Профспілка проти законопроєкту № 13120 щодо формування мережі ліцеїв

Профспілка проти законопроєкту № 13120 щодо формування мережі ліцеїв
Дата: 03.04.2025

Профспілка працівників освіти і науки України спрямувала звернення до Комітету з питань освіти, науки та інновацій ВРУ та народних депутатів України, членів комітету, з приводу законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв», реєстраційний № 13120

Законопроєкт, який розроблено народними депутатами України С. Бабаком, С. Колебошиним, Р. Грищуком, О. Коваль, Н. Піпою, Р. Горбенком, О. Бондаренком, О. Лис, О.Аліксійчуком, С. Швецем, М. Тищенком, Б. Кицаком, М. Павлюком, О. Бакумовим, тобто й членами комітету, на думку Профспілки, би мав сприяти законодавчому забезпеченню гарантованого Конституцією України отримання дітьми нашої держави повної загальної середньої освіти без будь-яких непродуманих, штучних перешкод, зокрема з метою економії бюджетних коштів.

У зверненні наголошено, що при щорічному збільшенні показників ВВП, видатки на галузь освіти зменшуються, складаючи на 2025 рік лише приблизно 4,4% від його обсягу при гарантованих не менше 7%.

Законопроєктом пропонується з 1 вересня 2027 року:

підвищити мінімальну кількість учнів у класах ліцеїв до 24 учнів з 5 учнів;

запровадити поділ класів на групи при вивченні окремих навчальних предметів у 10-12 класах, забезпечивши як обов'язкову умову, функціонування ліцею, створення в ньому не менше 12 груп учнів одного року навчання під час вивчення окремих предметів за трьома профілями на рівні профільної середньої освіти; 

припинити фінансування з державного бюджету здобуття повної загальної середньої освіти в комунальних закладах освіти, що не відповідають визначеним законом вимогам; 

відмежувати початкову школу від ліцеїв

Передбачено, що поділ класу може відбуватися не більш як на три групи з кількістю учнів не менше 8 осіб, а наповнюваність класу не може перевищувати 30 учнів, які здобувають базову чи профільну середню освіту в очній або вечірній формі.

Місцевій владі доручено затвердити та подати до 1 вересня 2025 року МОН плани формування мережі комунальних ліцеїв, виходячи з цих нормативів, а в разі незатвердження чи неподання до 1 вересня 2026 року, право на таке затвердження передбачається надати Кабінету Міністрів України.

Тобто такі вимоги щодо створення ліцею з урахуванням поділу на групи не менше 8 учнів означають, що в класах одного року навчання має бути не менше 96 учнів, а це – 4 класи з мінімальною наповнюваністю не менше 24 учнів. 

Тому ліцей матиме право на існування та державне фінансування, якщо в 10-12 класах буде чотири паралелі одного року навчання, в яких будуть навчатися не менше 288 учнів. 

Ці нормативи унеможливлять утворення класу, тобто й ліцею, якщо учнів, які здобувають профільну середню освіту в очній (денній) або вечірній формі, буде менше навіть на 1 особу, тобто їх буде 95. 

Тому у зверненні наголошено, що такі нововведення призведуть до реалій, що в жодній сільській та селищній громадах навіть при їхніх рішеннях об’єднатися для створення ліцею для учнів, які проживають у навколишніх населених пунктах, не буде його створено

Це унеможливить отримання дітьми повної загальної середньої освіти за місцем їхнього проживання. З такими нереальними, відірваними від життя, цифрами, стане неможливим створення ліцею з державним фінансування оплати праці педагогів навіть у невеликих містах. 

Підкреслено, що підвезення дітей з сіл та селищ до ліцеїв у міста непристосованим транспортом нашими дорогами, стан яких відомий всім, їх проживання у гуртожитках, так званих пансіонах, без батьків та сімей, не лише не поліпшить умов здобуття учнями освіти, а навпаки призведе до їх погіршення, як і якості освіти в цілому, а також спричинить загрозу здоров’ю дітей та небезпеку їхньому життю.

Профспілка застерігає, що:

• концентрація ліцеїв у містах та їх укрупнення призведе до масового звільнення вчителів 10-11 класів у сільських та селищних школах;

• учителі будуть позбавлені можливості заробляти й утримувати свої родини;

• у містах виникне дефіцит педагогів через зростання кількості груп у класах;

• погіршиться доступність повної загальної середньої освіти для дітей із сільської місцевості;

• з'являться серйозні логістичні проблеми з підвезенням вчителів на роботу та додому;

• умови здобуття освіти для учнів можуть суттєво погіршитися через необхідність проживання далеко від родин.

Профспілка не підтримує ідею про конкурсний відбір на посади педагогічних працівників, зокрема вчителів, окрім керівників ліцеїв. 

Привернуто увагу народних депутатів, що згідно зі статтею 53 Конституції України держава забезпечує доступність і безоплатність повної загальної середньої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток повної загальної середньої освіти, гарантій якої треба дотримуватися навіть в умовах воєнного стану, бо освіта є основою розвитку особистості, її успішної соціалізації, економічного добробуту, запорукою розвитку суспільства, об’єднаного спільними цінностями і культурою, та держави, а стаття 22 Конституції України забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів допускатися звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Тому Профспілка вимагає зняття з розгляду законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв» (№ 13120), норми якого є нереальними для їх виконання, віддаленими від життя та потреб громадян України на здобуття повної загальної середньої освіти в закладах загальної середньої освіти за місцем проживання. 

Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: