Новий Закон «Про дошкільну освіту»: робочий час педагогів і педагогічне навантаження

Новий Закон «Про дошкільну освіту»: робочий час педагогів і педагогічне навантаження
Дата: 20.01.2025

Роз’яснення Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій

Нещодавно  Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій надав роз’яснення щодо застосування статті 26 нового Закону України «Про дошкільну освіту». Тож як за новими правилами визначаються робочий час педагогів ЗДО та їхнє педагогічне навантаження? Розбираємось докладно!

Організаційні засади

Робочий час та його зміст

Поняття «робочий час», а також його зміст для всіх педагогічних і науково-педагогічних працівників усіх закладів освіти визначені у ст.60 Закону України «Про освіту». Згідно з цією статтею: 

• робочий час педагогічного працівника включає час виконання ним навчальної, виховної, методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором (ч. 1 ст.60);

• конкретний перелік та обсяг видів робіт педагогічного і науково-педагогічного працівника встановлюються трудовим договором відповідно до законодавства (ч.3 ст.60);

• норми педагогічного (навчального) навантаження педагогічних (науково-педагогічних) працівників на одну ставку встановлюються спеціальними законами (ч.4 ст.60);

• засновники, керівники закладів освіти та їх структурних підрозділів не мають права вимагати від педагогічних і науково-педагогічних працівників виконання роботи, не передбаченої трудовим договором (ч.5 ст.60).  

Тривалість робочого часу

Основним нормативно-правовим актом, який регулює трудові відносини в державі, є Кодекс законів про працю України (в редакції Закону № 2352-IX від 01.07.2022). Починаючи з 19.07.2022 (дата набрання чинності вищезазначеного Закону), згідно зі ст. 29 КЗпП до початку роботи керівник закладу дошкільної освіти зобов’язаний до початку роботи нового працівника поінформувати його про:

• місце роботи (інформація про роботодавця, у тому числі його місцезнаходження), трудову функцію, яку зобов’язаний виконувати працівник (посада та перелік посадових обов’язків), дату початку виконання роботи;

• визначене робоче місце, забезпечення необхідними для роботи засобами;

• права та обов’язки, умови праці;

• наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, а також про право на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору - під підпис;

• правила внутрішнього трудового розпорядку або умови встановлення режиму роботи, тривалість робочого часу і відпочинку, а також про положення колективного договору (у разі його укладення).

Згідно зі ст. 50 КЗпП максимальна тривалість робочого часу для працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень, але підприємства та організації мають право встановлювати меншу норму робочого часу.

Відповідно до частини 3 ст.51 КЗпП, законодавством передбачено скорочену тривалість робочого часу для окремих категорій працівників, таких як вчителі, лікарі та інші. Однак, до 6 червня 2024 року жодним нормативно-правовим актом для педагогічних працівників ЗДО не було встановлено скороченого робочого часу. Вперше це питання було врегульовано новим Законом України «Про дошкільну освіту», що набрав чинності 1 січня 2025 року, і передбачає скорочену тривалість робочого часу для даної категорії працівників.

Робочий час та педагогічне навантаження педагогів закладів дошкільної освіти

Запровадження категорії «робочий час» і врегулювання його основних аспектів регламентується ст.26 нового Закону України «Про дошкільну освіту». Згідно з нею педагогічні працівники закладів дошкільної освіти мають скорочену тривалість робочого часу. Робочий час педагогічного працівника включає час, необхідний для здійснення:

• освітнього процесу з вихованцями;

• методичної, організаційної роботи;

• іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором.

Тривалість робочого часу педагогічних працівників на тиждень на одну тарифну ставку становить:

• для керівника, вихователя-методиста, соціального педагога, асистента вихователя –  35 годин;

• для вихователя, практичного психолога та інших педагогічних працівників – 30 годин.

Норма педагогічного навантаження (безпосереднє здійснення освітнього процесу з вихованцями), що є складовою робочого часу педагогічного працівника закладу дошкільної освіти, становить для:

• вихователя, інструктора з фізкультури – 25 годин на тиждень;

• музичного керівника – 24 години на тиждень;

• практичного психолога, вчителя-дефектолога, вчителя-логопеда – 20 годин на тиждень;

• керівника гуртка (студії, секції тощо), вчителя - 18 годин на тиждень.

Педагогічне навантаження педагогічного працівника закладу дошкільної освіти менше норми, передбаченої цією статтею, встановлюється за його письмовою згодою.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про дошкільну освіту» за погодженням з керівником ЗДО педагог може виконувати посадові обов’язки у закладі дошкільної освіти та/або поза його межами, зокрема:

• дистанційно за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій;

• з виїздом за місцем проживання вихованців чи місцем надання освітніх послуг.

Оплата праці педагогічних працівників ЗДО

Статтею 28 Закону (ч.3) засновникам державних і комунальних закладів дошкільної освіти надано право приймати рішення, яким встановлювати:

• посадові оклади, доплати, надбавки та грошові винагороди у розмірі, що перевищує розмір, визначений КМУ;

• додаткові винагороди та допомоги, крім передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері освіти.

Комітет зазначає, що відсутність чітко визначеної норми робочого часу для педагогічних працівників ЗДО в попередньому Законі України «Про дошкільну освіту» створювала правову невизначеність у регулюванні трудових відносин. Це призводило до того, що педагогічні працівники, хоча й перебували у трудових відносинах, не мали гарантій щодо скороченої тривалості робочого часу, що є важливим для забезпечення їхнього права на відпочинок. Введення цієї норми в новому Законі України «Про дошкільну освіту», який набрав чинності 1 січня 2025 року, стало важливим кроком у вдосконаленні правового забезпечення трудових відносин у галузі дошкільної освіти.

Джерело:

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: