Автор: Юлія Полонська, редактор сайту Освіта.ua
У 2024 році вступники на перший курс та їхні батьки вперше зіткнулись із таким поняттям, як грант від держави на здобуття вищої освіти.
По суті, це «підтримка державою здобуття студентом вищої освіти шляхом співфінансування навчання на умовах контракту». Тобто студент-контрактник, який на достатньому рівні (від 150 балів за 2 предмети) склав національний мультитест, може претендувати на те, щоб частину вартості його навчання профінансувала держава.
А дехто міг і повністю зекономити гроші, адже в деяких випадках суми гранту було достатньо для оплати повної вартості навчання за контрактом, якщо студент не гнався за рейтинговими вишами та висококон’юнктурними спеціальностями.
Про особливості грантового фінансування ми писали неодноразово, експеримент був визнаний вдалим, і проєкт Порядку прийому до закладів вищої освіти на 2025 рік уже містить нове поняття державного гранту як можливості фінансування навчання за рахунок виплати від держави.
Однак якщо прослідкувати еволюцію грантового питання, можемо спостерігати цікаву (тільки не для студентів) тенденцію.
У лютому 2024 року, коли тільки починали вести мову про запровадження грантів, у Міністерстві освіти і науки порахували, що державні гранти на оплату здобуття вищої освіти можуть отримати 58 тисяч вступників. Відповідні дані були презентовані МОН під час засідання Спілки ректорів закладів вищої освіти.
У червні, вочевидь, після визначення умов отримання гранту, прогнози МОН стали менш оптимістичними: «грантове фінансування на оплату здобуття вищої освіти цього року зможуть отримати від 20 до 25 тисяч вступників». Про це в ефірі телемарафону повідомив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький.
Після того як вступники склали НМТ, подали заяви й відбулось зарахування першокурсників, Михайло Винницький повідомив в ефірі Українського радіо, що за результатами вступної кампанії трохи понад 16 тисяч вступників-контрактників зможуть отримати грантову допомогу від держави.
Пройшло ще 2 місяці, студенти-контрактники подали заявки на отримання гранту. І на засіданні парламентського освітнього комітету, який підтримав впровадження механізму державних грантів на здобуття вищої освіти, прозвучала ще менша цифра. Під час обговорення експерименту було зазначено, що участь у ньому взяли 196 закладів вищої освіти, а за результатами експерименту гранти отримали 14 189 студентів контрактної форми навчання.
А ще через два місяці прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що у 2024 році було видано 143,5 млн грн грантів для понад 13 тисяч вступників.
За останньою інформацією Міністерства освіти і науки, станом на 5 лютого 2025 року кількість грантів становить 13 177.
Тобто з прорахованих рік тому 58 тисяч студентів грантове фінансування отримали трохи більше ніж 13 тисяч.
Якими є причини такої розбіжності між запланованим і реальністю?
Напевно, варто говорити про цілий комплекс нагальних проблем: і значне зменшення (на третину!) вступників на перший курс загалом порівняно навіть з попереднім роком, і масовий виїзд дітей на навчання за кордон, і не досить високий рівень знань абітурієнтів.
Ось і вийшло, як у прислівʼї: не хвали день до вечора. Від прогнозованої кількості грантів залишилося менше ніж чверть.
Варто також нагадати, що, започатковуючи грантову підтримку, влада обіцяла значно підвищити кількість студентів, які зможуть відчути на собі фінансову підтримку держави. Цей факт неодноразово підкреслювали у своїх виступах посадовці, обіцяючи боротися з несправедливістю, коли бюджетники отримують усе, а всі інші студенти – нічого.
У МОН прогнозували, що завдяки грантам удвічі (!) більше вступників зможуть мати державну підтримку для здобуття якісної освіти в Україні.
Трохи пізніше, змоделювавши ситуацію на базі витрат держави на вищу освіту у 2023 році, у МОН зазначали, що після ухвалення закону про грантову систему фінансування освіти кількість вступників, які матимуть державну підтримку з оплати навчання, збільшиться майже на 30 тисяч осіб. Теж дуже непогано, чи не так?
Що ж, зрештою, маємо?
У 2023 році обсяг держзамовлення на бакалаврів і магістрів медицини становив 102 тисячі осіб.
У 2024 році держзамовлення скоротилось до майже 87 тисяч, тобто на 15 тисяч.
Натомість було надано 13 тисяч грантів. Тож чи було збільшено підтримку?
Звісно, враховуючи, що бюджетні місця не були заповнені на 100%, деяке збільшення загальної кількості студентів, що отримали підтримку, спостерігається.
Як відомо, рекомендації на бюджетне навчання було надано 69 тисячам вступників, але 7 тисяч відмовились від бюджетного місця (не підтвердили свій вступ). Залишається приблизно 62 тисячі першокурсників-бюджетників. Якщо додати 13 тисяч грантів, то маємо 75 тисяч студентів, навчання яких повністю або частково оплачує держава. Це навіть менше, ніж планове держзамовлення…
Отже, ні про які «вдвічі» чи «30 тисяч» не йдеться взагалі.
Якщо й надалі прогнозування в галузі освіти відбуватиметься в подібний спосіб, чи не означатиме це, що живемо в подвійній реальності? З великою розбіжністю між інтенціями й результатами.
Коментарі
Додати коментар