалися в освітній субвенції треба, щоб АІКОМ 2 нормально працював. А то "Розділ в розробці...", помилка на помилці, учень вже існує в реєстрі.... Технічний відділ через тиждень так і не спромігся вирішити питання. АІКОМ 2 - це якийсь міфічний сервіс, котрий ось-ось і нормально запрацює, як ще трішки і побачимо стіну Яценюка, ось-ось і в наступному тисячолітті побачимо підвищення вчительської зарплати... :) 2) Чому 5-6 учнів у приватній школі - це нормально і всі успішні, а 5-6 учнів в сільській школі - це учні не отримують належного рівня взаємодії ..., не бачать прикладів для наслідування.... Тут подвійна мораль! 3) "...в таких школах є практика викладання деяких предметів непрофільними учителями. Це все впливає на зниження якості освіти в селах..." .... -- Але ж з 2020 р. ВР ухвалила закон «Про повну загальну середню освіту» – вчителем може бути людина з будь-якою вищою освітою, а не лише педагогічною. - Виходить людину з вулиці прийняти з дипломом інженера - це нормально, а якщо вчитель працює на 1,5 ставки чи викладає 2-3 предмети на ставку - це "впливає на зниження якості освіти в селах"..... А ви забезпечили гідною зарплатою того вчителя?.... 4) Вкладати щороку в ремонт доріг - це нормально і всі звикли до мільярдних витрат - ну, а як же без дороги будемо жити, яку треба латати вже наступної весни і так циклічно..., а вкладати кошти в освіту - це дорого і неоплатиться. Без мізків можна прожити. Пробачте, але ще Віктор Громовий у закордонному турне освітніми закладами європейських шкіл ще понад два десятки літ тому доніс дуже важливу істину - інвестиції в освітню інфраструктуру (приміщення, спортзали, обладнання, інвентар, прилади, оновлену оргтехніку...), в кадри - НІКОЛИ не окупиться, жодною країною світу. Але є дещо цінніше і важливіше для кожної нації, ніж просто прибуток - це молоде покоління, його здоров'я, його знання, навички... і йогго бажання лишитися і працювати в цій країні.... Ось і весь патріотизм розкривається в освітній субвенції. Питання фінансування освіти - це з розряду запитань у скільки б ви оцінили своє здоров'я? .... Висновок: без голови жити можна, без вчителя - обійдемось, а без доріг - ніяк! Мирного усім неба і Перемоги Україні!
Додати коментар