Необхідно змінювати принципи нарахування та розподілу субвенції для підтримки дітей з ООП

Необхідно змінювати принципи нарахування та розподілу субвенції для підтримки дітей з ООП

Нинішній принцип порушує права учасників освітнього процесу

До освітнього омбудсмена продовжують надходити численні звернення від батьків дітей з особливими освітніми потребами (далі – діти з ООП) щодо відсутності корекційно-розвиткових занять. Також і надалі отримуємо звернення від фахівців, які проводять ці заняття, про відсутність оплати праці за них або заборгованість за оплату занять. Така ситуація порушує право дітей на освіту та трудові права працівників.

Наразі спілкуюся з представниками тих департаментів освіти громад та керівниками закладів, звідки Служба отримала звернення, педагогічними працівниками, батьками, щоб з’ясувати причини скасування занять та відсутності оплати праці фахівців в тій чи іншій громаді та закладі.

СТАТИСТИКА ЗВЕРНЕНЬ ВІД БАТЬКІВ ТА ФАХІВЦІВ, ЯКІ ПРОВОДЯТЬ ЗАНЯТТЯ

З 01 січня і до 12 листопада поточного року ми отримали 21 офіційне звернення стосовно цієї проблеми (з них 10 – від початку цього навчального року):

• 11 – щодо невиплати заробітної плати фахівцям за проведені корекційно-розвиткові заняття

• 10 – щодо відсутності (скасування) таких занять для дітей з ООП.

У новому навчальному році звернення від учасників освітнього процесу надходили з громад Закарпатської, Київської, Івано-Франківської, Чернівецької, Чернігівської областей. 

Також у 2024 році Служба отримала більш як 45 повідомлень у месенджерах та соціальних мережах щодо відсутності занять та виплат за них.

ПРИЧИНИ ПОРУШЕННЯ ПРАВ:

СКЛАДНИЙ ШЛЯХ СУБВЕНЦІЇ ВІД ДЕРЖАВИ ДО ГРОМАДИ

Держава виділяє субвенцію на надання підтримки особам з особливими освітніми потребами, розподіляючи її між обласними бюджетами. Вона спрямовується на оплату праці фахівців, які проводять заняття з дітьми з ООП, та придбання спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку. 

Зважаючи на наше аналітичне дослідження щодо проблематики субвенції для підтримки дітей з ООП, яке виявило проблеми у механізму розподілу коштів субвенції на рівні областей, та нові звернення, освітній омбудсмен вважає необхідністю терміново змінювати принципи нарахування субвенції для підтримки дітей з ООП, адже нинішній принцип порушує права учасників освітнього процесу.

ЗАТРИМКА У НАДХОДЖЕННІ СУБВЕНЦІЇ

У 2023-2024 роках держава виділяла субвенцію лише на оплату занять з дітьми. У 2024 році вона надійшла запізно – розподіл першого траншу коштів був затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 396 від 09.04.2024 року.  У квітні 2024 року уряд розподілив перший транш субвенції між областями у розмірі 203 млн грн за 8 місяців цього року. Друга частина, за інші 4 місяці, у розмірі 101,5 млн грн мала б надійти у жовтні до тих областей, які не мають залишків цієї субвенції. Ці кошти ще не надійшли громадам, адже наразі не був здійснений їх розподіл від держави на області. Для цього необхідне термінове затвердження розподілу коштів субвенції між областями  та   перерахування коштів цієї субвенції. 

Ми надіслали лист до Міністерства освіти і науки України та до Міністерства фінансів України з проханням вирішити питання розподілу другого траншу субвенції для підтримки дітей з ООП з держбюджету місцевим бюджетам, на обласні бюджети для подальшого їх розподілу на громади. Адже потім для того, щоб ці кошти потрапили в конкретний заклад, рішення про їх розподіл мають прийняти спершу ще в області, а згодом – і в конкретній громаді. А це потребує часу.

Не менш важливо, щоб у 2025 році субвенція на надання підтримки особам з особливими освітніми потребами була своєчасно надана з державного бюджету. Адже, з огляду на досвід, громади знову будуть вирішувати, чи мають змогу профінансувати заняття дітей з ООП з місцевого бюджету, якщо держава не надасть такої субвенції вчасно, чи скасувати заняття, аби не утворювати боргу перед фахівцями.

Тож забезпечення прав дітей з ООП залежить від своєчасного надходження коштів від держави, менеджменту на рівні області, і врешті-решт від місцевих депутатів. 

ЧОМУ НЕ ВСІ ОБЛАСТІ ДООТРИМАЮТЬ ДРУГИЙ ТРАНШ СУБВЕНЦІЇ У 2024 РОЦІ?

Області, які мають накопичення залишків субвенції, не отримають її другий транш. Причини накопичення таких залишків у областях і конкретних громадах – різні, і пов’язані насамперед із тим, які дії здійснювалися на місцях в умовах затримки надання субвенції із державного бюджету. У частині областей залишки коштів субвенції для підтримки дітей з ООП на кінець 2023 року зберігалися на рахунках відповідних місцевих бюджетів, і громади мали змогу використовувати їх у 2024 році. А у частині областей  “Порядком та умовами розподілу субвенції для підтримки дітей з ООП між громадами … області” було передбачено, що залишки коштів за субвенцією, які утворилися на кінець бюджетного періоду (в цьому випадку за 2023 рік) на рахунках бюджетів територіальних громад, перераховувалися в останній робочий день такого періоду (кінець грудня 2023 року) до обласного бюджету і там зберігалися для їх подальшого розподілу.  

Наразі відбулися зміни у законодавстві (пункт 11 постанови КМУ № 88 від 14 лютого 2017 р.) – і тепер усі громади наприкінці року мають перераховувати залишки субвенції до обласного бюджету.

Згідно зі змінами до постанови № 396 від 09.04.2024 року, ті громади, які мали залишки коштів субвенції і для оплати занять, і для закупівлі засобів, отримали змогу розпоряджатися коштами залежно від потреб, зокрема спрямовувати їх для оплати роботи фахівців у 2024 році. І якщо на обласному рівні залишалися кошти субвенції саме для оплати занять, то область отримала змогу розподілити їх тим громадам, які їх потребували у 2024 році. 

Водночас, якщо були наявні залишки субвенції за попередні роки (до 2022 чи 2021 року), які спрямовувалися лише на закупівлю спеціальних засобів, то розподілити їх область на оплату занять не могла. Лише після внесення змін до вищезгаданої постанови КМУ області та громади змогли спрямувати кошти субвенції попередніх років, призначених на закупівлю спеціальних засобів, на оплату занять.

Але є області, які не розподіляли кошти залишків субвенції для підтримки дітей з ООП, а частина областей зробила це доволі пізно – влітку, коли заняття вже не проводяться. Одні громади виділяли кошти для оплати занять із місцевих бюджетів, якщо залишків не було, або їх було недостатньо, але після отримання субвенції від держави вони утворилися. Інші громади мали борг перед фахівцями, які проводять заняття, а згодом покрили його субвенцією. Також деякі громади скасовували заняття із дітьми, адже не мали змоги фінансувати їх із місцевого бюджету на той час або ж покрити всі витрати на них у разі ненадходження коштів субвенції. Після отримання коштів у них – залишки. Ще одна причина накопичень субвенції по областях – відсутність фахівців, які могли б проводити такі заняття з дітьми.

Детальніше про ситуацію в областях – у нашому аналітичному дослідженні. 

ПРОПОЗИЦІЇ ОСВІТНЬОГО ОМБУДСМЕНА

Необхідно розробити механізм нарахування та розподілу субвенції для підтримки дітей з ООП, аби він сприяв реалізації прав учасників освітнього процесу. Розв’язання проблеми вчасного і достатнього фінансування потреб дітей з ООП коштом субвенції потребує системних рішень, адже кількість дітей з особливими освітніми потребами у закладах освіти постійно зростає, відповідно зростає потреба у фінансуванні. Так, за даними Державної служби статистики України та за даними МОН, за останні 5 років кількість дітей з ООП в закладах дошкільної освіти збільшилася з 4 655 вихованців у 2019 році до 11 285 вихованців у  2023 році, а в закладах загальної середньої освіти – з 18 643 учнів у 2019 році до 40 354 учнів у 2023 році. 

Для забезпечення права дітей з ООП на освіту, варто впроваджувати принцип «гроші йдуть за дитиною», визначивши установу, яка буде перераховувати кошти безпосередньо закладам освіти за надання послуг дитині з ООП. Напрацювання відповідного механізму потребує часу. Наразі можливим варіантом освітній омбудсмен вбачає розробку тимчасового механізму розподілу коштів одразу на громади, аби у 2025 році такі кошти спрямовувалися до громад. Реалізація такої ідеї скоротить тривалий бюрократичний шлях надходження коштів від держави до фахівця, знизить ризик порушення прав дітей з ООП та фахівців, які з ними працюють.

Під час виділення та розподілу коштів субвенції важливо, аби вони на практиці розраховувалися відповідно до рівня освіти, який здобуває дитина, потреб дитини, рівня підтримки дитини з ООП, нозології, кількості занять, залучених фахівців тощо.

Наразі кошти на дітей з ООП розраховуються відповідно до кількості осіб з ООП та з урахуванням потреб таких дітей, але що передбачає поняття “потреби дитини” не є зрозумілим.

Оскільки багато громад зазначали про нестачу фахівців для роботи з дітьми з ООП, варто збільшити державне замовлення в закладах вищої освіти на спеціальності для підготовки таких фахівців та відкрити такі спеціальності в тих закладах, де їх немає. 

Освітній омбудсмен продовжує працювати над відновленням прав дітей і педагогів. Якщо ваші права на освіту порушено, звернутися до нашої Служби можна тут: https://eo.gov.ua/podaty-zvernennia/2020/06/21/.

Вподобайкі:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: